نگاهی به ویژگی های جدید در ویندوز 8

2. لاک اسکرین جدید  

WINDOWS-8-NEW (2).jpg

لاک اسکرین در ویندوز 8 تقریباً همان چیزی است که انتظارش را داشتیم؛ یک تصویر زیبا همراه با چند ویجت که اطلاعات مهم را نمایش می‌دهند، مثلاً زمان، تعداد ایمیل‌های دریافتی جدید، و غیره. 

برای آنلاک کردن کافی است حرکت لغزشی در تبلت، یا فشار دادن اسپیس بار در کیبورد را انجام دهید. بعد می‌توانید رمز را تایپ کرده و وارد ویندوز شوید. چیز جدیدی که وجود دارد، رمز‌های تصویری هستند که به شما امکان رسم جسچرهای مخفی بر روی یک عکس را می‌دهند، چیزی که فقط خودتان می‌دانید. البته این مورد در تبلت‌ها قطعاً بهتر از پی سی ها است. 

3. صفحه استارت جدید  

 

WINDOWS-8-NEW (3).jpg

وقتی وارد ویندوز شوید، صفحه استارت با کاشی‌هایش جلوی چشم ظاهر می‌شود، جایگزینی برای منوی استارت در نسل‌های قبلی ویندوز. صفحه‌ای که حتماً برای کاربران ویندوز فون آشناتر است. 

صفحه استارت مجموعه‌ای از کاشی‌ها است که هر کدام نماینده یک برنامه هستند و بسیاری از آنها اطلاعات و هشدارهای مرتبط با آن برنامه را نیز بر روی خود نشان می‌دهند. برای مثال، کاشی ایمیل می‌تواند تعداد ایمیل‌های خوانده نشده و مشخصات فرد فرستنده را نمایش دهد؛ کاشی تقویم می‌تواند قرار ملاقات‌های نزدیک را نشان دهد؛ کاشی موسیقی مشخصات آهنگی را که در حال پخش است نمایش می‌دهد. و الی آخر. 

خودتان هم می‌توانید کاشی‌های جدید و سفارشی درست کنید، مثلاً برای یک بازی یا فهرست آشنایان، یا حتی برنامه‌های محیط سنتی ویندوز که با کلیک روی کاشی آنها به محیط دسکتاپ وارد خواهید شد. برنامه‌های سازگار با تبلت‌ها تمام صفحه هستند ولی می‌توانید آیکون‌های آنها را در صفحه خانگی ویندوز بسته به سلیقه خود مجدداً آرایش دهید یا کاشی‌ها را کوچک و بزرگ کرده و تغییر رنگ دهید. برای رفتن به محیط دسکتاپ هم کافی است روی کاشی آن کلیک کرده یا از کلید ترکیبی Win+D استفاده نمایید.

 

4. محیط دسکتاپ  

WINDOWS-8-NEW (4).jpg

وقتی وارد محیط نوستالژیک دسکتاپ شوید، همه چیز آشناتر خواهد بود و احساس غریبگی نخواهید کرد. تسک بار، آیکون‌های دسکتاپ، و برنامه‌های پنجره‌ای رایج خود را خواهید داشت. البته تم محیط دسکتاپ دیگر نیمه شفاف نیست زیرا باید با رابط "مدرن" هماهنگی داشته باشد. 

منوی استارت، از بین ما رفته. این تنها فقدان بزرگ است. گوشه پایین سمت چپ، حالا دیگر خالی است و به خاطرات پیوسته. در عوض، کافی است ماوس خود را به منتهی الیه گوشه پایین سمت چپ ببرید و یک کلیک کنید، یا اینکه دکمه ویندوز را بر روی کیبورد خود فشار دهید تا به صفحه استارت منتقل شوید. 

درست مثل منوی استارت قدیمی، در صفحه استارت هم هر موقع که شروع به تایپ کردن کنید جستجو برای یک برنامه یا یکی از تنظیمات ویندوز، بی درنگ آغاز خواهد شد و دسترسی سریع به هر آنچه روی کامپیوتر در جستجویش هستید را به شما می‌دهد. 

