84 سوال و جواب پیرامون از ویندوز ویستا نویسنده: پرویز برومندنژاد - سه‌شنبه ٢٠ امرداد ۱۳۸۸

در این مقاله سعی شده تا به سوالات زیادی از شما عزیزان از جمله اینکه، اصلا چه چیزهایی جدید می‌باشد، چه چیزهایی تغییر پیدا کرده است و چه مسائلی را در هنگام کار باید دقت کرد، پاسخ داده شود.

بالاخره پس از 5 سال طراحی زمان استفاده از ویندوز ویستا فرا رسید. تاکنون در مورد ویندوز ویستا در سایت‌های اینترنتی بسیاری اطلاعاتی منتشر شده بود. ما سعی کردیم تا آنجا که می‌شود این اطلاعات را برای شما جمع آوری کنیم و در اختیارتان قرار دهیم.


سعی کرده‌ایم به سوالات زیر نیز در این پرسش و پاسخ جواب دهیم:

چه عملکردهای جدیدی وجود دارند؟ آیا سخت افزار کامپیوتر شما برای کار با ویندوز ویستا کافیست؟ چه نسخه‌ای برای کار شما ایده‌آل است؟

اگر کامپیوتر شما دیرتر مجهز شود، آیا احتیاج به اجازه جدیدی از ویستا می‌باشد؟ آیا یک برنامه
Backup نیز وجود دارد؟ آیا مدیریت ویستا آسانتر شده است؟ اوقات خوشی را در هنگام خواندن این پرسش و پاسخ برای شما آرزو مندیم.

مطالب پایه (
I)

- ویندوز ویستا قرار بوده که چه زمانی پخش شود؟

ابتدا گفته شده بود که ویندوز ویستا قرار است در سال 2003 به بازار عرضه شود و قرار بود در حقیقت یک
moderate update باشد که شکاف‌های بین ایکس‌پی و یک OS به نام Blackcomb را پر کند. سپس مایکروسافت اعلام کرد که این Update نام Longhorn را دارا بوده و در سال 2004 ارائه خواهد شد. پس خبرهای کوچکی منتشر شد من جمله که نسخه ویستا در ابتدای 2007 عرضه می‌شود. و در آخر وقت ارائه پایانی 30 ژانویه 2007 شد.

- نام ویندوز ویستا از کجا آمده است؟

در جولای 2005 که این نام اعلام شد، آقای
Brad Goldberg که سمت مدیریت توسعه محصولات ویندوز را داراست به مجله خبری News.com اعلام کرد که این اسم حاصل چند ماه جستجو به دنبال نامی بوده است که سادگی آسانی و قدرت را نشان دهد.

اگر به طبقات پیشرفت نسخه‌های ویندوز نگاه کنیم. ویندوز ویستا در کجا قرار خواهد گرفت؟ جایی در میان. می‌توان گفت که این یک قدم در مسیری درست بوده است. چرا که این ویندوز دارای ویژگی‌های بسیاریست که عملکردها را ساده‌تر کرده‌اند ولی هنوز هم می‌گوییم که چیز چشم‌گیری در این نسخه وجود ندارد. البته فراموش نشود که از لحاظ امنیتی این نسخه بسیار بالاتر از نسخه‌های تا به حال موجود در بازار می‌باشد و سیستم عامل نسبتا کاملیست.

ویندوز ویستا پشتیبانی بیشتری از سخت‌افزارهای امروزی می‌کند به خصوص در تغییرات 64 بیتی آینده این سیستم عامل کامل خواهد بود.

بدینوسیله سیستم‌عامل پایه‌ای را برای نرم‌افزارهای کاربردی قدرتمندتری درست کرده است که این کار هرگز در ویندوز ایکس‌پی عملی نبود. هنگامی که اولین نرم‌افزارهای 64 بیتی عرضه شوند، کاربران ویستا خیالشان راحت است.

- ویندوز ویستا در مقابل جوانترین نسخه
Apple OS چگونه رفتار می‌کند؟

در
World Class Awards 2005 مدل Apple OS X 104 معروف به Tiger مقام سوم را در بهترین کالای سال به خود اختصاص داد. در صورتی که ویندوز ایکس‌پی حتی نامی ازهم از خود به ثبت نرسانید. اما در مقابل در CES 2006 ویستا توانست جایزه اصلی را به دست بیاورد با وجود ویندوز ویستا فاصله تا OS X کمتر می‌شود.

این کم شدن فاصله‌ها به علت بوجود آمدن ویژگی‌های بسیار زیاد در ویستا مانند جلوه‌های سه بعدی و یا جستجو توسط
Widgets)Gadgets) می‌باشد. که در OS X «ببر» از قبل وجود داشته است.

با
Leopard که سیستم‌عامل بعدی اپل می‌باشد، کاربران Mac عملکردهای جدیدی را خواهند داشت که در ویندوز نیست. مثلا ماشین حساب Leopasd که Backup Utility آن در عملکردها از ویستا بسیار بالاتر است.

مطالب پایه (
II)

- ویندوز ویستا از سیستم شما چه می‌خواهد؟

می‌توان گفت که حداقل توقعات ویستا زیاد نمی‌باشد. برای راه‌اندازی
Home Basic احتیاج به یک پردازنده 800 مگاهرتز، 512 مگابایت رم و یک کارت گرافیک مجهز به سیستم SVGA می‌باشد. علاوه بر این احتیاج به حداقل 20 گیگابایت حافظه هارد بوده که 15 گیگابایت آن باید کاملا آزاد باشد اما کسانی که می‌خواهند از Vistas Aero استفاده کنند مطمئنا برای مثال احتیاج به کارت گرافیکی پشتیبانی کننده از DirectX 9 که از Pixel Shader 2.0 نیز پشتیبانی کند، دارند. این کارت گرافیکی باید دارای درایور Windows Vista Display Driver Model یا WDDM و حداقل 128 مگابایت حافظه باشد.

- ایا ابزاری وجود دارند که به من کمک کنند تا بفهمم که آیا کامپیوتر من برای ویستا آماده است یا نه؟

ابتدا بهتر است سری به سایت زیر بزنید:

!!!! برای مشاهده محتوا ، لطفا ثبت نام کنید / وارد شوید !!!!

در این سایت کامپیوتر شما تست می‌شود البته در صورت وجود
IE این تست سخت‌افزارهای شما را با حداقل انتظارات ویستا به مقایسه گذاشته و نتایج را اعلام می‌کند. مایکروسافت نیز سایتی در این باره طراحی کرده است:

!!!! برای مشاهده محتوا ، لطفا ثبت نام کنید / وارد شوید !!!!

پس از دانلود کردن
Advisors و نصب آن، این ابزار سیستم شما را کنترل کرده و گزارشی ارائه می‌دهد. در این گزارش تمامی برنامه‌های کاربردی نصب شده و درایورها لیست شده‌اند و همچنین نشان داده می‌شود که آیا این برنامه‌ها در ویستا نیز کاربردی دارند یا نه.

- پس از ویستا منتظر چه چیزی باشیم؟

هنوز اطلاعات زیادی در مورد نسخه بعدی وجود ندارد اما به گفته بعضی‌ها نام
Blackcomb را به آن داده‌اند و قرار است با نام Vienna عرضه شود. این نام که از طرف مایکروسافت انتخاب شده است جمعی از نام شهرهای مختلف در دنیاست. اینگونه که Wikpedia نیز خبر داده است قرار است نسخه جدید باز هم شباهتهایی به ویندوز ایکس‌پی‌ داشته باشد. گفته شده است که صفحه ظاهری این نسخه کاملا جدید بوده و حتی از تکنولوژی Sandbox در آن بهره گرفته شده. اینکه این سیستم‌عامل کی عرضه می‌شود را هنوز کسی نمی‌داند. اما بنا به گفته‌های استیو بالمر، مدیر اجرایی ارشد مایکروسافت، قرار است که فاصله 5 ساله ما بین عرضه دو سیستم عامل دیگر تکرار نشود. پس این امکان وجود دارد که Vienna تا سال 2012 به بازار ارائه شود.

