سلولهای سرطانی با گفتن "من را نخور" زنده می‌مانند!!

 محققان دانشگاه استنفورد موفق به یافتن سلولهای سرطانی شدند که با کمک پروتئینی خاص و ارسال سیگنالی با مفهوم "من را نخور" از نابودی خود توسط سلولهای سیستم ایمنی بدن جلوگیری می کنند. 


به گزارش مهر، محققان اعلام کردند موفق به یافتن سلولهای سرطانی شده اند که خود را با کمک سیگنالی با مفهوم "من را نخور" پوشش می دهند و به این شکل سلولهای سیستم دفاعی را از خود ترسانده و می رانند. در این صورت این سلولهای زیرک سالم باقی مانده و در آینده به تومورهای سرطانی تبدیل خواهند شد.
اما در مقابل روشی نیز برای از بین بردن این استتار توسط دانشمندان دانشگاه استنفورد ارائه شده است که می تواند در آینده به عنوان روشی موثر برای درمان انواع مختلف سرطانها مورد استفاده قرار گیرد. این محققان امیدوارند به کمک این شیوه بتوان به صورت دقیق سرطانهای بدخیم و خوش خیم مثانه را از یکدیگر تشخیص داد. سرطان مثانه یکی از کند رشدترین سرطانها در جهان به شمار می رود که می توان به راحتی آن را درمان کرد. اما در 15 درصد از موارد این بیماری پنهانی رشد کرده و منجر به مرگ خواهد شد.
گروه تحقیقاتی دانشگاه استنفورد طی مطالعات خود دریافتند سلولهای بنیادین این نوع از سرطان از پروتئینی به نام CD-47 برای استتار خود استفاده می کند. سلولهای سیستم ایمنی مشهور به بیگانه خوارها معمولا سلولهای سرطانی را می بلعند اما پروتئین CD-47 حاوی سیگنالی است با پیغام " من را نخور" که می تواند منجر به خاموش کردن سلولهای ایمنی شود.
به گفته دانشمندان این اولین باری است که سیگنالی با این مفهوم در سلولهای بنیادین سرطانی یافته شده است. اکنون تمامی تلاشها بر روی این نکته متمرکز شده است که آیا این استراتژی استتاری برای سلولهای بنیادین تمامی سرطانها مشابه است یا خیر؟
مطالعات مشابهی در گذشته نشان داده بود که برخی از سلولهای سرطانی در سرطان خون نیز از پروتئین و سیگنال مشابهی برای استتار استفاده می کنند. با این حال نمونه های به دست آمده از سرطان مثانه نشان می دهد اکثر سلولها در این سرطان تحت پوشش پروتئین CD-47 قرار دارند.
دانشمندان دریافتند پروتئینهای CD-47 در میان افرادی که در نهایت مبتلا به نوع بدخیم سرطان مثانه می شوند، بسیار فعالترند. بر همین اساس امیدهایی وجود دارد تا بتوان با کمک این پروتئینها بیماران با بیماریهای نهفته و وخیم را بهتر تشخیص داد.
بر اساس گزارش رویترز، در عین حال برای مقابله با استتار این سلولها نوعی آنتی بادی از سلولهای سیستم ایمنی همانندسازی شده اند که قادر به تشخیص سیگنالهای استتار کننده خواهند بود. آنتی بادی های مونوکلونال یا تک تیره در حال حاضر در درمان بسیاری از سرطانها مورد استفاده قرار می گیرند.

/ 0 نظر / 10 بازدید