طراحی جدید، به راحتیِ منوی استارت قدیمی نیست ولی خیلی زود می‌توانید به اکثر چیزها عادت کنید. فشار دادن دکمه ویندوز روی کیبورد و سپس تایپ کردن برای جستجوی یک برنامه یا یک تنظیم خاص، سریع‌تر از جستجو در منوی استارت است، بنابراین چندان بد نیست که به عادت جدید تن دهید و البته، با فشار دادن کلید ترکیبی Win+X نیز خیلی سریع به یک منوی سنتی‌تر منتقل می‌شوید؛ یعنی منوی کوچکی که در گوشه ظاهر می‌شود و میان بُرهایی به کنترل پنل، Run و Command Prompt و سایر خرت و پرت‌های مورد علاقه کاربران حرفه‌ای تر را در اختیار قرار می‌دهد.

 

5. برنامه‌های فول اسکرین  

WINDOWS-8-NEW (5).jpg

گر چه طبق معمول می‌توانید برنامه‌های مورد علاقه خود را به تسک بار سنجاق کنید، ولی بیشتر برنامه‌ها مقیم صفحه استارت خواهند بود، همان‌طور که قدیم‌ها مقیم منوی استارت بودند. کافی است وارد صفحه استارت شوید، روی یک کاشی کلیک کنید و بعد ویندوز 8 برای شما برنامه‌های فول اسکرین را آتش خواهد کرد. برنامه‌های سازگار با تبلت، به صورت تمام صفحه یا فول اسکرین اجرا خواهند شد ولی آنهایی که هنوز نو نوار نشده‌اند، شما را به محیط دسکتاپ بر می‌گردانند. 

برنامه‌های فول اسکرین که با ویندوز 8 ارائه می‌شوند واقعاً عالی هستند؛ اکثر آنها دستورهای کنترلی لمسی را پشتیبانی می‌کنن. ولی در عین حال می‌توانید آنها را با کیبورد و ماوس هم اجرا کنید. تمام برنامه‌ها آپشن‌هایی مثل جستجو، به اشتراک گذاری، و البته تنظیماتی در قالب Charms bar را دارند که می‌توانید با استفاده از کلید ترکیبی Win+C یا بردن ماوس به سمت راست، آن را پدیدار کنید. برنامه‌ها به سادگی اطلاعاتی مثل عکس‌ها یا متن‌های منتخب را به اشتراک می‌گذارند. بعد از انتخاب محتوا از طریق یک برنامه، می‌توانید انتخاب کنید که آن را با چه برنامه‌ای به اشتراک بگذارید. برای مثال می‌توان عکس را با فیسبوک و متن یک صفحه وب را با ایمیل برای دیگران به اشتراک گذاشت. 

اینها در دنیای لمسی چیزهای جدیدی به حساب نمی‌آیند؛ مورد جدید این است که نه تنها می‌توانید مولتی تسکینگ را اجرا کنید بلکه حتی می‌توانید برنامه‌ها را به صورت کنار هم، اجرا نمایید. مثلاً می‌خواهید یک ویدیو را تماشا کنید ولی در عین حال چشم‌تان به فید خبرها هم باشد، امکان پذیر است؛ یعن درست مثل ویندوز 7 که می‌شد یک برنامه را در طرفی قرار داد و پنجرهٔ برنامهٔ دیگر را نیز در طرف دیگر و همزمان از آنها استفاده کرد. تصور کنید که می‌شود همزمان بازی کرد و چت؛ یا در یک طرف وب گردی کرد و در طرف دیگر با استفاده از اپلیکیشن ایمیل، نامه‌های جدید را خواند. این رویکرد، یکی از مشکلات بزرگ سیستم عامل‌های موبایل را حل خواهد کرد و در عین حال امکان می‌دهد که بیش از پیش محیط دسکتاپ را به فراموشی سپرده و کارها را در محیط جدید مترو انجام دهیم.

 

6. فروشگاه ویندوز  

WINDOWS-8-NEW (6).jpg

ویندوز استور خیلی شبیه صفحه استارت ویندوز 8 است، با کاشی‌هایی که دسته‌بندی‌ها و ویژگی‌های اپلیکیشن‌ها را نمایندگی می‌کنند. در آن، می‌توانید همراه با دریافت جزئیاتی بیشتر، به فهرست برنامه‌های موجود در یک بخش نگاه کنید و این فروشگاه نه فقط برنامه‌های لمسی برای اینترفیس تبلت، بلکه تعدادی برنامه‌های سنتی‌تر را هم در خود دارد، بنابراین شما یک پورتال بزرگ دارید که می‌توانید در آن تمام برنامه‌های ویندوز را مشاهده کنید، فرقی هم نمی‌کند که در رابط کاربری تبلت هستید یا پی سی. برنامه‌های رایگان و پولی، هر دو در این فروشگاه هستند و حتی می‌توانید قبل از خرید یک برنامه پولی، برای مدتی از آن استفاده کنید که امکان خیلی خوبی است. 