- اولین
Service Pack متعلق به ویستا کی ارائه می‌شود؟

امکان دارد که در همین امسال اولین
Service Pack عرضه شود. تا به حال این سابقه وجود نداشته است که در همان سال تولید و عرضه سیستم عامل، SP آن نیز عرضه شود. اما در مورد ویندوز ویستا دلیل قانع‌کننده‌ای وجود دارد. ویستا مدت زمان زیادی به موازات Server - OS Windows Server Longhorn(Windows Server 2007) طراحی شده است. برای اینکه بتواند زمان تحویل ویندوز ویستا را به تاخیر نیندازد، از تابستان خط طراحی این دو از هم جدا شد و ویستا به مرحله آزمایشات اصلی پیش رفت ولی Windows Server 2007 هنوز در دست طراحی بود. آن چیزهایی که در این زمان طراحی بدست آمده توسط همین سرویس پک شماره یک قرار است برای ویستا عرضه شود. برای کاربران فایده دیگری نیز وجود دارد: کاربران به سیستم عاملی دسترسی پیدا کرده‌اند که در مرحله اول برای سرورها سازماندهی و طراحی شده است.

- داستان
Win FS به کجا رسیده است؟

WinFS قرار بوده است که جای سیستم فایل فعلی ویندوز بیاید. قرار بود بانک اطلاعاتی عرضه شود که خصوصا برای سوالات جستجو و طبقه‌بندی اطلاعات طراحی شده باشد.

مایکروسافت باید دست از این طراحی برمی‌داشت چرا که اجرا و طراحی نهایی آن بسیار سخت و دچار مشکلاتی شد. گرچه زیاد در مورد این مسئله از طرف مسئولان با علاقه صحبت نمی‌شود اما قرار است در نسخه بعدی ویندوز دوباره سعی در طراحی و تکمیل آن شود.

نسخه‌های ویستا (
I):

- جریان نسخه‌های مختلف ویستا چیست؟

قسمت‌بندی ویستا در پنج بخش جداگانه مسئله جدیدی نیست. گر چه ویندوز ایکس‌پی در دو نسخه
Home و Professional به بازار عرضه شد، مایکروسافت دو نسخه OEM را نیز عرضه کرد: Media Center Edition و Tablet PC Edition. می‌توان گفت که بخش‌های مربوط به عملکردهای نسخه‌های چهارگانه ایکس‌پی به گونه جدیدی در چهار نسخه متعلق به ویستا ظاهر شده‌اند.

انتخاب سیستم‌عامل درست واقعا راحت است. اگر از لحاظ سخت‌افزاری دارای حداقل تقاضاهای ویستا می‌باشید، اگر علاقه‌ای به
Aero-Interface ندارید، اگر نیازی به ارتباط با سرورهای ویندوز ندارید و همچنین با عملکردهای Media Center یا Tablet-PC سروکار ندارید نسخه Home basic برای شما عالی خواهد بود.

با توجه به شرایط گفته شده از ویستا و فواید زیاد آن لذتی نخواهید برد. اگر کمی بیشتر خرج کنید، می‌توانید صاحب
Home Premium شوید که نه تنها دارای Aero می‌باشد بلکه Media Center نیز در صفحه نمایشگر آن قابل مشاهده است و از این نسخه به بعد به عنوان 64 بیتی نیز وجود خواهد داشت.

اگر احتیاج به ارتباط با یک
Windows Server domain دارید، لازم است دارای Business Edition باشید. اگر به Media Center و عملکردهای Business نیازمندید باید Ultimate Edition را انتخاب کنید این نسخه واقعا تمامی عملکردهای موجود در ویستا را دارا می‌باشد.

- من یک
Tablet PC دارم. آیا می توانم و یا باید ویستا را روی آن نصب کنم یا نه؟

بله، در صورتی که نسخه‌ای از ویستا را تهیه کنید که از عملکردهای
Tablet PCها پشتیبانی کند: Ultimate، Enterprise، Business، Home Premium. قبل از خرید باید حتما سخت‌افزار خود را با نیازهای ویستا چک کنید. بسیاری از Tablet PCها واقعا ضعیف می‌باشند و برای ویستا مناسب نیستند. آن نسخه‌هایی از ویستا که از Tablet PCها پشتیبانی می‌کنند، ویژگی‌های جدیدی را برای نوشته‌های دستی ارائه داده‌اند. در این حالت کنترل بیشتری نسبت به Tablet Input Panel یا TIP یعنی همان مکان مورد نظر برای یادداشت خواهید داشت. قیافه ظاهری نشانگر، بیان می‌کند که در حال حاضر کامپیوتر در حال چه کاریست و حرکت‌های دست که نام Flicks را به خود گرفته‌اند، به شما اجازه مسیریابی سریع و راحت را می‌دهند.

مسئله جانبی که برای تمام کاربرانی که تاکنون از نسخه
Tablet PC ویندوز استفاده نکرده‌اند این است: ویندوز ویستا شناسایی صدا و دست خط را به صورت کامل پشتیبانی و ارائه می‌کند.

- نسخه
Business چه چیزهایی در بردارد؟

یکی از مسائل مهم موجود در این نسخه، امکان ارتباط با یک
Windows server domain و دسترسی به اطلاعات آن می‌باشد. چنین عملکردی در ویندوز XP Professional نیز قابل مشاهده بود.

به قرینه ویندوز ایکس‌پی، ویستا
Business هم برای مثال امکان دسترسی از راه دور به یک کامپیوتر توسط Remote desktop را دارا می‌باشد.

- نسخه
Ultimate چه چیزی در بردارد؟

نسخه
Ultimate بیشتر برای آن دسته از کاربرانی می‌باشد که ویندوز ویستا را با تمامی عملکردهایش می‌خواهند برای مثال عملکرد کامل PC-backup و یا Blitlocker که قفل کننده کامل هارد می‌باشد. مایکروسافت گفته است که به عنوان هدیه به کسانی که نسخه Ultimate را خریداری می‌کنند، مجانی برای دانلود عملکردهای بسیار زیادی را ارائه خواهیم داد. خریداران ویندوز ویستا Ultimate در یک جعبه هم نسخه 32 بیت و هم 64 بیت را دریافت می‌کنند و امکان دسترسی به تمامی زبان‌ها برای سیستم عامل را دارا می‌باشند.

- سیستم 64 بیت چه چیزهایی برای من دارد؟

کاملا مانند نسخه 64 بیتی ویندوز ایکس‌پی، نسخه 64 بیتی ویندوز ویستا هم مانند نسخه 32 بیتی آن می‌ماند. اما نسخه 64 بیتی هم اجازه استفاده از برنامه‌های کاربردی 64 بیتی و هم 32 بیتی را می‌دهد و بیشتر از 4 گیگابایت از
RAM آن را می‌توان استفاده کرد.

نسخه‌های 64 بیتی نرم‌افزارهای کاربردی مانند
Videoو Foto و CAD و بعضی از ابزارها امکانات بیشتری را نسبت به همان نرم‌افزار‌ها در نسخه 32 بیتی ارائه می‌دهند. پس بهتر است که از سیستم عامل 64 بیتی استفاده کرد.

نسخه‌های ویستا (
II)

- ایا باید دی‌وی‌دی دیگری را برای نسخه 64 بیتی ویستا تهیه کنم؟

تنها خریداران ویندوز ویستا
Ultimate هستند که نسخه 64 و 32 بیت را در یک جعبه در یک دی‌وی‌دی دریافت می‌کنند. در تمامی نسخه‌های دیگر تنها نسخه 32 بیت در جعبه قرار دارد. البته کاربران می‌توانند با پرداخت 11,85 یورو از مایکروسافت، دی‌وی‌دی دوم یعنی نسخه 64 بیتی را دریافت کنند. توجه داشته باشید که چه برای نسخه 64 بیتی و چه 32 بیتی یک شماره رمز یکسان وجود دارد.

- نسخه‌های
Systembuilder چه چیزهایی را دارند؟

نسخه‌های
Systembuilder یا SB را می‌توان حدودا با نسخه‌های دیگر ویندوز ویستا یکسان دانست. اما این گونه نسخه‌ها بسیار ارزانترند. البته در صورت خرید این نسخه‌ها دیگر نباید چشم داشتی به Support مجانی از طرف مایکروسافت داشته باشید. هر بار باید با مایکروسافت تماس بگیرید و پول Support را نیز پرداخت کنید.

