علامت @ در آدرس ایمیل ها نشانه چیست؟

اگه شما هم آدم کنجکاوی هستین حتما شده که یه چیز کوچک نظرتونو جلب کنه و بخواین بدونین که این چیز از کجا آمده و چرا این ؟ نمیشد یه چیز دیگه به جاش باشه؟

در این مطلب قصد دارم درباره کاراکتر @ براتون یه کم اطلاعات جمع آوری کنم تا ببینیم این کاراکتر چگونه در آدرس ایمیل هایمان جا خشک کرده است.

این علامت که اَت یا ات‌ساین تلفظ می‌شود در همه آدرس‌های ایمیل وجود دارد. بسیاری از کاربران اینترنتی از آن برای رمز عبور خود استفاده می‌کنند و خلاصه اینکه در دنیای مجازی، این علامت برای خودش شخصیت و هویت جاافتاده‌ای دارد.روزیاتو/ آیا می‌دانید علامت @ چیست؟ این علامت که اَت یا ات‌ساین تلفظ می‌شود در همه آدرس‌های ایمیل وجود دارد. بسیاری از کاربران اینترنتی از آن برای رمز عبور خود استفاده می‌کنند و خلاصه اینکه در دنیای مجازی، این علامت برای خودش شخصیت و هویت جاافتاده‌ای دارد.


اما خب، این سوال پیش می آید که علامت @ چیست، چگونه شکل گرفته و برای چه منظوری استفاده می‌شود. داستان از این قرار است که «ری تاملینسون»، برنامه‌نویس آمریکایی، در سال ۱۹۷۱ نخستین ایمیل را ارسال کرد و برای اولین بار کاراکتر @ (ات ساین) را به عنوان جدا کننده نام کاربر ایمیلی از نام دستگاه کاربر در آدرس‌های الکترونیکی معرفی کرد.


تاملینسون در این رابطه گفته:


به کیبورد نگاه کردم و با خودم فکر کردم چه چیزی را می‌توانم انتخاب کنم که با بقیه حرف‌ها اشتباه گرفته نشود؟ علامت‌هایی همچون ویرگول، خط کج، پرانتز، خط تیره و کروشه کارکترهایی هستند که ممکن است مردم در نام کاربری خود به کار ببرند. به همین خاطر فقط سه یا چهار کاراکتر باقی می‌ماند که از میان آنها، @ به نظر مناسب‌ترین گزینه بود.


احتمال اینکه کسی در نامش از علامت @ استفاده کند بسیار کم بود، خوشبختانه این علامت جزو حروف الفبا هم نبود و در نتیجه به عنوان کارکتر جداکننده آدرس و نام سرور در آدرس ایمیل انتخاب شد.


Ray Tomlinson.jpg


ری تاملینسون (به انگلیسی: Raymond Samuel Tomlinson) برنامه‌نویس آمریکایی بود. وی در شهرنیویورک متولد شد. تاملینسون در سال ۱۹۷۱ نخستین ایمیل را ارسال کرد. وی برای نخستین بار کاراکتر @ (ات ساین) را به عنوان جدا کننده نام کاربر ایمیلی از نام دستگاه کاربر در آدرس‌های الکترونیکی معرفی کرد.

تاملینسون در سال ۱۹۷۱ میلادی هنگامی که به عنوان مهندس در یک شرکت پژوهشی در بوستون کار می کرد، نخستین سیستم ایمیل مبتنی بر شبکه را در آرپانت (نسخه اولیه اینترنت)، با قالب آشنای «نام میزبان @ نام کاربری» ایجاد کرد. او در واقع نخستین ایمیل را به شکل امروزی آن ارسال کرد، اما بعدها در مصاحبه ای گفت که به یاد ندارد متن پیغام ارسال شده، چه بود. در سال ۱۹۷۷ رویکرد وی به عنوان قالب استاندارد ایمیل معرفی شد. انتخاب نماد @ برای ایمیل، این نماد از یاد رفته را به یک کاراکتر محبوب و نمادی برای هر آنچه به اینترنت مربوط است، تبدیل کرد. وی در جریان کار خود، زمینه را برای شکل گیری شبکه های اجتماعی مدرن فراهم کرد.

او سرانجام ۵ مارس ۲۰۱۶ بر اثر حمله قلبی درگذشت.


نویسنده: پرویز برومند نژاد

منابع: روزاتو - ویکی پدیا


/ 0 نظر / 204 بازدید