تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

پنجشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٥
٧:۳٢ ‎ق.ظ
پرویز برومندنژاد

 

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

در تاریخ عکاسی بسیاری از عکاسان و خبرنگاران و حتی افراد عادی عکس‌ هایی ثبت کرده‌اند که جهان را تکان داده‌ است. کم نبوده‌اند تصاویری که پس از انتشار، افکار عمومی جهان و حتی سیاستمدان جهان را تحت تاثیر قرار داده، تاریخ را عوض کرده‌اند و به تکان دهنده ترین عکس های تاریخ تبدیل شده اند


مکزیک

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

در المپیک 1968 مکزیک، دو ورزشکار سیاه پوست آمریکایی «تامی اسمیت» و «جان کارلوس» که به ترتیب موفق به کسب مدال‌های طلا و برنز دوی دویست‌متر شدند، در حالی روی سکو رفتند که هنگام پخش سرود ملی آمریکا به پرچم این کشور نگاه نکردند و با مشت‌های گره‌کرده و برافراشته بر بالای سر سکوت کردند تا به این ترتیب، به نژاد پرستی در این کشور اعتراض کنند. این عکس بعدا به سیاسی‌ترین عکس تاریخ المپیک تبدیل شد.

 

چین

کشتار تیان آن من

مردی از خرید به خانه برمی‌گردد، که ناگهان در جریان شورش اعتراضی دانشجویان چینی در مقابل تانک‌های ارتش چین در میدان (تیان آن من) می‌ایستد و مانع حرکت آنها می‌شود. عکس گرفته شده از این ایستادگی نماد مبارزه مردم چین علیه حکومت آن زمان می‌شود. اما این پایان کار تاثیرگذاری عکس نبود چرا که حتی بعدها و در مواقعی مشابه از آن به عنوان نمادی جهانی استفاده می‌شود. این اعتراضات که با حضور بیش از صدهزار نفر برگزار شد، نهایتا با قتل عام تعدادی از دانشجویان معترض (چیزی بین 241 تا دو هزار و ششصد نفر) سرکوب شد. از سرنوشت این مرد خبری در دست نیست و فعالان حقوق بشری چینی می‌گویند هنوز هم در زندان است.

 

عراق

زندان ابو غریب

زندان ابوغریب در عراق بعد از آن سر زبان‌ها افتاد که یکی از تکان دهنده ترین عکس های تاریخ که نشان دهنده بدرفتاری و شکنجه سربازان آمریکایی با زندانیان عراقی بود از آن به بیرون درز کرد. انتشار این عکس‌ها و به خصوص این عکس، جهانیان را نسبت به آنچه در عراق می‌گذشت آگاهتر کرد و موجی از انتقاد‌ها را علیه نظامیان آمریکایی و (دونالد رامسفلد) وزیر دفاع وقت به راه انداخت.

فرانسه

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

رابرت کاپا عکسی از یک سرباز آمریکایی را در حال پیشروی در ساحل نرماندی در جگ جهانی دوم ثبت کرد. این عکس چندی بعد در مجله لایف چاپ شد تا به نمادی از شکست آلمان نازی و آزاد‌سازی بخش‌هایی از شمال اروپا تبدیل شود. پیاده شدن در نرماندی (با نام رمز عملیات نپتون) ، اولین عملیات در این جبهه در طول جگ جهانی دوم بود که در ژوئن 1944 با پیاده شدن 160 هزار نفر در این ساحل و با کمک بیش از پنج‌هزار کشتی به انجام رسید تا بزرگ‌ترین عملیات دریایی خشکی تمام تاریخ نام بگیرد.

ترکیه

 پناهجویان سوری

این عکس که توسط عکاس ترک گرفته شده است، توجه جهانیان را به مساله‌ی پناهجویان سوری جلب کرد. او که مدت‌ها در پی این موضوع بود در ساحل ترکیه لحظه‌ای را ثبت کرد که در آن، فرزند خردسال یک مرد و زن سوری جانش را بر اثر خفگی از دست داده بود. یکی از تکان دهنده ترین عکس های تاریخ که به سرعت در شبکه‌های احتماعی دست به دست چرخید و تبدیل به نمادی از مصائب این پناهجویان شد. پدرش هر چقدر تلاش کرد نتوانست جان آیلان و برادرش را نجات دهد و او سرانجام بر ساحل شنی دریا آرام گرفت.

آمریکا

حملات تروریستی یازده سپتامبر

در جریان حملات تروریستی یازده سپتامبر، مردی از ترس، خودش را از برج‌های تجارت جهانی به زیر انداخت و کشته شد. این عکس، بعدتر به نمادی از ترس و وحشت ناشی از این حملات بدل شد.

اوگاندا

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

این عکس، تصویری کوچک از مصیبتی بزرگ بود. در قحطی سال 1980، نزدیک به 21 درصد جمعیت این منطقه جانشان را از دست دادند که 60 درصد فوت‌شدگان، کودکان بودند و این عکس خب مصیبت بزرگ را به چشم جهانیان نشاند. در این عکس می‌بینیم که یک مبلغ مذهبی، دست یک کودک گرسنه را در منطقه‌ی (کاراماجو) اوگاندا گرفته است.