- قیمت ویندوز ویستا چه قدر است؟

نسخه‌های
SB بسیار ارزانند لذا کسانی که نمی‌خواهند پول اضافی بدهند بهتر است نسخه‌های SB را خریداری کنند. باید گفت که قیمت‌ها هنوز به حالت عادی در نیامده‌اند و بسیار بالا هستند.

ویندوز ویستا... (نسخه کامل)
Retail Retail(upgrade) SB(نسخه کامل)
Home Basic 245 یورو 130 یورو 90 یورو
home Premium 315 یور 215 یورو 115 یورو
Ultimate 240 یورو 345 یورو 170 یورو- اگر نسخه‌ای مانند
Home Basic را خریده‌باشم، می‌توانم در آینده این نسخه را به نسخه بالاتری ارتقا دهم؟

بله، توسط اینترنت و فروشگاه‌ها امکان بهره‌مندی از کلیه کالا برای رسیدن به نسخه ویستای بالاتر امکان دارد. بنا به گفته صاحب‌نظران این
Upgrade به نسخه‌های بالاتر د رهنگام کار کردن معمولی با سیستم عامل نیز ممکن می‌باشد البته به علاوه یکبار .Restart

- آیا می توانم از ویندوز ویستا بر رور
Mac ‌استفاده کنم؟

بله، دو راه برای استفاده از سیستم‌های ویندوز بر روی
Mac وجود دارد:

-
Parallel

-
Apple's Boot Camp

- داستان‌هایی در مورد گرفتن گواهی در ویستا شنیده‌ام. آیا درست است که باید کپی جدیدی از سیستم عامل را هنگام مجهز کردن کامپیوتر خریداری کنم؟

خیر. ابتدا قرار بود مایکروسافت قوانین جدیدی را برای اینکار بگذارد، اما پس از پیش آمدن موردی در رابطه با همین تجهیزات، شرکت از این تصمیم صرف نظر کرد. مدل گواهی گرفتن ویستا می‌توان گفت که شبیه ویندوز ایکس‌پی می‌ماند. قانون اینگونه صدق می‌کند که گواهی ویستا را می‌توان به کامپیوتر جدید انتقال داد اما تنها زمانی که از روی کامپیوتر قدیمی برداشته شده باشد. توجه داشته باشید که مجهز کردن کامپیوتر هم هیچ مشکلی ندارد، تمامی قطعات می‌توانند عوض شوند اما: پس از عوض کردن هارد ممکن است که به یک بار فعال کردن جدید احتیاج داشته باشید. یک استثنا دیگر. کسی که از نسخه
OEM استفاده کرده و قصد تعویض مادربورد را دارد با ید یک بار دیگر عمل فعال کردن را انجام دهد.

ویندوز ویستا و ویندوز ایکس‌پی (
I):

- آیا می‌توانم به ویندوز ویستا،ظاهری از یک نسخه قدیمی ویندوز را بدهم؟

بله، می‌توانید برای اینکار باید بر روی دکمه
Start با دکمه راست موش کلیک کرده و گزینه Properties را برگزینید. سپس گزینه Classic Startmenu را انتخاب کنید. حتی از طریق desktop نیز کارهایی می‌توان انجام داد. اگر بر روی دسک‌تاپ کلیک کرده و گزینه Properties را برگزینید و سپس در بخش Theme قسمت Classic را انتخاب کنید، ظاهری از صفحه نمایشگر XP/2000 برای شما نمایان خواهد شد.

- مسئله پشتیبانی برای ویندوز ایکس‌پی به کجا خواهد رسید؟ آیا مایکروسافت آن را قطع خواهد کرد؟

خیر، هنوز نه. مایکروسافت چندی پیش اعلام کرد که مدت پشتیبانی نسخه‌های ایکس‌پی حداقل 5 سال دیگر ادامه خواهد داشت و تا آن زمان و یا حداقل تا سال 2009 به‌روزرسانی‌های دیگری نیز طراحی و ارائه خواهد شد. پس از این مدت، تنها در صورتی باز هم به روز رسانی طراحی خواهد شد، که شرکتی اعلام کند که شکاف امنیتی را پیدا کرده است. اما پس از آوریل 2014 دیگر هیچ کاری انجام نخواهد شد.

- آیا نرم‌افزارهایی وجود دارند که تنها با ویندوز ویستا کار کنند و در ایکس‌پی عملکرد نداشته باشند؟

بنا به نرم‌افزارهایی که تاکنون در نسخه‌های ویندوز کار کرده‌اند، می‌توان گفت که نرم‌افزارهایی که در ویندوز ایکس‌پی اجرا می‌شوند، تا مدتی طراحی خواهند شد چرا که میلیون‌ها نفر از کاربران چند سالی از این سیستم عامل ‌استفاده خواهند کرد.

البته عاشقان بازی‌های کامپیوتری باید زودتر شروع به تبدیل نسخه واستفاده از ویندوز ویستا کنند چرا که
Direct X10 تنها برای ویستا وجود خواهد داشت و بازی‌ها نیز می‌توانند از امکانات پورت‌ها بهره‌برداری کنند. البته بازی‌ها هنوز در دست طراحی می‌باشند. به گونه‌ای می‌توان گفت اولین بازی‌های مربوط به ویندوز ویستا در سال 2008 یا 2009 عرضه خواهند شد.

- دقیقا چه چیزهایی در
Vista-DVD وجود دارند؟

تمامی نسخه‌های ویندوز ویستا! اینکه امکان نصب کدامیک از نسخه‌ها وجود دارد بستگی به کلید کالا دارد. البته می‌توانید ویستا را بدون کلید کالا نیز نصب کنید و نسخه مورد نظر را آزمایش کنید. اینگونه کاربرانی که نسخه
Home Premium را خریده‌اند نیز می‌توانند چشم‌اندازی به نسخه Ultimate داشته باشند. البته این مسئله 30 روز اعتبار خواهد داشت. سپس باید کلید کالا داده شود، در غیر این صورت سیستم عامل رفته رفته عملکردها را خاموش می کند. در انتها تنها مرورگر کار خواهد کرد تا بتوانید از اینترنت یک کلید کالا خریداری کنید.

- آیا می‌توان از ویستا به موازات ایکس‌پی استفاده کرد؟

مشکلی نیست. شما می‌توانید ویستا را در یک پارتیشن دیگر نصب کنید و ایکس‌پی نیز به همان گونه باقی خواهد ماند. در هنگام شروع سیستم می‌توانید در منوی
Boot انتخاب کنید که می‌خواهید از ایکس‌پی و یا از ویستا استفاده کنید. بخصوص برای طرفداران بازی‌ها این مسئله بسیار مفید است چرا که بسیاری از بازی‌ها و سخت‌افزارها در ابتدا مشکلاتی را با ویستا خواهند داشت.

- آیا نصب ویندوز ویستا آسان می‌باشد؟

بله، ویندوز ویستا احتیاج به دستورات زیادی از طرف کاربر نداشته و در حدود 30 دقیقه به صورت کامل نصب می‌شود. اشخاصی که از سخت‌افزارهای مدرن استفاده می‌کنند، می‌توانند از ویندوز ویستا استفاده‌های زیادی ببرند. برعکس ویندوز ایکس‌پی، احتیاج به نصب تمامی درایورها پس از نصب ویندوز ویستا نمی‌باشد. ویندوز ویستا به تنهایی از حدود 15000 دستگاه پشتیبانی می‌کند.

ویندوز ویستا و ویندوز ایکس‌پی (
II):

- نرم‌افزار
XYZ در ویستا شروع به کار نمی‌کند. چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

اگر سازنده برنامه هنوز برنامه اصلاحی را برای این نرم‌افزار در نظر نگرفته است می‌توانید سعی کنید در صورت وجود، نرم‌افزار را در حالت سازگار اجرا کنید. برای این کار با دکمه راست موش بر روی نرم‌افزار کلیک کرده و گزینه
Properties را برگزینید. در بخش Compatibility گزینه Run program in compatibility modes را انتخاب کنید و سپس گزینه ویندوز ایکس‌پی (SP2) را برگزینید.

