تشخیص رام و اصالت گوشی نوکیا

رام چیست؟

Read Only Memory (به اختصار ROM) یک حافظه‌ی فقط خواندنی است! یعنی برخلاف RAM که در هر بار قطع و وصل جریان برق، اطلاعات در آن از بین می‌روند، این رام است که با یک بار نوشتن، برای همیشه اطلاعات را بر سطح حافظه خود باقی نگه میدارد.

رام‌های نرم افزاری در تلفن‌های همراه، قطعه برنامه‌هایی هستند که به عنوان سیستم عامل بر روی رام‌های سخت افزاری نوشته می‌شوند.

به زبان ساده‌تر، هر موبایل، پس از فرآیند تولید سخت افزاری، به بخش نوشتن سیستم عامل بر روی رام میرسد که در آن مرحله، سیستم عامل بر روی موبایل بارگذاری می‌شود.

حال ما با فلش کردن، آن سیستم عامل را پاک کرده و دوباره رام نرم افزاری را بازنویسی می‌کنیم.

رام برای کجاست؟ چرا این موضوع مهم است؟

شرکت بزرگ مایکروسافت، پس از ارائه ی آپدیت‌های خودش برای سیستم عاملویندوز فون، بسته‌های آپدیت را مستقیما در اختیار ما قرار نمی‌دهد! بلکه ابتدا این بسته‌ها را در اختیار شرکت‌های سازنده‌ی تلفن‌های همراه (همچون نوکیا، HTC و …) قرار داده و این شرکت‌های مذکور هستند که پس از اعمال تغییرات مورد نظر خودشان (متناسب با سخت افزار محصولاتشان)، آپدیت‌ها را برای رام‌های کشور‌های مختلف «با توجه به اپراتور‌های تحت قرار داد و قوانین محلی آن کشور» ریلیز میکنند.

پس یکی از دلایلی که یک آپدیت برای یک رام، زود و برای رام دیگر، دیر ارائه می‌شود، همین پروسه‌ی ساخت آن با توجه به قوانین محلی است.

چرا آپدیت‌ها برای یک کشور زود و برای کشور دیگر، دیرتر ارائه می‌شود؟

یکی از سیاست‌های شرکت‌هایی همچون نوکیا، در ارائه‌ی نوبتی آپدیت‌ها (ارائه‌ی نوبتی منظور، ارائه‌ی آپدیت برای یک کشور و سپس یک کشور دیگر است) این است که پس از انتشار هر آپدیت، چون کاربران به دریافت آپدیت‌ها هجوم می‌آورند، فشار سنگینی بر سرور‌های شرکت نوکیا خواهد آمد.

مثال: فرض کنید شرکت نوکیا آپدیت بلک یا 8.1 را به یکباره برای کل جهان منتشر کند! آن وقت است که تمامی لومیا دار‌های جهان، در هفته ی اول سعی در آپدیت دستگاه خودشان می‌کنند و این یعنی فشار بر روی سرور‌های آپدیت!

اما اگر آپدیت فوق، ابتدا برای کاربران یک کشور مثلا ایتالیا، در ماه آوریل منتشر شود و در ماه می برای کشوری چون فرانسه، اینگونه حجم درخواست‌ها و دانلود از سرور‌های آپدیت در طول زمان تقسیم می‌شود.

در ادامه با انجام مراحل زیر رام خود را تشخیص داده و از اصالت گوشی خود مطمئن خواهید شد.

1- ابتدا وارد وب سایت www.imei.info می‌شویم و از ستون سمت راست، بر روی دکمه‌ی Register کلیک می‌کنیم.

Rom-1-447x217

2- پس از مشاهده فرم عضویت، اطلاعات عضویت را وارد کرده و بر روی Register Me کلیک می کنیم.

Rom-2-447x300

3- در صورت مشاهده ی پیغام زیر، ثبت نام  شما با موفقیت انجام شده است.

Rom-3-447x96

4-در این مرحله ایمیلی مانند شکل زیر برایتان ارسال خواهد شد که بعد از باز کردن ایمیل باید بر روی گزینه مشخص شده کلیک کنید.

Rom-4-447x154

5- اکنون صفحه ای به شکل زیر برایتان باز خواهد شد  که همه چیز نشانگر عضویت شماست.

Rom-5-447x224

6- در کادر بزرگی که در صفحه ی اول سایت وجود دارد، شماره سریال موبایلمان که بر روی جعبه با عنوان IMEI نوشته شده است را وارد می کنیم و بر روی دکمه ی CHEK کلیک می کنیم.

Rom-6-447x106

7- در این صفحه باید اطلاعات گوشی ما به طور کامل و صحیح نوشته شده باشد! این نشانه ی اصالت محصول خریداری شده است. بر روی SIMLOCK & WARRANY کلیک می کنیم.

Rom-7-342x336

8- در صفحه ی باز شده، بر روی CHECK NOKIA PHONE DETAILS کلیک می کنیم.

Rom-8-447x273

9- در صورتی که همه چیز را صحیح انجام داده باشید، به صفحه ی زیر منتقل می شوید. در این صفحه، شماره سریال تلفن همراهتان توسط سایت، در بانک های اطلاعاتی شرکت های سازنده ی موبایل، جستجو می شود.

Rom-9-447x187

10-پس از طی مدت زمانی کوتاه (معمولا بیشتر از پنج دقیقه نیست!) صفحه به شکل زیر خواهد شد. بر روی لینک Ready – Check result کلیک کنید. (اگر پنج دقیقه بیشتر شد و سایت چیزی براتون پیدا نکرد، همین صفحه را با استفاده از مرورگر Reload کنید!).

Rom-10-447x190

11- حال کار تمام است و شما با مشاهده صفحه ی زیر، می توانید به کشور سازنده  رام خود پی ببرید.

Rom-11-447x272منبع: http://windowsiha.com/

 

/ 0 نظر / 208 بازدید