7. همگام سازی داده‌ها با حساب اَبری  

 

WINDOWS-8-NEW (7).jpg

فضای اَبری با روی کار آمدن ویندوز 8 به مرکز توجه آمده، شما می‌توانید با اکانت خود نزد مایکروسافت، همه چیز را بین فضای اَبری و سیستم خود سینک کنید. دفترچه تماس‌ها، عکس‌ها، داده‌های SkyDrive و حتی داده‌های مربوط به برنامه‌های سایر توسعه دهندگان؛ و بعد از این همگام سازی، می‌توانید این اطلاعات را روی تمام دستگاه‌های مبتنی بر ویندوز 8 در اختیار داشته باشید. 

کافی است با دستگاه جدید وارد حساب خود شوید و بعد همه چیز به طور خودکار همگام سازی خواهد شد. دفترچه تماس‌های شما با سرویس‌هایی نظیر فیسبوک و توییتر نیز به خوبی هماهنگ می‌شود. حتی می‌توانید تنظیمات یکی از پی سی های خود (مثلاً تم ویندوز 8، تنظیمات برنامه‌ها، تسک بار، و غیره) را نیز روی یک سیستم دیگر به طور کامل و البته خودکار اِعمال کنید. 

این یک ویژگی عالی برای کسانی است که چند سیستم کامپیوتری دارند ولی نمی‌خواهند آنها را جداگانه تنظیم کنند زیرا وقت گیر و خسته کننده است.

 

8. ویندوز اکسپلورر  

WINDOWS-8-NEW (11).jpg

Ribbon جذاب برنامه‌های مجموعه مایکروسافت آفیس را که به خاطر دارید؟ مایکروسافت آن را به ویندوز اکسپلورر در محیط دسکتاپ آورده و باعث خوشحالی خیلی‌ها شده. یک رابط کاربری شسته-رُفته و کارا. البته به جای رابط سنتی آفیس، در اینجا شما یک Ribbon سه قطعه‌ای دارید: Home و Share و View که دسترسی شما به ویژگی‌هایی که تا قبل از این در منوهای بالای پنجره‌های وجود داشتند را فراهم می‌کنند. 

اگر شما در یک فولدر باشید که مختص فایل‌های خاصی مثلاً با فرمت عکس باشد، قطعه‌های جدیدی به Ribbon اضافه می‌شود و ویژگی‌هایی برای کار بر روی عکس‌ها را به شما می‌دهد. همچنین نوار ابزار quick access را در سمت چپ خواهید داشت که به شما امکان اضافه کردن میان بُر های دلخواه به title bar را می‌دهد. یک پنجره جدید برای کپی کردن فایل‌ها هم وجود دارد که کار همزمان با تعداد زیادی فایل را آسان می‌کند. 

9. تسک منیجر جدید  

 

WINDOWS-8-NEW (8).jpg

مایکروسافت بالاخره Task Manager را باز طراحی کرد، طرح جدید واقعاً عالی شده. در ابتدا، شما یک تسک منیجر خیلی ساده و اولیه دارید که برای متوقف کردن برنامه‌های در حال اجرا به کار می‌آید. ولی اگر حرفه‌ای باشید، می‌توانید تسک منیجری با جزئیات بیشتر را باز کنید که اطلاعاتی درباره استفاده از منابع سیستمی CPU و رم، هیستوری مربوط به رابط مترو (مدرن)، و حتی تنظیماتی برای بالا بردن سرعت استارت آپ را به شما می‌دهد؛ به کمک این آخری می‌توانید از شر برنامه‌هایی که موقع بالا آمدن سیستم عامل -خودکار- اجرا می‌شوند خلاص شوید. 

10. آنتی ویروس داخلی همراه با ویندوز دیفندر  

 

WINDOWS-8-NEW (9).jpg

آیا Microsoft Security Essentials را به خاطر می‌آورید؟ خُب، حالا مایکروسافت آن را در ویندوز 8 قرار داده و Windows Defender نام نهاده. رابط کاربری و ویژگی‌های آن تقریباً مشابه سلف خودش است؛ تفاوت اساسی در این است که دیگر نیازی به نصب آن ندارید. از قبل آنجا است. 