بسیاری از نرم‌افزارها بخاطر این در ویستا مشکل پیدا می‌کنند که می‌خواهند در بخش‌های پشتیبانی شده از ویستا در هارد، اطلاعات خود را بگذارند و در این حالت تنظیمات مربوط به
User control این اجازه را به آنها نمی‌دهد. البته در صورتی که نرم‌افزار مورد نظر را به عنوان administrator اجرا کنید، این مشکل ممکن است حل شود برای این کار روی اسم نرم‌افزار با دکمه راست موش، کلیک کرده و گزینه مربوط به این مسئله را اجرا کنید.

توسط
Properties مربوط به برنامه می‌توانید آن را به گونه‌ای تنظیم کنید که همیشه در administrator - mode اجرا شود. البته فراموش نشود که این عمل تنها به درد آن دسته از نرم‌افزارهایی می‌خورد که از آنها زیاد استفاده می‌کنید و از لحاظ امنیتی نیز به آنها اعتماد کامل دارید.

- من یکی از طرفداران
World - of - Warcraft می‌باشم و دارای یک Soundblaster X-Fi-Soundkarte هستم. متاسفانه در ویستا صدا و آهنگ، ضعیف و بی‌کیفیت شده است. چه کاری باید انجام داد؟

یکی از مشکلاتی که بیشتر بازی‌ها در ویستا دارند، اینست که
EAX از طرف ویندوز ویستا پشتیبانی نمی‌شود. گرچه در نگاه اول در World - of - Warcraft خروجی صدا توسط سخت‌افزارهای سرعت بخش کاملا فعال می‌شود اما در هنگام اجرا خواهید دید که کیفیت اصلا خوب نیست. هنوز هم می‌توان کاری کرد چرا که هنوز طراحان تصمیم قطعی نگرفته‌اند که آیا صد در صد از این مسئله توسط ویستا پشتیبانی کنند یا نه و یا اینکه اصلا نرم‌افزار اصلاحی برای این کار ارائه کنند یا نه:

Creative با Alchemy نرم‌افزاری را برای دانلود در اختیار قرار داده است که از World - of - Warcraft نیز حمایت و پشتیبانی می‌کند. Alchemy را نصب کرده و سپس آن را شروع کنید. سپس تنظیم کنید که در World - of - Warcraft خروج صدا توسط Open AL انجام شود. سپس به صدای مورد نظر خود دست خواهید یافت.

صفحه ظاهری ویستا (
I):

- آیا
Aero کار با سیستم عامل را واضح‌تر می‌کند؟

مسائل گوناگونی وجود دارد. از طرفی بعضی از امکانات تنها زیبایی‌های ظاهری را تشکیل داده و برای قشنگی می‌باشند و از طرف دیگر بعضی از امکانات کار را راحت‌تر می‌کنند.

پنجره‌های شفاف و واضح و همچنین انیمیشن‌های ظریف در هنگام کوچک و بزرگ کردن پنجره‌ها برای چشم لذت بخش بوده و حدودا این امکان را می‌دهند که فهمید پشت پنجره چه خبر است. نوع قلم استاندارد این نسخه نیز قابل قبول‌تر نسبت به بقیه نسخه‌هاست و به درد تمامی نرم‌افزارها می‌خورد. برای کسانی که از چندین نرم‌افزار در حال استفاده‌اند،
Flip3D(Eindows - Tast +Tab مفید می‌باشد چرا که به سرعت به نرم‌افزار مورد نظر دسترسی پیدا خواهند کرد. اگر نشانگر موش را بر روی دیواره پایین صفحه حرکت دهید، تمامی نرم‌افزارها برای شما ظاهر می‌شوند و ...

مخفی: گزینه‌های موجود در نوار شروع در ویستا راحت‌تر قابل فراخوانی می‌باشند. برای این کار تنها لازم است دکمه
Windows را با 1، 2، 3 برای مثال اولین گزینه موجود Show desktop و گزینه Flip3D می‌باشد.

- می‌خواهم
AeroGlass را غیرفعال کنم. آیا ممکن است؟

مشکلی نیست با دکمه راست موش بر روی دسک‌تاپ کلیک کرده و گزینه مربوط به تناسب بخشیدن را انتخاب کنید. سپس گزینه رنگ پنجره و نمایش را انتخاب کرده و در آخر گزینه خصوصیات مربوط به نمایش کلاسیک را انتخاب کنید. در پنجره آخر می‌توانید نمایشگری که
Aero نباشد را انتخاب کنید.

- چرا گاهی اوقات ویستا خودش
Aero را غیرفعال می‌کند؟

این مسئله زمانی پیش می‌آید که ویستا احساس کند برای یکی از نرم‌افزاها احتیاج به کارآیی بیشتری می‌باشد. برای مثال در
Notebookها این مسئله زمانی رخ می‌دهد که باتری ضعیف باشد. علاوه بر اینها زمانی که تنظیمات User conto احتیاج به دستورات کاربر دارد نیز خاموش می‌شود.

- برای
Startmenu چه اتفاقی افتاده است؟

مایکروسافت به طور کامل بر روی
Startmenu کار کرده است. در سمت چپ آخرین برنامه‌های باز شده نشان داده می‌شوند. توسط گزینه all programs می‌توانید تمامی نرم‌افزارهای نصب شده در کامپیوترتان را مشاهده کنید. در جایی وروردی پایین صفحه می‌توانید اولین حروف مربوط به نرم‌افزار مورد نظر را وارد کنید. به عنوان جایگزین، منوی Start می‌تواند لیست کاملی از تمامی اسناد، میلها و ... که با حرف انتخابی شما شروع می‌شوند را در اختیار شما قرار دهد.

صفحه ظاهری ویستا (
II):

- من به دستور
Run در منوی Start عادت کرده‌ام!

مشکلی نیست. با دکمه راست موش بر روی کلمه
Start کلیک کرده و properties را برگزینید. در جای مربوطه به Startmenu در کنار خود گزینه Startmenu دکمه Customize را کلیک کنید. سپس در کنار گزینه Run Command برای فعال شدنش علامتی بگذارید از این به بعد در منوی Start ظاهر خواهد شد. البته در این قسمت، تنظیمات جدید بسیاری را خواهید دید که امکانات جالبی را به منوی Start می دهند.

- ساعتی که در سمت راست وجود دارد در ایکس‌پی و 2000 نیز وجود داشت آیا چیزی هم در آن عوض شده است؟

بله، مطمئنا شما می‌توانید ساعات مختلفی را بر روی آن نشان دهید. با یکبار کلیک کردن بر روی ساعت، نمایش بزرگی از ساعت به اضافه تقویم نمودار می‌شود. توسط گزینه مربوط به تغییر تنظیمات ساعت و تقویم به بخش تنظیمات راه می‌یابید. در آنجا ستونی اضافه شده است که امکان نمایش ساعت‌های دیگری را نیز به شما می‌دهد. این مسئله بسیار برای کاربرانی که احتیاج دارند بدانند، ساعت در توکیو، سیدنی، نیویورک و ... چند است مهم و قابل استفاده است.

- یک
Live-Thumbnail چیست؟

یک عملکرد جدید و جالب از ویندوز ویستا اگر با نشانگر موش در یک بخش روی
Taskbar حرکت کنید. تنها نمایش ظاهر به شما عرضه نمی‌گردد بلکه محتوا نیز نشان داده می‌شود. سایت‌های وبی که دارای آگهی نیز باشند. آنها را نیز به صورت چشمک‌زن خواهید دید. اگر فیلمی اجرا شود آن نیز در نمایش نشان داده می‌شود.

- عملکرد
Alt+Tab چه شد؟

هم اکنون ویندوز به جای این عملکرد،
Windows Flip را قرارداده است. این نشانگر، تمامی Thumbnailهای مربوط به نرم‌افزارهایی که اخیرا باز شده‌اند را نشان می‌دهد. این عملکرد را می‌توانید با موش نیز فعال کنید.

