طراحی آزمایشات ((DOE))

هدف از اجرای DOE
هدف از اجرای DOE جهت نیل به مقاصد کیفیتی فوق الذکر و سوددهی بالا را می توان بصورت زیر دسته بندی نمود :
1- تعیین موثرترین و مهم ترین عوامل کنترل فرآیند و کاهش موثر هزینه های کیفیت نظیر ضایعات و بازرسی.
2- تعیین نحوه تاثیر مشخصه های کنترلی یا ورودی های فرآیند بر روی مشخصه‌های کیفی یا عملکردی فرآیند و محصول در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه ممکن.
3- مدلسازی فرآیند و تعیین رابطه ورودی ها و خروجی های (محصول یا عملکرد) فرآیند و اقدام جهت بهبود مستمر محصول و فرآیند با کمترین هزینه و درکوتاهترین زمان.
4- غیر حساس نمودن مشخصه‌های کیفی نسبت به عواملی که امکان کنترل آنها وجود ندارد و باعث افزایش ضایعات و نقصان عملکرد مشخصه‌های کیفی می‌گردند.
5- تعیین محدوده مجاز یا تلرانس عوامل کنترل فرآیند (بصورت علمی) بنحوی که عملکرد یا مشخصه‌های کیفی موردنظر همیشه درمحدوده مجاز تعریف شده قرار بگیرند.
6- تدوین دانش فنی عملکردی(شناخت) محصول و فرآیند با توجه به عملکرد و مشخصه‌های کیفی آنها و اقدام جهت کاهش موثر هزینه و زمان توسعه و بهبود محصول و فرآیند

 

 

 

دستاوردهای DOE
با توجه به موارد ذکر شده در بالا، دستاوردهای کلی تکنیک DOE را می توان در مباحث قابل توجه زیر در نظر گرفت :
1- شناخت مشخصه‌های محصول و فرآیند            2 - بهبود کیفیت
3- کاهش ضایعات                                             4- کاهش بازرسی
5- کاهش زمان عملکرد محصول و تولید             6 - بهبود عملکرد
7- افزایش بهره وری                                           8 - کاهش هزینه
9- کاهش زمان عملکرد محصول و تولید
مجهز شدن به این نوع ابزار کیفیت کاملاً امکان پذیر بوده و با توجه به میزان بالای ضایعات در صنایع و تخصصهای مختلف، بکارگیری آن کاملاً توجیه پذیر و همراه با سودآوری بسیار قابل توجه خواهد بود.

شرکتهای بین المللی نظیر تویوتا سالانه تعداد زیادی از مهندسان خود را تحت دوره های آموزشی DOE قرار می‌دهند و شرکتی مثل فورد در آمریکا، حتی تأمین کنندگان قطعات خود را ملزم به استفاده از این تکنیک می نماید. قابلیت و توانایی های DOE تا حدی زیاد است که کمپانی ITT در آمریکا توانست به کمک آن تنها در یکسال معادل 35 میلیون دلار صرفه جویی نماید و یک کمپانی دیگر ضایعات 40 درصدی خود را کاملاً از بین برد و به سود دهی بسیار زیادی دست یافت.

 

/ 0 نظر / 164 بازدید