بانکداری از طریق تلفن همراه-Mobile Banking

•تعریف

استفاده ار فناوری تلفن¬همراه در عرصه بانکداری عمری در حدود 8 سال دارد ، یعنی تقریبا از سال 2000 تا به امروز.

در این 8 سال تعاریف مختلفی برای این بخش از خدمات ارائه شده است ، که در میان آنها دو تعریف از باقی تعاریف ساده¬تر و قابل قبول¬تر جلوه می¬کنند. یکی از این تعاریف که تقریبا آکادمیک هم هست به شکل بسیار ساده¬ای تنها به ترسیم تصویر ساده¬ای از فناوری می¬پردازد:

-بانکداری و ارائه خدمات مالی به کمک ابزار موبایل.

اما تعریف دیگری که از تعریف بالا هم قابل لمس¬تر است و برای عموم جذاب و قابل قبول¬تر است بیان می¬دارد:

-بانکداری از طریق تلفن¬همراه یعنی، شما می¬توانید در 7 روز هفته به صورت 24 ساعته بانک را در هرکجا که می¬خواهید در جیب خود حمل کنید.

با توجه به تعریف دوم می¬توان زوایای مختلف این خدمات و تاثیر قابل قبول آن را پس از پذیرفته شدن تکنولوژی از طرف جوامع مختلف ، بررسی کرد، که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 

•چه نیازی است به فناوری جدید؟

 

سوالی که در ابتدای رشد و معرفی هر فناوری جدید به وجود می¬آید و در بعضی موارد تبدیل به مانعی بر سر راه توسعه¬ی فناوری می¬شود این است که آیا واقعا نیاز داریم تا از مسیر گذشته به مسیر جدید تغییر جهت دهیم، به عبارت دیگر آیا جامعه واقعا نیازمند پرداخت این هزینه می¬باشد یا نه ؟

در زمینه فناوری تلفن¬همراه هم مانند هر فناوری دیگری این مساله مطرح است. برای پاسخ به این سوال و توجیه نیاز به فناوری جدید به ذکر 5 دلیل می¬پردازیم :

1-رشد روز افزون جمعیت ، شلوغی شهرها ، صف¬های طولانی بانک¬ها، خستگی و عصبانیت را می¬توان به عنوان دلایلی اجتماعی جهت حرکت به سوی فناوری جدید در نظر گرفت.

2-هزینه بالای بانکداری سنتی را می¬توان به عنوان دلیل دیگری در نظر گرفت. طبق تحقیقات به عمل آمده در کشور آمریکا، کسانی که از حداقل خدمات بانکداری به روش سنتی استفاده می¬کنند به طور متوسط در سال بایستی 103 دلار جهت این خدمات پرداخت کنند ، این در حالی است که در همین کشور افرادی که از حداکثر خدمات بانکی بهره می¬برند به طور متوسط در سال باید 70 دلار بپردازند. در صورتی که بخواهیم دیگر کشورهای جهان را هم در نظر بگیریم درمی¬یابیم که هزینه بانکداری از طریق تلفن¬همراه تقریبا برابر یک سوم هزینه بانکداری به روش سنتی است.

با توجه به این مساله در می¬یابیم بانکداری با تلفن همراه از طرف اقشار متوسط رو به پایین جوامع راه¬حل بسیار قابل قبولی است.

3-عدم دسترسی به بانک در تمام شرایط ، یکی دیگر از دلایل نیاز به یک فناوری همه جا¬گیر است. به طور مثال تصور کنید وارد شهری دورافتاده شده¬اید که نه دستگاه Atm دارد و نه هیچ¬کدام از بانک¬هایی که شما در آنها حساب دارید در این شهر شعبه دارند، در این شرایط که اصلا غیرممکن نیست اگر فناوری جدید از طرف جامعه پذیرفته شده باشد شما کافی است با یک Sms هزینه خرید¬های خود را به فروشندگان پرداخت کنید. البته همانطور که توجه کردید این راه¬حل مشروط به آن است که این فناوری از طرف تمام جامعه پذیرفته شده باشد در غیر این صورت این مشکل هنوز هم به قوت خود باقی خواهد بود. اما آنگونه که انتظار می¬رود در آینده¬ای نه چندان دور ، یعنی تا سال 2010 این فناوری جهانگیر خواهد شد.

4-افزایش تبادلات بانکی و نیاز به مراجعه زیاد در طول ماه به شعبات بانک یکی دیگر از دلایل نیاز به فناوری جدید است.

یکی از نتایج پیشرفت جوامع صنعتی، افزایش سرمایه¬ها و جابجایی سرمایه می¬باشد، که برای کنترل این سرمایه¬ها، تنها بانک¬ها هستند که می¬توانند به ماه کمک کنند.از آنجایی که بانک¬ها هم در نهایت از محیط¬های محدود بهره خواهند برد، نمی¬توانند با روش¬های قدیمی پاسخگوی این نیاز باشند، برای همین بایستی به سمت فناوری حرکت کنند تا بتوانند به صورت مجازی محیطی نامحدود را به وجود آورند و پاسخگوی این نیاز روزافزون باشند.

