3 حرکت که باید برای نجات یک رایانه آلوده انجام دهیم

1- استفاده از Safe Mode: ابتدا اینترنت سیستم را قطع کنید و سیم اتصال به مودم را درآورید یا WiFi سیستم را خاموش کنید. حال وقت آن است که سیستم را در حالت Safe Mode بالا بیاورید. در ویندوز ۷ برای بوت درSafe Mode سیستم را خاموش کنید.

پس از روشن کردن دوباره به محض آن که چیزی در مانیتور دیدید، دکمه F8 را پشت سرهم فشار دهید تا منوی بوت را ببینید؛ حال Safe Mode را انتخاب کنید و Enter را بزنید. 

اما کار در ویندوز ۸ کمی متفاوت است. در این نسخه، همچنان که سیستم روشن است، گزینه Restart را انتخاب کنید و هم زمان دکمه Shift را نگه دارید و سپس در منوهایی که ظاهر می شود، گزینه Safe Mode را انتخاب کنید.

2- پاک کردن فایل های موقت: پاک کردن فایل های موقت (temp) سرعت اسکن سیستم را افزایش می دهد و ممکن است بدافزار را نیز پاک کند. برای این کار به این آدرس Start> All Programs> Accessories> System Tools> Disk Cleanup بروید و سپس فایل های موقت(temporary) را پاک کنید.

3- برنامه Malwarebytes را دانلود و اجرا کنید: استفاده از یک آنتی ویروس قدرتمند می تواند کارساز باشد؛ پیشنهاد ما استفاده از برنامه «Malwarebytes Anti-Malware است. برای استفاده از این برنامه ابتدا دوباره به اینترنت وصل شوید، برنامه را دانلود و نصب کنید.

مراقب باشید که بعد از نصب و آپدیت این برنامه دوباره اتصال به اینترنت را قطع کنید. برای کسب نتایج بهتر، باید این برنامه را روی سیستم دیگری دانلود و با یک فلش مموری آن را روی سیستم آلوده اجرا کنید.پس از اجرای برنامه گزینه Perform quick scan را انتخاب کنید و دکمه Scan را بزنید. بهتر است برای اسکن، گزینه اسکن سریع را اول انتخاب کنید چرا که همین اسکن می تواندبیشتر بدافزارها را پیدا کند. اگر برنامه خودبه خود ناپدید شد و دیگر اجرا نشد، احتمالا سیستم شما به یک روت کیت یا بدافزاری آلوده است که عمیقا در سیستم نفوذ کرده است و نمی گذارد اسکنر ها آن را حذف کنند. در این حالت بار دیگر اسکن کامل را انتخاب کنید. اگر برنامه آلودگی را تشخیص دهد آن را نمایش می دهد. انتخاب بخش Scan Results نیز کمک می کند نتایج را ببینید. مواردی را که می خواهید پاک شود ، انتخاب کنید و گزینه Remove Selected را بزنید.

منبع: http://sobhanehonline.com/
/ 0 نظر / 157 بازدید