بازیابی رمز عبور ویندوز در لینوکساصلا قرار نیست بگوییم ویندوز مشکلات امنیتی دارد و لینوکس قدرتمند است و… حقیقت این است که وقتی فرد به رایانه دسترسی دارد، تمام معادلات به هم می‌ریزد و هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. این مساله برای تمام سیستم‌های‌عامل پیش می‌آید و در این بین برخی زودتر از دیگران مقاومت خود را از دست می‌دهند. بیایید فرض بگیریم که پسورد ادمین ویندوز یادمان رفته و می‌خواهیم بدون نصب مجدد ویندوز (به دلایل مختلف) رمز عبور آن را به دست بیاوریم.

پیش‌نیازها

برای شرع به یک دیسک زنده لینوکس نیاز داریم. بهتر است از اوبونتو استفاده شود، با این حال می‌توان از هر توزیعی با پکیج‌های درست (آنهایی که ما به آنها نیاز داریم) استفاده کرد. همچنین باید امکان بوت‌کردن سیستم از روی سی‌دی را داشته باشیم.

گام ۱: دیسک زنده خود را اجرا و chntpw را نصب کنید. 

گام ۲: برای تشخیص نام پارتیشن‌های ویندوز، از cat /proc/mounts استفاده کنید. حالا دایرکتوری را به دایرکتوری دیسک ویندوز تغییر دهید، مثلا cd /media/AC264F02264ECD50 و وارد سیستم فولدر خود شوید:

cd Windows/System32/config

گام ۳: با اجرای دستور زیر می‌توان بسادگی رمز عبور ویندوز را ریست کرد: sudo chntpw SAM

برای ریست‌ کردن رمز عبور عدد یک را وارد کنید سپس برای تایید، حرف y را تایپ کرده و enter را بزنید. برای تغییر رمز عدد دو و به همین ترتیب ادامه دهید. این کار که تقریبا کمتر از پنج دقیقه زمان می‌برد، می‌تواند روی تمام ویندوزها، (از۲۰۰۰ به بعد) کار کند.

همچنین می‌توان رمز عبور root در لینوکس را بدون نیاز به دیسک زنده ریست کرد. برای این کار کافی است هنگام بوت، از گزینه recovery mode استفاده کرده و در منوی نمایش داده، Drop to root shell prompt را انتخاب کنید.

در این مرحله دستور زیر را وارد کنید:

mount -o remount,rw

بعد passwd را تایپ کنید و رمز جدید را بنویسید.

/ 0 نظر / 25 بازدید