انجام خودکار وظایف نگهداری  

 

windows-8-secrets.jpg

ویندوز 8 یک ویژگی جدید به نام automatic maintenance دارد که با کمک آن وظایف نگهداری نظیر به روز رسانی نرم افزاری، اسکن امنیتی و سایر تست های عیب یابی به صورت روزانه انجام می‌گیرند. به طور پیش فرض ساعت آن روی 3 صبح تنظیم است ولی اگر در آن موقع کامپیوتر خاموش باشد در اولین باری که روشن اش می‌کنید این ویژگی به کار خواهد افتاد. ساعت مربوط به این ویژگی را در بخش Action Center می‌توان تغییر دارد، و حتی می‌توان به ویندوز 8 دستور داد که در ساعت مورد نظر کامپیوتر را بیدار و این وظایف را اجرا کند. اگر هم نخواستید، می‌توانید آنها را به صورت دستی اجرا کنید.

 

حذف یا اضافه کردن برنامه‌های در نوار جستجو  

windows-8-secrets-1.jpg

وقتی در صفحه استارت ویندوز 8 اقدام به جستجو می‌کنید، فهرستی از برنامه‌ها در زیر نوار جستجو پدیدار می‌شود. با کلیک روی هر یک از آنها می‌توانید چیزی را که دنبالش هستید، در چهارچوب آن برنامه خاص جستجو کنید. اما ممکن است یک چیز را ندانید؛ شما می‌توانید این فهرست برنامه‌ها را شخصی سازی کنید، یعنی از طریق Settings در ویندوز 8 برنامه‌ای را اضافه یا حذف نمایید. کافی است نوار Charms را با کلید ترکیبی Win+C (یا بردن ماوس به یکی از گوشه‌های راست صفحه) ظاهر کنید، وارد بخش Settings شوید و سپس به Change PC Settings بروید. از آنجا می‌شود گزینه Search را از نوار کناری سمت چپ برگزید و برنامه‌های اضافه را حذف کرد.

 

فعال کردن تم مخفی Aero Lite  

windows-8-secrets-3.jpg

این تم در مراحل اولیه تست در ویندوز 8 وجود داشت ولی حالا در نسخه نهایی مخفی شده زیرا تم اصلی ویندوز 8 در محیط دسکتاپ خیلی ساده است. با این حال شما هنوز می‌توانید آن را در فولدر Theme کامپیوتر خود بیابید و با برداشتن این چند گام امکان شخصی سازی تم را فعال کنید. البته تم جدید زیاد با تم اصلی فرق ندارد ولی به هر حال ظاهری اندک متمایز را برای شما به ارمغان می‌آورد.

 

انیمیشن مخفی صفحه استارت را فعال کنید  

windows-8-secrets-4.jpg

وقتی برای اولین بار وارد محیط ویندوز 8 می‌شوید، یک انیمیشن خیلی جذاب از کاشی‌ها که در حال پر کردن صفحه استارت هستند می‌بینید. بعد از آن، دیگر این انیمیشن جذاب به نمایش در نمی‌آید و انیمیشن خیلی ساده‌تری آشکار می‌شود. اما اگر می‌خواهید انیمیشن با حال اولی را همیشه ببینید، می‌توانید این مراحل را طی کنید. بعد هم می‌توانید تنظیمات خاصی را برای انیمیشن خود فعال کنید.

 

شخصی سازی آیکون های بیشتر در ویندوز اکسپلورر  

windows-8-secrets-5.jpg

یادتان هست که در ویندوز 7 وقتی یک library می‌ساختید، آیکونی بی ریخت و بی روح داشت و باید فرآیند پیچیده‌ای را طی می‌کردید تا بشود آن را تغییر داد؟ خب، ویندوز 8 به شما امکان می‌دهد آیکون های library خود را به راحتی از داخل بخش Settings تغییر دهید. روی library کلیک کنید و به Properties بروید تا در گوشه پایین سمت راست گزینه Change library icon را مشاهده کنید. 

جایزه: اگر از اینکه آیکون Favorites همیشه در نوار کناری ویندوز اکسپلورر سر راه تان سبز می‌شود ناراحت هستید، می‌توانید برای پنهان کردن آن روی نوار کناری کلیک راست کنید. متأسفانه برای library یا Homegroup یا سایر مزاحمین نمی‌شود کار مشابهی را کرد.