-
Flip 3D چیست و چگونه فعال می‌شود؟

این عملکرد توسط دکمه ویندوز +
Tab فعال می‌گردد. با فعال کردن این عملکرد تمامی نرم‌افزارهای باز شده به عنوان 3D نشان داده می‌شوند و اینگونه نسبت به Windows Flip معمولی برای هر Thumbnail جای بیشتری باقی می‌ماند.ویندوز اکسپلورر در ویندوز ویستا:

- آیا از این به بعد همه مسائل در مورد جستجو می‌باشد؟

کاربران روزانه وقت زیادی را صرف جستجو به دنبال مطالبی می‌کنند که گوشه‌ای در کامپیوتر گذاشته‌اند. این مسئله به خصوص در مورد آن دسته از کاربران صدق می‌کند که از کامپیوتر خود برای کار استفاده می‌کنند. برای همین هم مایکروسافت عملکرد جستجو را حدودا در تمامی طبقات سیستم عامل قرار داده است.

عملکرد جستجو نصب شده در ویستا سریعتر شده است و گزینه‌های بیشتری برای جستجو دارد. جواب جستجو می‌تواند در پوشه‌های فعال یا مجازی ثبت شود. این عملکردیست که در
Outlook عملی شده است.

- مطلب گفته شده جالب به نظر می‌رسد ولی چرا سندی که دیشب درست کرده‌ام را پیدا نمی‌کند؟

این جستجو از یک
Index استفاده می‌کند تا به جستجو سرعت بخشد. ویستا در این حالت به صورت معمولی تنها تعداد کمی از پوشه‌های داده شده را index می‌کند. برای اینکه همه پوشه‌ها مورد نظر قرار گیرند باید پوشه را با دکمه راست موش کلیک کرده Properties را انتخاب کنید و سپس پوشه را برگزینید.

اگر بخواهید ویستا پوشه‌های
Index نشده را هم جستجو می‌کند.

- آیا راه آسانتری برای انتخاب پوشه‌هایی که می‌خواهیم
Index شوند، نیز وجود دارد؟

بله، به
Control Panel رفته و در آنجا گزینه مربوط به Index کردن را برگزینید. اکنون تمامی پوشه‌هایی که در هنگام index کردن مورد نظر قرار می‌گیرند را می‌توانید مشاهده کنید. شما می‌توانید در اینجا اگر می‌خواهید پوشه‌ای کم یا زیاد کنید.

- چرا عملکردی وجود دارد که می‌توان مورد داده شده برای جستجو را ثبت کرد؟

هنگامی که به دفعات زیادی به دنبال یک لغت می‌گردید می‌توانید، مورد جستجو و نتایج آن را توسط
Save Search در تول‌بار به عنوان یک پوشه مجازی ثبت کنید. در این پوشه مجازی جواب جستجو هر بار بدون احتیاج به جستجوی کامپیوتر به صورت اتوماتیک نشان داده می‌شوند.

- چرا ناوبری در پوشه‌ها تغییر یافته است؟

در ویندوز اکسپلورر عمل ناوبری درون پوشه‌ها به نحوه جدیدی انجام می‌شود که بسیار مفید تر راحت‌تر است.

از دایرکتوری
Root تمامی زیرمجموعه‌ها در کنار یکدیگر نشان داده می‌شوند و با یکبار کلیک کردن بر روی نماد < زیر مجموعه‌های قابل انتخاب ظاهر شده و دوباره می‌روند. اگر زیر مجموعه‌ها پشت سر هم بوده و بسیار زیاد باشند تنها یکبار کلیک کردن موش کافیست تا دوباره به بیرونی‌ترین صفحه برسید.امنیت (
I):

- آیا
Windows Firewall بهتر شده است؟

Firewall در این نسخه دقت بیشتری در اصطلاحات وارد و خارج شده دارد. اینگونه که پیداست در آینده‌ای نزدیک دیگر احتیاجی به استفاده از Desktop-Firewall دیگری نخواهد بود البته این بحث هنوز وجود دارد که آیا اصلا این Desktop-Firwallها خوب هستند یا نه.

- تنظیمات مربوط به
Windows Firewall کجاست؟

به عنوان پایه،
Windows Firewall تمامی فایل‌های ورودی و خروجی را قفل می‌کند . به بخش Setting رفته و گزینه exeptions را برگزینید. در اینجا آن دسته از نرم‌افزارهایی که اجازه خروج یا ورود به دیواره فایروال را باید به آنها داد، انتخاب کنید.

برای تنظیمات مربوط به فایل‌هایی که می‌خواهید به جای دیگر بفرستید می‌توانید برای مثال از خط دستوری استفاده کرده و "
Wf.msc" را وارد کنید. بدینوسیله کنترل کاملی از تمامی تنظیمات فایروال موجود در ویندوز بدست خواهید آورد.

- نرم‌افزارهای دیگر موجود در
Security Center چه می‌کنند؟

در اینجا می‌توان از عملکردهای دیگر موجود برای مثال در این راه استفاده کرد که کودکان چند ساعت و از چه ساعت تا چه ساعتی اجازه داشته باشند. پای کامپیوتر بنشینند. توسط این نرم‌افزارها و عملکردها می‌توان یک ----- اینترنتی را نیز فعال کرد که کودکان نتوانند به هر صفحه اینترنتی بروند و یا نتوانند توسط
messenger با کسی ارتباط برقرار کنند. توسط قفل کننده‌ها می‌توان در بعضی از نسخه‌های ویستا تمامی هارد را قفل کرد بگونه‌ای که مثلا تنها کاربر اصلی بتواند به محتوای هارد دسترسی پیدا کند.

Bitlocker چگونه عمل می‌کند؟

راحت‌ترین راه استفاده از
Bitloker Drive وقتی ایجاد می‌شود که در کامپیوتر یک Trusted Platform Module (TPM)1.2 و یا مدل‌های بالاترش نصب شده باشد. در این صورت هیچ احتیاجی به مراقبت نیست. بدون TPM کاربر می‌تواند عملیات قفل سازی را توسط یک USB-Stick نیز کنترل کند، البته در این صورت کمی از راحتی کار کم می‌شود.امنیت (
II)

- آیا در ویستا احتیاجی به یک حفاظ
Antispyware است؟

Windows Defender حفاظ در مقابل Spyware را به عهده گرفته است و اکنون بخشی از سیستم عامل می‌باشد عموما این مسئله گفته شده است که هرگز تنها به یک راه برای Antispywareها اکتفا نباید کرد چرا که شکاف‌ها روز به روز عوض می‌شوند پس می‌توان گفت که Adware & Co هنوز نیز قابل استفاده و مفید هستند.

وضعیت محافظ آنتی ویروس در ویندوز ویستا چگونه است؟

بسیار بد، چرا که اصلا وجود ندارد.

- چرا؟

بعضی‌ها معتقدند که مایکروسافت ترس از پیش آمدن مشکلاتی با
Eu به علت قانون کارتل دارد. بعضی دیگر معتقدند که نصب یک حافظه ویروس در ویندوز ویستا می‌تواند ترمزی در فروش ویندوز جدید Live Onecare بوجود آورد که با ویستا در بازار ارائه شد.

- آیا نرم‌افزار ضدویروسی که تاکنون از آن استفاده کرده‌ام در ویستا عمل می‌کند؟

می‌توان گفت نه. قانونا احتیاج به یک
Update می‌باشد که تنها در صورت داشتن ویندوز ویستا قابل دسترسی خواهد بود. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از یک نرم‌افزار ضد‌ویروس استفاده کنید.

- آیا حفاظ ضدویروسی به صورت مجانی برای ویستا وجود دارد؟

بله، برای مثال
Avast

- ایا ویستا از من در مقابل
Phishing حفاظت می‌کند؟

بله، این کار توسط اینترنت اکسپلورر 7 انجام می‌شود که البته برای ویندوز ایکس‌پی نیز وجود دارد.

- آیا واقعا تنظیمات
Userconto همانگونه که همه می‌گویند، دردسر ساز است؟

بله. تنظمیات در این قسمت احتیاج به کمی حوصله دارد.

- از لحاظ امنیتی چگونه عمل می‌کند؟

خوب، این بخش باعث می‌شود که بدافزارها نتوانند بدون اجازه شما تغییری در سیستم ایجاد کنند. پس پیشنهاد می‌شود که تنظیمات
User conto را غیر فعال نکنید و به آن عادت کنید. گر چه کمی سخت است اما با گذشت زمان عادی خواهد شد.

