نگاهی به تاریخچه مرورگرها

فکر می‌کنید حیات مرورگرهای وب مربوط به چه زمانی است؟ بله! زمان ایده پردازی های « برنرزلی » مرورگرهای وب رابط اصلی ما برای دسترسی به محیط وبی هستند، تعجب نکنید اگر بگویم که اولین مرورگر قبل از همگانی شدن وب در سال 1990 توسط « تیم برنرزلی » طراحی شد، که البته بعید است نام World Wide Web را به عنوان یک مرورگر وب شنیده باشید اما این همان اولین ، مرورگر مد نظر ماست! 
عناوین تاریخچه این مرورگرها را می‌توان به شرح زیر دانست : 
WorldWibeWeb. این مرورگر توسط « تیم برنرزلی » در سال 1990 و بر روی کامپیوتر NEXT در CERN نوشته گردید. 

Libwww . « تیم برنرزلی » و دانشجویی با نام “ Groff Jean-Francois” از CERN در سال 1992 ، مرورگر WorldWibeWeb را با استفاده از زبان برنامه نویسی C بازنویسی نمودند.

Line-Mode . دانشجویی با نام “ Nicola Pellow “ از دانشجویان ریاضی CERN در سال 1991 ، یک مرورگر خطی طراحی نمود که قابلیت استفاده بر روی دستگاه های متعدد را داشت. در ادامه « نیکلا » و دستیارانش امکان استفاده از مرورگر فوق را بروی کامپیوترهای متنوعی ( از یونیکس تا سیستم عامل DOS ) فراهم نمودند. 

Viala WWW. در سال 1992 توسط دانشجویی با نام “Pei Wei” از دانشگاه برکلی کالیفرنیا ، دومین مرورگر برای یونیکس طراحی گردید. 

Midas. در سال 1992 توسط “Tony Johnson” در SLAC، سومین مرورگر برای سیستم‌های مبتنی بر یونیکس طراحی گردید. هدف از طراحی مرورگر فوق جمع آوری اطلاعات در رابطه با تحقیقات فیزیک بود. 

Sambaاولین مرورگر برای کامپیوترهای مکینتاش که توسط “Robert Cailliau” طراحی و پیاده سازی گردید. نسخه‌ی نهایی و عملیاتی مرورگر فوق اواخر سال 1992 عرضه گردید. 

موزائیک . مرورگر فوق توسط “Andreessen Marc” و “Eric Bina” از NCSA در سال 1993 برای سیستم‌های مبتنی بر X-Windows و بر روی کامپیوترهای یونیکس عرضه گردید. چند ماه بعد نسخه مرورگر فوق به منظور اجرا بر روی سیستم‌های مکینتاش توسط “Aleks Totic” طراحی و عرضه گردید. موزائیک ، اولین مرورگری با قابلیت استفاده بر روی پلات فرم‌های متعدد بود این مرورگر دارای امکانات متعدد در رابطه با صورت، تصویر، فایل‌های سوابق و ... برای طراحی سایت بود. مرورگر فوق پس از مدت زمان کوتاهی به عنوان رایج‌ترین مرورگر غیر اقتصادی مطرح گردید. در آگوست سال 1994،NCSA حق استفاده از مرورگر فوق را به شرکت Spyglass واگذار کرد. در ادامه شرکت فوق، امتیاز استفاده از مرورگر موزائیک را به شرکت‌های دیگر نظیر مایکروسافت واگذار کرد. NCSA عملیات پیاده ساز و توسعه مرورگر موزائیک را در سال 1997 متوقف کرد. 

Arena. در سال 1993، “Dave Raggett” در هیولت پاکارد (HP) شهر بریستول انگلستان، مرورگر فوق را طراحی و عرضه نمود. این مرورگر دارای قابلیت‌های فراوانی در رابطه با جدول‌ها و گرافیک بود.

Lynx. دانشگاه کانزاس یک مرورگر مستقل برای وب را طراحی نمود. هدف از طراحی مرورگر فوق، توزیع اطلاعات در دانشگاه بود. در ادامه و در سال 1993، دانشجویی با نام “Lou Montulli” یک اینترفیسی اینترنتی به برنامه فوق اضافه و نسخه شماره دو مرورگر وب Lynx را عرضه نمود. مرورگر فوق به سرعت متداول و به عنوان گزینه ای مناسب برای ترمینال‌های فاقد امکانات گرافیکی انتخاب و همچنان در این راستا از آن استفاده می‌گردد. 
Opera. مرورگر فوق در سال 1994 توسط عده ای از محققین یک شرکت مخابراتی در اسلونروژ، با نام Tlenor طراحی گردید. در سال‌های بعد دو تن از اعضای گروه فوق ، از Telenor جدا شده و شرکت نرم افزاری Opera را با هدف تولید تجاری مرورگر فوق، تأسیس کردند. نسخه opera 2.1 در سال 1996 برای استفاده عموم کاربران اینترنت عرضه گردید. 

In A box InterNet . در سال 1994 ، O’Reilly و متحدانش، محصول فوق را عرضه نمودند، محصول فوق شامل تمامی نرم افزارهای ضروری و مورد نیاز کاربران برای استفاده از اینترنت بود. بدین ترتیب کاربران با نصب صرفاً یک برنامه از نصب و پیکربندی برنامه های متعدد برای دستیابی به اینترنت و امکانات موجود بی نیاز می‌شدند. 

Mozilla. در اکتبر سال 1994، شرکت نت اسکیپ، اولین نسخه مرورگر خود را با نام Mozilla 0.96b عرضه نمود. ( نسخه فوق نسخه بتا بود). در دسامبر همان سال ، نسخه نهایی مرورگر فوق با نام Mozilla 1.0 عرضه گردید. مرورگر فوق اولین مرورگر تجاری در عرصه اینترنت است. 

Explorer Internet . در آگوست سال 1995 ، شرکت مایکروسافت همزمان با معرفی ویندوز 95، این مرورگر را عرضه نمود. 
رقابت در عرصه مرورگرهای اینترنتی امروزه، جز تیتر خبرها است؛ امروزه همه نام Firefox رقیب سرسخت IE را شنیده‌اند که در واکنش‌های اخیر مایکروسافت، IE7 سعی در شکست فایرفاکس کرده است و در برابر Firefox2 جهت به رخ کشیدن قدرت کد بازها ( Open sources ) به صورت همگانی در دسترس قرار گرفته‌اند و مسلماً این پایان یک رقابت و یا نشان دادن چنگ و دندان و قدرت مانور نخواهد بود.

/ 0 نظر / 21 بازدید