ضربه به‌سر، مرد را نابغه ریاضی کرد

جام جم آنلاین: یک فروشنده مبلمان در آمریکا با ضربه‌ای که به سرش خورد به یک نابغه ریاضی مبدل شد.به گزارش روز شنبه جام جم آنلاین به نقل از جنتساید، جیسون پاجت41 ساله کمترین علاقه ای به ریاضیات نداشت اما بر اثر یک اتفاق اکنون یک نابغه ریاضی است.

یک شب هنگامی که این فروشنده ساده مبلمان در شهر تاکوما در ایالت واشنگتن به خانه بازمی گشت مورد حمله چند مرد قرار گرفت که او را با ضربات لگد به شدت کتک زدند.

یک لگد محکم به سر جیسون موجب شد تا زندگی اش به کلی دگرگون شود.

جیسون در گفت‌وگویی با شبکه ABC News ماجرایش را شرح داد: ضربه ای سخت به سرم خورد و پس از آن فقط نور درخشانی می دیدم. تصور می کردم آنها مرا به قتل رسانده اند.

مشخص نیست جیسون چگونه جان سالم به در برد . پیکر نیمه جانش را به بیمارستان برده و پزشکان او را که دچار ضربه مغزی شده بود مورد درمان قرار دادند. 

مدتی بعد از بهبودی، جیسون احساس کرد هوشش چندین برابر شده است.

این مرد که به دلیل نمرات افتضاحش ناگزیر شده بود در دوره متوسطه تحصیل را رها کند ،ناگهان شروع به ترسیم دیاگرام های بسیار پیچیده ای کرد بی آنکه بداند چه به سرش آمده است.

جیسون عاشق اعداد و علم هندسه شد. دائما الگوهای هندسی در ذهنش شکل می گرفتند. او در همه حال فرضیه های فیثاغورث را در برابر دیدگانش داشت. دشوارترین معادلات هندسه را مثل آب خوردن حل می کرد.

مورد استثنایی جیسون پاجت توجه دانشمندان را به خود جلب کرد. نبوغ ناگهانی او در ریاضیات برای دانشمندان به یک معما تبدیل شد ، بنابراین آنها تصمیم گرفتند روی جیسون مطالعاتی را انجام دهند. 

بریت بوگارد ، یک عصب شناس مرکز نوروداینامیکز دانشگاه سن - لویی میسوری تلاش کرد تا بداند در زمان دریافت ضربه چه اتفاقی در مغز جیسون رخ داده است . این دانشمند جیسون را با خود به فنلاند برد و یک رشته آزمایش های کامل را برای درک این معما انجام داد. 

دکتر بوگارد بی آنکه کشف کند چه به سر جیسون آمده تاکید کرد که وی واقعا یک نابغه ریاضی است.

جیسون پاجت، فروشنده کم سواد سابق اکنون قصد دارد که شغل مبل فروشی را رها کرده و به تدریس ریاضیات بپردازد.

/ 0 نظر / 20 بازدید