- من کاربر بسیار ماهری هستم، آیا می‌توانم تنظیمات
User Conto را غیرفعال کنم؟

در کنترل پنل بخش
User Conto می‌توانید تنظیمات User Conto را برای هر کاربری فعال و یا غیرفعال کنید. در آخر تنها از شما خواسته می‌شود که کار انجام شده را تایید کنید. برای مثال غیرفعال کردن تنظیمات User Conto به دردکسانی می‌خورد که به اینترنت وصل نمی‌شوند. ولی در کل غیرفعال کردن این سیستم تنها به کسانی پیشنهاد می‌شود که کاملا ماهرانه به کامپیوتر مسلطند.

اینکه چون کمی دردسر ساز است دلیل کافی و خوبی برای غیرفعال کردن این سیستم نمی‌باشد.

- ویندوز ویستا از چه لحاظی در بخش امنیتی پیشرفت کرده است؟

تغییرات بسیاری وجود داشته است که بسیاری از آنان را کاربران متوجه نمی‌شوند. برای مثال: ویندوز ویستا دیگر به نرم‌افزارها اجازه نمی‌دهد تا به راحتی فایل‌هایی را در دایرکتوری سیستم بریزند.

به نرم‌افزارها به دروغ این برداشت داده می‌شود که می‌توانند در دایرکتوری دست داشته و فایل‌های خود را در آنجا ثبت کنند اما در حقیقت فایل‌ها به پوشه‌ای کاملا جدا رفته و تنها وقتی فراخوانی می‌شوند که نرم‌افزار واقعا به آنها احتیاج داشته باشد. این مسئله در مورد حق ثبت در رجیستری نیز صدق می‌کند. در اینجا نیز ویندوز ویستا برای هر نرم‌افزار تنظیم می‌کند که دقیقا کجا اجازه ثبت داشته و کجا ندارد.

با این راه به روشی زیرکانه مشکلی برطرف شده است که کاربران ویندوز ایکس‌پی به آن آشنایی کامل دارند. نرم‌افزار
A یک DLL را در دایرکتوری سیستم ثبت می‌کند، نرم‌افزار B احتیاج به نسخه دیگری از DLL باهمان نام دارد و به همین علت هم به سادگی بر روی فایل قدیمی ثبت می‌شود با این نتیجه که نرم‌افزار A دیگر شروع به کار نمی‌کند.

این مشکل دیگر در ویندوز ویستا وجود ندارد. هر نرم‌افزاری فایل‌های
DLL خود را گرچه از دید خود در دایرکتوری سیستم نصب می‌کند اما ویستا این فایل‌ها را در حقیقت در جای دیگری ثبت می‌کند. این گونه نسخه‌های مختلف و یک DLL ‌یکسان می‌توانند به طور همزمان در یک سیستم اجرا و نصب شوند. توسط عملکردی با معنای کپی سایه‌ها ویندوز ویستا این قدرت را بدست آورده است که نسخه‌های مختلف یک فایل یکسان یا اسناد را مدیریت و سازماندهی می‌کند. اگر مشکلی در یکی از فایل ایجاد شود، می‌توان از فایل موجود در نسخه قدیمی‌تری برای آن استفاده و آن را جایگزین کرد.اینترنت اکسپلورر در ویندوز ویستا

- آیا
IE هم اکنون برای استفاده ایمن‌تر شده است؟

خیر. اینترنت اکسپلورر 7 از سایر اینترنت اکسپلوررها ایمن‌تر است. اما هنوز هم شکافهای امنیتی پیدا می‌شوند. مرورگر بسیار به سیستم عامل وابسته است تا حدی که هر شکاف و مشکلی بر روی ویستا نیز اثر می‌گذارد . اما در کل استفاده از
IE7 ایمن‌تر از IE6 می‌باشد. اما باز هم فراموش نشود که احتیاج به مکانیسم‌های حفاظتی اضافی در کامپیوتر می‌باشد.

- آیا می‌توانم از
Firefox استفاده کنم و یا دلیل خاصی دارد که حتما باید IE باشد؟

مطمئنا می‌توانید از
Firefox استفاده کنید هنوز Firefox در مقابل IE ایمن‌تر و دارای عملکردهای بیشتری می‌باشد و توسط بخش‌های گسترش یافته‌اش بیشتر می‌تواند تنظیم شود. برای چند صفحه‌ای که Firefox آنها را نشان نمی‌دهد می‌توانید از IE استفاده کنید و یا راه حل بهتر اینکه، بخش توسعه یافته IE را در Firefox نصب کنید. در آینده‌ای نزدیک، نسخه‌ای از Firefox عرضه خواهد شد که برای استفاده در ویستا بهتر و راحت‌تر شده است.

- چه تفاوتی میان
IE7 برای ایکس‌پی و IE7 برای ویستا وجود دارد؟

در ویندوز ویستا،
IE7 می‌تواند در Protected Mode هم اجرا شود در این حالت، مرورگر از بعضی از حقوق محروم می‌باشد. حتی اگر کسی موفق شود به طور کامل به IE7 حمله کند باز هم نمی‌تواند، خرابیهای زیادی را ببار بیاورد. این مسئله در ویندوز ایکس‌پی کاملا عملی بود. با این کار بسیار سخت خواهد شد که ویروسی در پوشه سیستم گذاشته شود و یا آسیبی به سیستم برسد.

مسئله‌ای که خیلی‌ها نمی‌دانند:

با
Drop My Rights مایکروسافت ابزاری را برای دانلود در اختیار گذاشته است که IE را با قوانین محدودی اجرا می‌کند.سخت‌افزار و ویندوز ویستا (
I):

- قدرت اندازه‌گیری ویندوز چیست؟

به
Performance Analyze موجود در ویندوز می‌توان توسط Control Panel->System و یا کلیک کردن دکمه راست موش بر رور My Computer و انتخاب گزینه Properties دست یافت.

نحوه نمره‌دهی تا 5 می‌باشد و توانایی
CPU و حجم حافظه، کارت گرافیک و قدرت 3D و سرعت هارد اندازه‌گیری می‌شود. در انتها عددی مانند 3,9 به شما داده می‌شود.

مایکروسافت به این امید است که در آینده‌ای نزدیک این عدد، به جای عددهای زیادی که برای مثال بر روی بازی‌های کامپیوتر به عنوان شرایط لازم سیستم وجود دارند جایگزین شود. برای مثال بجای نوشتن
CPU دو گیگاهرتز، 1 گیگابایت رم، کارت گرافیکی Pixel Shader 2.0 ارزش عددی 2,3 یا بهتر جایگزین می‌شود. توسط این عملکرد کاربر می‌تواند متوجه شود که برای بهینه‌سازی کامپیوتر خود چه قطعاتی را می‌تواند یا باید عوض کند تا به عدد دلخواه برسد.

- آیا واقعا یک
USB-Stick می‌تواند کارآیی سیستم را بهتر کند؟

بله، این ویژگی در ویستا نام
Readyboost را به خود گرفته است و خصوصا برای آن دسته از کامپیوترهایی طراحی شده است که نمی‌شود در آنها بدون مشکل حافظه را توسعه داد. برای اینکه بتوان از USB-Stick در readboost استفاده کرد، باید USB-Stick حداقل ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

- باید حداقل 256 مگابایت از حافظه آن خالی باشد
- سرعت انتقال داده‌ها باید در خواندن 2.5 مگابیت و در ثبت 1.5 مگابیت باشد

پس از وصل کردن این دستگاه پیغامی ظاهر می‌شود که آیا برای ثبت یا خواندن فایل‌ها قرار است مورد استفاده قرار بگیرد و یا برای گسترش حافظه سیستم قرار است در نظر گرفته شود.

-
Readdrive ،Readyboost و Superfetch چه می‌کنند؟

Superfetch نام جدیدی برای مدیریت حافظه در ویندوز ویستا می‌باشد. این مدیریت سعی می‌کند بنا به رفتار کاربر آن دسته از نرم‌افزارهایی را که به احتمال زیاد کاربر از آنها استفاده خواهد کرد را به حافظه فراخوانی کند.

