چگونه سیستم عامل کروم را روی VirtualBox نصب کنیم ؟

ما نسخه ای از سیستم عامل کروم را از سایت های غیر رسمی دانلود کردیم چون که شرکت گوگل به صورت رسمی هیچ نسخه از سیستم عامل کروم را ارائه نمی دهد .

پس از اینکه فایل مربوط به نصاب سیستم عامل کروم دانلود شد ، باید فایل VDI موجود در آن را استخراج کنید .

حالا برنامه Virtualbox را باز کرده و روی دکمه New کلیک نمایید تا یک ماشین مجازی جدید ایجاد شود .

در پنجره بعدی باید سیستم عامل مورد نظر را مشخص کنید . در اینجا هیچ گزینه ای برای سیستم عامل کروم وجود ندارد . اما گزینه مربوط به سیستم عامل لینوکس می تواند مناسب باشد .

در مرحله بعدی باید میزان رم مورد استفاده را برای راه اندازی این ماشین مجازی را انتخاب کنید . این میزان به صورت پیشفرض روی ۲۵۶ مگابایت است که مقداری کم است . اگر میزان رم مناسبی در اختیار دارید ، می توانید این میزان حافظه را افزایش دهید تا در هنگام کار با کندی و مشکلاتی از این دست مواجه نشوید .

صفحه بعدی مربوط به تنظیمات هارد دیسک می باشد . نیازی نیست نگران از دست دادن اطلاعات خود باشید . چون به هیچ وجه تغییری در اطلاعات موجود روی هارد دیسک تان بوجود نخواهد آمد . در این صفحه گزینه ی Use an existing virtual hard drive را انتخاب نموده و سپس از قسمت پایین به محل مربوط به فایل نصاب سیستم عامل کروم رفته و آن را انتخاب کنید و منظور همان فایلی است که استخراج نمودید و دارای پسوند VDI بود . حالا روی دکمه Create کلیک کنید .

حالا باید تنظیمات مربوط به اتصالات شبکه را انجام دهید . در غیر اینصورت کروم قادر به اتصال به اینترنت نبوده و پیغام no network available را دریافت خواهید کرد . پس در پنل سمت چپ VirtualBox روی گزینه Chrome OS راست کلیک کرده و گزینه Settings را انتخاب نمایید .

در پنجره تنظیمات روی گزینه Network که در پنل سمت چپ قرار دارد کلیک کنید . حالا در تب Adapter 1 و در مقابل گزینه Adapter type روی منوی کشویی کلیک کنید تا محتویات آن نمایش داده شود . در بین گزینه ها روی ( Intel Pro / 1000 MT Desktop ( 82540EM کلیک کنید .

با کلیک روی دکمه OK تغییرات را ذخیره نمایید . حالا با دو بار کلیک روی گزینه Chrome OS در صفحه اصلی VirtualBox می توانید سیستم عامل کروم را بوت کنید .


استفاده از سیستم عامل کروم

هنگامی که سیستم عامل کروم شروع به کار می کند ، شما امکان استفاده از موس را نخواهید داشت . برای حل این مشکل روی منوی Machine کلیک کرده و گزینه Disable Mouse Integration را انتخاب نمایید .

برای اینکه موس دوباره در محیط ویندوز ظاهر شود ، می توانید کلید کنترل ( Ctrl ) سمت راست کیبرد را بفشارید .

در مرحله بعدی کروم ممکن است تعدادی صفحه به شما نشان دهد که جزوی از مراحل راه اندازی سیستم عامل می باشد . می توانید با فشردن کلید Esc این مراحل را متوقف کنید . در آخرین مرحله کار باید اطلاعات حساب کاربری گوگل خود را وارد کرده تا شروع به کار کنید . البته اگر اکانت گوگل ندارید ، مشکلی نخواهید داشت . می توانید از حساب کاربری مهمان یا همان Guest استفاده کنید .

اما استفاده از یک حساب کاربری گوگل ، همانطور که در بالا هم گفتیم مزایای ویژه ای خواهد داشت . مثلا اگر از مرورگر کروم در سایر سیستم عامل ها مثل ویندوز ، لینوکس و مک استفاده کنید ، تمامی بوکمارک ها ، افزونه ها ، کلمات عبور و همه چیز با مرورگر کروم شما در سیستم عامل کروم همسان سازی خواهد شد .

تجربه استفاده از سیستم عامل کروم در یک کروم بوک خیلی بهتر از تجربه ی آن در یک ماشین مجازی خواهد بود . بر خلاف تصور همگان که فکر می کنند سیستم عامل کروم یک مرورگر وب فول اسکرین است ، باید به شما بگوییم که اینطور نیست . با استفاده از رابط کاربری Aura امکان مشاهده نوار وظیفه و مدیریت پنجره ها وجود خواهد داشت . اپلیکیشن ها می توانند در پنجره های جداگانه اجرا شوند . همچنین یک App Launcher اختصاصی نیز وجود دارد . همچنین قابلیت های دیگری مثل تنظیمات پیام های Pop-up در System Tray ، پنجره دانلود مجزا و بسیاری از موارد دیگر .


دانلود VirtualBox 4.2 با حجم ۹۰ مگابایت ( لینک مستقیم )

صفحه دانلود Chrome OS Vanilla

صفحه دانلود Chromium OS Lime

منبع

/ 0 نظر / 5 بازدید