اسپانیا

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

رابرت کاپا یکی از معروف‌ترین عکاسان جهان، عکسی از یک سرباز جمهوری‌خواه در جنگ داخلی اسپانیا را در لحظه‌ی مرگش در سال 1936 ثبت کرد. جنگ داخلی اسپانیا یک درگیری بزرگ نظامی بود که از سال 1936 تا 1939 ادامه داشت. در این جنگ، جمهوری‌خواهان از نیروهای معروف به (ملی‌ها) شکست خورند و دوره‌ی طولانی دیکتاتوری ژنرال فرانکو در اسپانیا آغاز شد که تا مرگ او در 1975 ادامه داشت. بعدها در مورد نحوه‌ی ثبت این عکس، تردیدهای فراوانی مطرح شد. هر چند خود عکس نمادی از مرگ جمهوری‌خواهی و پیروزی دیکتاتوری در این کشور بدل شد.

پاکستان

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

این عکس (استیو مک کوری) که تنها به نام (دختر افغان) شناخته می‌شود، بعد از قرار گرفتن روی جلد مجله نشال جنوگرافیک تبدیل به یکی از نمادین‌ترین عکس‌های جنگ شوروی و افغانستان شد. به خاطر ترکیب‌بندی رنگ‌ها و نوع ثبتش، از این عکس به عنوان (مونالیزای جهان سوم) هم یاد می‌کنند. صاحب این عکس که شربت گله نام دارد بعدا تبدیل به نمادی از درد و رنج آوارگان افغان در آن زمان شد.

آلمان

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

جمعیت در جریان فروپاشی دیوار برلین، در بخشی از قسمت سست دیوار تجمع کرده‌اند. دیوار برلین به طول 155 کیلومتر و به ارتفاع دو متر، پس از پایان جنگ جهانی دوم و طی سال های 1961 تا 1989، به مدت 28 سال شهر برلین را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرده بود. این دیوار اصلی‌ترین نماد جنگ سرد بود که به «پرده‌ی آهنین» مشهور، و فروپاشی آن نماد پایان این کشمکش سیاسی تلقی شد.

سودان

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

در سال 1933 که کوین کارتر فقر و گرسنگی شدید در سودان را مستند کرد این عکس را به ثبت رساند. این عکس، برنده‌ی جایزه پولیتزر شد، ولی خود او چند ماه بعد از دریافت این جایزه بر اثر افسردگی خودکشی کرد که علتش فشار افکار عمومی بود. سوال این بود که بعد از گرفتن یکی از تکان دهنده ترین عکس های تاریخ ، چه بر سر دخترکی که در عکس می‌بینیم امده و کارتر هم جوابی برای آن نداشت. هر چند عکسش به نمادی از تفاوت گسترده میان کشورهای جهان اول و سوم و درد و رنج مردم این منطقه از آفریقا بدل شد.

ماه

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

یکی از خدمه‌ی (آپولو 11) لحظه تاریخی نخستین تماس فیزیکی انسان با ماه را در سال 1969 ثبت کرد. آپولو 11 نخستین سفینه‌ی سرنشین‌دار از مجموعه ماموریت‌های آپولو بود که بر سطح ماه فرود امد.

ویتنام

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

در ژوئن 1963، (تچ کوانگ دوک) در اعتراض به دولت سرکوبگر (نگودین دیم) در ویتنام جنوبی خود را به آتش کشید. این عکس، بعدا به نمادی از اعتراضات در مقابل دولت دست نشانده‌ی ویتنام جنوبی تبدیل شد.

ویتنام

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

جنرال (انگوین گوک لویا) یک زندانی ویت کنگی را بدون محاکمه اعدام می‌کند. این عکس که (ادی آدامز) آن را در (سایگون) ثبت کرده بودن، تبدیل به یکی از عکس‌های نمادین جنگ ویتنام شد. اعتراضات ضد جنگ در پی انتشار این عکس آنقدر بالا می‌گیرد که نیکسون رئیس جمهور وقت امریکا دستور خروج واحدهای زمینی این کشور از ویتنام را صادر می‌کند. ادی آدامز هم چندی بعد در گفتگویی با مجله تایم از جنجال ناشی از این عکس و اقدامش ابراز تاسف کرده و می‌گوید: ژنرال، آن ویت کنگی را کشت، من هم ژنرال را کشتم، با دوربینم. هنوز هم عکاسی قویترین سلاح جهان است.

 

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

در سال 2008 در طی مراسمی که در روسیه ادوات و تجهیزات جنگی مربوط به جنگ جهانی دوم به نمایش گذاشته شده بود، یک کهنه سرباز روسی متوجه حضور یک تانک T-34 می‌شود که دقیقا همان تانکی بوده که وی در جبهه جنگ با آن کار می‌کرده است. وی به نزدیکی تانک رفته و کنار آن زانو می‌زند. تکان دهنده ترین عکس های تاریخ


تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

این عکس یک زوج بنگلادشی را نشان می‌دهد که قبل از مرگشان در سانحه فرو ریختن کارخانه‌ای در بنگلادش همدیگر را در آغوش کشیده‌اند. ما نمیدانیم کلمات آخر آنها چه بوده است، یا آنها در ثانیه‌های آخر به چیزی فکر می‌کرده‌اند. این عکس اما پاسخ تمام این سوالات را در دل خود دارد.