ساختن گروه-برنامه در صفحه استارت و نامگذاری آن  

windows-8-secrets-6.jpg

وقتی برای اولین بار وارد صفحه استارت می‌شوید متوجه خواهید شد که برخی از برنامه‌ها بر اساس تشابه با هم در گروه های خاص خودشان قرار دارند. شما هم می‌توانید بر اساس دیدگاه شخصی تان گروه‌هایی را بسازید؛ برای این کار کافی است کاشی هر برنامه را بگیرید و در فضای خالی صفحه استارت قرار دهید. به همین سادگی می‌توان گروه‌های خاص ساخت. 

اگر خواستید بر گروه‌های شخصی خود نام‌هایی مثل Work یا Games و غیره بگذارید، کافی است روی دکمه کوچکی که در گوشه پایین سمت راست نمایشگر ظاهر می‌شود کلیک کرده و سپس روی Groups کلیک راست کنید و نامگذاری را انجام دهید.

 

ثبت سریع‌تر اسکرین شات  

windows-8-secrets-7.jpg

از مدت‌ها قبل ویندوز یک میان بُر مسخره برای گرفتن پرینت از صفحه نمایش داشت؛ باید دکمه Print Screen را روی کیبورد فشار می‌دادید وسپس تصویر را در برنامه‌ای مثل Paint یا برنامه‌های دیگر، پیست می‌کردید. حالا دیگر نیازی به این کارها نیست.Win+Print Screen  (یا Win+Volume Down در تبلت) را فشار می‌دهید و به همین سادگی ویندوز برای شما اسکرین شات را می‌گیرد و در فولدر عکس‌ها ذخیره می‌کند. آنقدرها هم چیز فوق العاده‌ای نیست ولی در مواقع ضروری خیلی به کار می‌آید.

 

کم کردن تعداد ردیف ها در صفحه استارت  

windows-8-secrets-8.jpg

به طور پیش فرض، صفحه استارت مانیتور شما را پر خواهد کرد از هر آن تعداد سطری که میسر باشد. البته تا سقف 6 سطر. اما شاید دلتان بخواهد تعداد آنها را کم کنید تا مثلاً تصویر زیبای پس زمینه بیشتر به نظر برسد. برای این کار می‌توانید در این چند گام رجیستری ویندوز را دستکاری کنید. ترفند کوچک و جالبی برای ساده کردن صفحه استارت.

 

مخفی کردن فایل های اخیراً باز شده در فهرست های فوری  

windows-8-secrets-9.jpg

فهرست های فوری یا Jump List ها در ویندوز ویژگی بسیار کارآمدی هستند و به راحتیِ استفاده از فایل‌ها می‌افزایند، ولی نشان دادن "فایل های اخیراً باز شده" می‌تواند حریم خصوصی افراد را به خطر بیندازد. مثلاً ممکن است دیگران اسناد یا فایل‌های خصوصی شما را ببینند. در ویندوز 8 شما بیشتر از ویندوز 7 می‌توانید فهرست‌های فوری را شخصی سازی کنید. برای مخفی کردن فایل‌های اخیر، روی تسک بار کلیک-راست کنید و وارد Properties شوید. سپس روی تب Jump Lists کلیک کنید و مطابق دلخواه خود تنظیمات را انجام دهید.

 

بهبود استفاده همزمان از چند نمایشگر  

windows-8-secrets-10.jpg

اگر کارتان طوری است که از چند نمایشگر استفاده می‌کنید احتمالاً متوجه شده‌اید که ویندوز می‌تواند Task Bar را به تمام نمایشگرها گسترش دهد. ولی فقط این نیست: می‌توانید با فشردن کلید ترکیبی Win+PgUp برنامه‌ای را که در محیطش هستید به نمایشگر سمت چپ انتقال دهید، یا با Win+PgDn به نمایشگر سمت راست ببریدش. علاوه بر این، می‌توانید روی هر یک از وال پیپر های خود کلیک راست نموده و مشخص کنید که هر یک در کدام نمایشگر نشان داده شوند. و البته که اگر می‌خواهید به همان روش قدیمی عمل کنید، کافی است در بخش Properties مربوط به تسک بار، گزینه dual taskbar را غیر فعال کنید.

/ 0 نظر / 10 بازدید