Superfetch به طور مستمر در حال یادگیری بوده و بدین شیوه اجرای نرم‌افزار را راحت‌تر می‌کند. Superfetch رفتار خود را با رفتار کاربر نیز تنظیم می‌کند.

Readyboost حافظه را گسترش می‌دهد. همان حافظه‌ای که قرار است در اختیار Superfetch قرار داده شود. این حافظه می‌تواند بر روی USB-Stick و یا همچنین هاردهای Hybrid که دارای حافظه فلش می‌باشند قرار بگیرد. Readydrive فایل‌ها را قبل از خاموش شدن کامپیوتر و یا تغییر حالت آنها برای صرفه‌جویی برق، در حافظه فلش موجود در هاردهای Hybrid ثبت و ذخیره می‌کند. در این حالت دیگر لازم نیست که در شروع بعدی کامپیوتر فایل‌ها و اطلاعات بسیار آهسته از هارد فراخونی شوند.سخت‌افزار و ویندوز ویستا (
II)

- حدودا چه زمانی فروش هاردهای
Hybrid شروع می‌شود؟

سامسونگ و سی‌گیت اولین هاردهای خود را با حافظه 256 مگابایتی فلاش همزمان با ویندوزهای ویستای مربوط به نوت‌بوک‌ها به بازار ارائه خواهند کرد. در مورد کامپیوترهای دسک‌تاپ نیز قرار است حافظه فلاش بالاتری ارائه شود.

بعضی از ارائه کنندگان مادربوردها می‌خواهند
CPUهایی همراه با حافظه فلاش نصب شده بر روی آنها برای ویندوز ویستا به بازار عرضه کنند.

-
USB-Stick من می‌تواند داده‌ها را تا 12 مگابیت در ثانیه بخواند ولی ویندوز ویستا باز هم اعلام می‌کند که برای Readboost به اندازه کافی سریع نیست!

بسیاری از سازندگان
USB-Sickها سرعت ترتیبی ثبت و خواندن داده‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند ولی ویستا سرعت تصادفی ثبت و خواندن داده‌ها را محاسبه می‌کند. علاوه بر این، ممکن است در USB-Stickهای مختلف، حافظه‌هایی با سرعت‌های مختلف ساخته شده باشند.

‌و اینگونه است که در بسیاری از
USB-Stickها، 128 مگابایت حافظه با سرعت دسترسی بسیار بالا وجود دارد ولی سرعت بقیه حافظه موجود، درخواستهای ویستا برای Readyboost را ندارد. در آینده‌ای نزدیک USB-Stickهای بیشتری به بازار ارائه خواهند شد که مارک مخصوص را برای استفاده در ویندوز ویستا دارا می‌باشند.

- یک
USB-Stick باید چه قدر حافظه داشته باشد تا بتواند کامل از Readyboost استفاده کند؟

این مسئله بستگی که حافظه مرکزی کامپیوتر دارد. رابطه حافظه فلش با حافظه سیستم از لحاظ مایکروسافت ما بین 1:1 و 2,5:1 می‌باشد. یعنی در سیستمی که دارای 512 مگابایت حافظه مرکزی می‌باشد، یک حافظه فلاش 512 مگابایتی تا 1.25 گیگابایت بسیار عالی و مفید خواهد بود. گفتنی است که
Redyboost حداکثر تا 4 گیگابایت را پشتیبانی می‌کند.

- آیا می‌توان همزمان از چند
USB-Stick برای Readyboost استفاده کرد؟

خیر، تنها باید از یک
USB-Stick استفاده شود.

-
Sideshow چیست؟

سازندگان نوت‌بوک‌ها می‌خواهند مدل‌هایی با
Display دوم به بازار ارائه کنند که در آنها Gadgetها همانند Windows Sidebar عمل می‌کنند. در این dispaly می‌توانید برای مثال، ساعت، تاریخ و اطلاعات دیگری را نمایان کنید بدون اینکه احتیاج به روشن کردن کامپیوتر داشته باشید. البته این نقشه برای کامپیوترهای خانگی نیز در طی طراحیست. سازندگان مادربوردها، مدل‌هایی را معرفی کرده‌اند که به همراه یک sideshow-display عرضه خواهند شد.

شبکه

- آیا تنظیمات مربوط به شبکه راحت‌تر شده‌اند؟

بله، این مسئله بسیار راحت‌تر از ایکس‌پی شده است یک ویزارد مربوط به شبکه در تمامی روندهای کاری، کاربر را راهنمایی می‌کند. هنگامی که مشکلی پیش می‌آید، خود ویزارد پیشنهاداتی را ارائه می‌کند. در حالت جدید، تمامی کاربران نسبت به اطلاعات شبکه و امکاناتش آگاه شده و مشکلات را به صورت کلی و ترتیبی مشاهده خواهند کرد.

آیا ارتباط با
Hotspotها و شبکه‌های بی‌سیم در ویستا بهتر شده است؟ بله، در این مسئله هم ویستا نسبت به ایکس‌پی بسیار بالاتر است. کار کمی راحت‌تر شده است چرا که برای مثال، اصلا قبل از برقراری ارتباط شبکه با یک شبکه بی‌سیم، اطلاعات آن به صورت کامل به شما داده خواهد شد. ارتباطات شبکه می‌توانند ثبت شوند و به محض وارد شدن به محدوده ارتباطی دوباره فعال شوند.

- از لحاظ امنیتی، ارتباطات شبکه بی‌سیم در ویستا چگونه عمل می‌کنید؟

در اینجا هم اوضاع خوب است. به محض برقراری اولین ارتباط با یک شبکه بی‌سیم می‌توانید به ویستا اعلام کنید که این شبکه یک شبکه خصوصی و یا عمومی می‌‍‌باشد. بنا به داده شما ویندوز ویستا به صورت اتوماتیک تنظیمات مربوط به ایمنی را انجام داده و هر بار که دوباره در این شبکه فعال شوید، همین تنظیمات را برای شما اجرا خواهد کرد. در ارتباط با شبکه‌های عمومی، ویستا به صورت اتوماتیک، کامپیوتر شخصی و بقیه پوشه‌های آزاد شده را مخفی می‌سازد.

- آیا مشکلی بوجود خواهد آمد اگر در یک شبکه، کامپیوترهایی با نسخه‌های مختلف ویندوز کار کنند؟

بله، ویندوز ویستا از پروتکل شبکه‌ای جدید
LLTD یا Link Layer Topology Discovery استفاده می‌کند. LLTD باعث افزایش سرعت ارتباط در بین دستگاه‌ها می‌شود و به ویستا اجازه می‌دهد تا اطلاعاتی را از تمامی دستگاه‌های وصل شده به ویستا به دست بیاورید.

تمامی دستگاه‌های موجود، در لیستی نشان داده می‌شوند. چنین عملکردی در نسخه‌های دیگر ویندوز وجود ندارد و از
LLTD پشتیبانی نمی‌‌شود به گونه‌ای که این دستگاه‌ها یا اصلا نشان داده نمی‌شوند و یا به طور پراکنده نشان داده می‌شوند. مایکروسافت می‌خواهد برای ایکس‌پی یک نرم‌افزار اصلاحی ارائه کند که این مشکل را از میان بردارد. اما برای بقیه نسخه‌های قدیمی هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است.

مولتی مدیا

- چه چیزهایی در مدیا سنتر ویندوز جدید می‌باشد؟

می‌توان گفت که زیاد تغییری نکرده است. منوها طرح بیرونی جدیدی را به خود گرفته‌اند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت وجود
Xbox360 توسط شبکه در کامپیوتر ویستا، کار با آن راحت‌تر باشد.