5-روش¬های موجود در امر بانکداری ، توانایی پرداخت مقادیر بسیار کوچک را در تبادلات مالی ندارند و همین موضوع باعث شده تا در بسیاری از تبادلات ، مشتری مقداری هرچند کم متضرر شود. برای جلوگیری از این ضررهای کوچک، که در مرور زمان به ضررهای بزرگ تبدیل می¬شوند ، جوامع نیازمند فناوری هستند تا بتوانند جلوی ضرر را بگیرند.

• چرا تلفن همراه ؟

سوالی که پس از اثبات نیاز به فناوری جدید پیش می¬آید ، این است که اکنون که نیازمندیم هستیم کدام فناوری بهترین راه¬حل برای ما خواهد بود ؟ پاسخی که در این مقاله می¬دهیم تلفن همراه است. اما سوال دیگری که پیش می¬آید ، این است که اینترنت خدمات بسیار گسترده¬¬تری را می¬تواند اراثه دهد و توانایی¬های بالاتری دارد، چرا اینترنت نه ؟

برای پاسخ به این سوال باید به این نکته توجه کنیم که ما به دنبال یک راه¬حل ساده و بدون پیچیدگی هستیم. باید بپذیریم که استفاده از اینترنت به مراتب پیچیده¬تر از استفاده از تلفن همراه است. و همین مساله باعث برتری تلفن همراه در این زمینه می¬شود. نکته دیگر که قابل توجه است عدم دسترسی دائمی به اینترنت است ، تعداد تلفن¬همراه¬هایی هم که می¬توانند به اینترنت متصل شوند در حال حاضر بسیار کم است و قیمت آنها هم بسیار بالاتر است ، در حالی که برای امر بانکداری با تلفن همراه فقط SMS لازم است که آن هم برروی تمام تلفن¬های همراه قابل استفاده است. از طرف دیگر اکثر مردم جوامع با تلفن همراه زندگی می¬کنند و این در حالی است که اکثر مردم جوامع با کامپیوتر و اینترنت هنوز بیگانه¬اند. طبق آمار موسسه GSM در سال 2006در حدود 800 میلیون تلفن¬همراه در جهان به فروش رفته است . همین موسسه پیش¬بینی می¬کند تا سال 2010 تمام مردم جهان یا تلفن¬همراه دارند یا به راحتی به یک دستگاه تلفن¬همراه دسترسی دارند.

به هرحال در اینجا نمی¬خواهیم کارایی اینترنت را که سالهاست اثبات شده زیر سوال ببریم و تنها می¬خواهیم بگوییم در زمینه بانکداری ، تلفن¬همراه می¬تواند راه¬حل بهتری نسبت به اینترنت ارائه دهد و علتش هم این است که تلفن¬همراه امروز به زندگی مردم بسیار نزدیک¬تر از اینترنت است و در آینده هم اگر قرار باشد مردم دائما با اینترنت باشند باز هم از طریق همین تلفن¬های همراه خواهد بود.

پس از مقایسه این فناوری با اینترنت خوب است که آن را در کنار دیگر راه¬حل¬ها نگاه کنیم. یکی از موسسات مالی به نام WIZZIT که در حال حاضر تنها ارائه دهنده مدل گسترده بانکداری با تلفن¬همراه در جهان می¬باشد نظر¬خواهی در بین کاربران خود و افرادی که با این فناوری آشنا بودند در رابطه با چهار معیار قیمت ، امنیت ، سهولت و سرعت انجام داده است که نتایج قابل توجه زیر را به¬دست آورده است:

-70% معتقدند که این خدمات ارزانتر است و 90% هم معتقدند که این خدمات گران نیست.

-69% معتقدند این خدمات امنتر است.

-68% معتقدند استفاده از این خدمات راحت¬تر است.

-68% معتقدند این خدمان سریعتر است.

با توجه به آنچه گفته شد به نظر می¬رسد در حال حاضر بهترین راه¬حل برای بهبود امر بانکداری استفاده از فناوری تلفن¬همراه می¬باشد.

 

•تکنولوژی¬های موجود

در اینجا به بیان اجمالی تکنولوژی¬های موجود در زمینه بانکداری از طریق تلفن¬همراه پرداخته می¬شود. چون هدف اصلی مقاله معرفی کلیات و شرایط فعلی این روش از بانکداری است.

 

-SMS(Short Message Service)

طبق مطالعات به عمل آمده این روش در حال حاضر بهترین روش و سریع¬ترین برای امر بانکداری است و نقطه اتکای اصلی این روش سازگاری آن با کلیه¬ی شبکه¬ها و در دسترس بودن آن بر روی تمام تلفن¬های همراه است.

تنها مساله که کارایی این روش را زیر سوال می¬برد حساس بودن آن است، به این ترتیب که اگر مثلا در سایز کلمات ارسالی یا دیکته آنها اشکالی وجود داشته باشد کل عملیات بانکی خراب می¬شود. همانطور که خواهیم دید این مشکل در روش¬های دیگر حل می¬شود. در شکل زیر نمای کلی این روش را مشاهده می¬کنیم. همانطور که در شکل مشاهده می¬شود در این روش دو عامل از همه مهم¬تر هستند یکی سیستم مخابراتی SMS و دیگری پایگاه داده¬ای بانک مربوط و در صورتی که این دو بخش به شکل مناسبی تقویت نشوند در این حالت سیستم به طور کل کارایی خود را از دست خواهد داد و متعاقبا بانک در این تجارت شکست خواهد خورد.

/ 0 نظر / 13 بازدید