- آیا تغییری در مدیا سنتر ویندوز نیز ایجاد شده است؟

ویندوز ویستا دارای
WMP11 می‌باشد که البته کاربران ایکس‌پی نیز با آن آشنایی دارند. گفته می‌شود که WMP دارای صفحه ظاهری بهتری شده است که باعث مدیریت و سازماندهی راحت‌تر محتوای مولتی‌مدیا می‌شود. در نسخه آمریکایی این نرم‌افزار اجازه دسترسی به خدمات موسیقی Urge نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

- آیا ویندوز ویستا
HD-DVDها و Blu-Rayها را نیز اجرا می‌کند؟

دی‌وی‌دی‌ها را در ویندوز ویستا برعکس ویندوز ایکس‌پی می‌توان مستقیما اجرا کرد. اما در مورد نسل جدید یعنی
HD-DVDها و Blu-Rayها مسئله فرق می‌کند. برای این عمل احتیاج به نرم‌افزار اضافی خواهید داشت. البته ویستا نیز برنامه‌ریزی‌های پایه‌ای را برای پشتیبانی از HD-DVDها کرده است . برای مثال سیستم فایلی و Codecsهای آن، اما برای Blu-ray هنوز چنین امکاناتی درست نشده است.

- آیا به علت
DRM در محتواهای HDاحتیاجی به سخت‌افزار جدیدی دارم؟

بله، برای اینکه محتوای
HD ‌به صورت دیجیتال از کارت گرافیکی در مانیتور منتقل شود باید چه کارت گرافیک و چه مانیتور از HDCP پشتیبانی کنند. با این کار مایکروسافت کار اساسی را برای تمامی شرکت‌هایی که دستگاه‌های بازی را درست می‌کنند انجام داده است. توجه داشته باشید که هنوز هم برای محتواهایی که از DRM پشتیبانی نمی‌کنند هیچگونه محدودیتی در ویندوز ویستا وجود ندارد.برنامه‌های کاربردی و کمکی

- نرم‌افزارها و ابزارهای موجود در ویندوز ویستا چه کارهایی می‌کنند؟

ویندوز ویستا دارای نرم‌افزارهای کاربردی و ابزار نصب شده بسیار زیادی می‌باشد. برای مثال
Snipping Tool که توسط آن بدون استفاده از هیچ نرم افزار اضافی دیگری می‌توان به راحتی Screenshots را درست کرد.

نرم‌افزار کار با عکس مایکروسافت به نام
paint هنوز هم دارای کمبود عملکرد می‌باشد. البته با کمک نسخه آخر Paint .Net 3.0 می‌توان مجانی کارهای کوچکی را انجام داد و نسبت به Paint موجود، بهتر وارد عمل شد.

Backup-Tool ‌موجود در ویندوز ویستا هنوز فاقد بسیاری از عملکردها است. البته در نسخه Ultimate می‌توان از Complet PC - Backup برای یک backup عالی و کامل از هر قسمت و سیستم عامل استفاده کرد.

یکی از نرم‌افزارهای جدید ویندوز تقویم آن می‌باشد که کاربر می‌تواند بدینوسیله مدیریت اوقات خود را عهده‌دار باشد. به جای
Outlook Express ،Windows Mail جایگزین شده است که با وجود صفحه نمایشگر جدید آن، کار با آن و خصوصا مدیریت میل‌ها بسیار آسان‌تر و جالب‌تر شده است. کسانی که دارای دوربین‌های دیجیتال می‌باشند، دیگر نگرانی ندارند چون گالری عکس ویندوز و گزینه‌های موجود در آن برای کار با عکس بسیار لذت‌بخش می‌باشد.

-
Synchronize Center چه کاری را انجام می‌دهد؟

این بخش اجازه می‌دهد تا شما فایل‌هایی از یک کامپیوتر با یک کامپیوتر دیگر و یا با دستگاه‌های دیگر را
Synchronize کنید. در آینده‌ای نزدیک نصب ActiveSync دیگر لازم نخواهد بود.

- آیا ویندوز می‌تواند با
Apple iLife -Suite رقابت داشته باشد؟ (Windows Movic Maker)

هم بله و هم خیر. گرچه
WMM در ارتباط با WDVD M کار با تکه‌های فیلم و رایت کردن ویدیوها بر روی دی‌وی‌دی را راحت‌تر می‌کند و گالری عکس ویندوز هم ابزار زیادی برای مدیریت و کار با عکسها دارد اما باز هم در مقابل garageband موجود در Apples in iLife حرف زیادی برای گفتن ندارد.

- آیا
Plus-Packet و یا PowerTools جدیدی ارائه خواهد شد؟

به طور رسمی هنوز مایکروسافت اعلام نکرده است که آیا ویندوز ویستا
Plus-Packet هم برای خرید وجود دارد یا نه. اما به نظر می‌رسد که چنین چیزی ارائه نشود چرا که بیشتر مواردی که در یک Plus-Packet جای می‌گیرد را مایکروسافت به صورت منظم و مجانی برای دانلود برای کاربرانی که از نسخه Ultimate استفاده می‌کنند در اختیار قرار خواهد داد. برای مثال قرار است به عنوان اولین گزینه،ابزاری برای پشت زمینه‌های انیمیشن دسک‌تاپ ارائه شود. شاید هم این اتفاق بیفتد که روزی تمامی گزینه‌های اضافی مربوط به نسخه Ultimate به عنوان یک Plus-Packet برای کابرانی نسخه‌های دیگر برای خرید دراختیارشان گذاشته شود. به زودی PowerToys ‌نیز در نسخه جدیدی برای ویندوز ویستا ارائه خواهد شد.Update 1.2.2007

- آیا نسخه‌های
upgrade ویندوز ویستا واقعا به یک ویندوز نصب شده محتاج می‌باشند؟

بله، معلوم نیست که مایکروسافت واقعا چه کارهایی انجام داده است. اما این خبر واقعیت دارد.

- چه توضیحاتی در این مورد وجود دارد؟

هنگامی که ویندوز ایکس‌پی را در کامپیوتر خود نصب کردید و می‌خواهید به سراغ ویندوز ویستا بروید باید
Upgrade موجود در ویندوز ایکس‌پی انجام شود. این مسئله احمقانه است چرا که می‌خواهید سیستم را از نو تنظیم و طراحی کنید. در اینجا یک ترفند وجود دارد: ابتدا نسخه Upgrade متعلق به ویندوز ویستا را بدون وارد کردن کلید کالا، نصب کنید. در این میان آن نسخه‌ای از ویندوز ویستا را برگزینید که آنرا در اختیار دارید. به محض تمام شدن عملیات نصب، دوباره در محدوده ویندوز ویستا ویندوز ویستا را نصب کنید. البته این بار به علاوه کلید محصول.

این کار بسیار سریعتر از آن است که ابتدا ویندوز ایکس‌پی را نصب کرده و سپس ویندوز ویستا را نصب کنید. پس از نصب دوم می‌توانید پوشه مربوط به
Windows.Old را پاک کنید.

- تا چه مدتی می‌توانم از ویندوز ویستا بدون وارد کردن کلید کالا استفاده کنم؟

ابتدا 30 روز. امامی توانید قبل از پایان این مدت، خط فرمان را به عنوان
administrator فراخوانی کرده و دستور Slmgr-rearm را وارد کنید. با این کار، 30 روز دیگر هم می‌توانید از ویستا استفاده کنید. این عمل سه بار انجام‌پذیر است که در کل 120 روز می‌شود. جای گفتنش باقیست که این دستور از طرف خود مایکروسافت طراحی و تا حدودی اعلام شده است. تا کاربران بتوانند مدت زمان بیشتری به تست ویندوز ویستا بپردازند.

- کجا می‌توانم نسخه 64 بیت ویندوز ویستا را بدست بیاورم؟ آیا سیستم عامل بر روی سی‌دی قرار دارد؟

در پاکت فروش ویندوز ویستا نسخه
Ultimate هم نوع 32 بیتی و هم نوع 64 بیتی در دی‌وی‌دی‌ها وجوددارد. در نسخه های دیگر تنها نوع 32 بیتی در پاکت فروش گذاشته شده است. اما با 12 یورو پول بیشتر می‌توانید نوع 64 بیتی نسخه‌ها را توسط پست به دست آورید. با مراجعه به سایت اینترنتی زیر می‌توانید نوع 32 بیتی تمامی نسخه‌ها را نیز بر روی سی‌دی سفارش دهید. سپس توسط پست، سیستم عامل مورد نظرتان را در 5 سی دی به دست خواهید آورد.منبع
www.pcworldiran.com

  نظرات ()
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به 💻بینهایت💻 است. || پرویز برومند نژاد