 

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

این عکس در هشتم ژوئن 1972 از دهکده‌ی ترنگ بنگ (Trang Bang)، در ویتنام گرفته شده است. در طول درگیری میان نیروهای ویتنام شمالی و جنوبی فاجعه‌ای رخ داد. پس از آنکه بمب ناپالم به قریه‌ای در جنوب ویتنام اصابت کرد، اطفال ترسیده و فرار می‌کنند. فان تای کیم فوک، دختر نه ساله برهنه با بیرون کشیدن لباس‌های سوخته اش نجات یافت. او تا هنوز زنده است و در کانادا زندگی می‌کند. این عکس افکار عامه را در ارتباط با جنگ ویتنام تحت تاثیر قرار داد. نیک یت، عکاس این عکس در سال ۱۹۷۳ برنده جایزه پولیتزر شد.

 

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

مرد افغانی که به سرباز آمریکایی مشغول نبرد چایی سبز تعارف میکند. تکان دهنده ترین عکس های تاریخ


تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

این عکس توسط یک عکاس انگلیسی در کمپ گرسنگان آفریقا گرفته شده است. درحالیکه کودک التماس می‌کند مرد هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهد.

 


تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

کشته و سوزانده شدن چهار پیمانکار امنیتی خصوصی از شرکت “بلک واتر” در فلوجه در سال 2004. آنطور که خالد محمد عکاس این عکس گفته بدن سوخته آنها بر روی زمین در خیابان کشیده و سپس از روی یک پل بر روی رودخانه فرات به دار آویخته شده است.

 

 

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

یک زندانی عراقی در حال تسلی دادن به پسرش پسرک ۴ ساله، از دیدن پدرش در نقاب و دستبند ترسیده‌‌ بود، بنابراین زندانی درخواست کرد تا دستانش را باز کنند و او پسرش را در آغوش بگیرد. این عکس، در سال ۲۰۰۳ گرفته شده.

 

 

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

این عکس یک سرباز روسی را در حال نواختن پیانو در سال 1994 در چچن نشان می‌دهد.

 

 

عکس "موری بکر" از واقعه آتش‌سوزی در کشتی هوایی LZ129 "هیندنبورگ" در نیوجرسی در 6 می 1937. در اثر این آتش سوزی 97 نفر از سرنشینان کشتی هوایی و 35 نفر روی زمین (به علت سقوط کشتی) آتش گرفتند؛ این واقعه باعث شد تا استفاده از کشتی هوایی منسوخ شود.

عکس “دارکو باندیچ” از “فریدا اوزمانویچ” دختر پناهجوی بوسنیایی که در جنگل‌های حومه کمپ آوارگان در بوسنی خود را حلق‌آویز کرده است. گفته می‌شود به خاطر کشتار مردان و پسران توسط نیروهای صرب در سال 1995 زنان و مادران وضعیت روحی وخیمی داشتند.

 

 

عکس هایی که دنیا

نام این پسر، «کریستین گلوکزینسکی» است و در زمان ثبت عکس، تنها ۸ سال داشت. پدر او، مارک گلوکزینسکی، یک گروهبان نیروی دریایی بود و در حین یک گشت‌زنی در استان الانبار عراق، هدف گلوله قرار گرفت و کشته‌شد، آن هم در شرایطی که تنها یک هفته به پایان ماموریت او و گروه‌ش در عراق باقی مانده‌بود. تنها با جابجا شدن یک ماشه، کریستین به چهره‌ی تمام بازماندگانی مبدل شد که پدر، برادر و فرزندان خود را از دست می‌دهند. اما امید، نیرویی سرکش است که براحتی قابل سرکوب نیست. کریستین پس از این فقدان، شروع به همکاری با نهادی خیریه به نام «فرزند یک سرباز» کرد که وظیفه‌اش، فرستادن هدایای کریسمس به کودکانی است که یکی از  والدین خود را در حین خدمت به ارتش، از دست داده‌اند.

 

 

عکس

بالا بردن پرچم در ایوو جیما نام عکسی تاریخی است که در 23 جولای 1945 توسط Joe Rosenthal در خلال جنگ جهانی دوم به ثبت رسید. این تصویر نمایانگر تلاش 5 سرباز امریکایی برای افراشتن پرچم این کشور بر فراز کوه Suribachi در نبرد ایوو جیما علیه ژاپن است.

 

 

عکس مشهور از اولین جراحی جنین در هفته 21 بارداری؛ این عمل در سال 1999 به خاطر آنکه جنین دچار مهره‌شکاف (شکاف مادرزاد مهره‌ها) بود خیلی زود صورت گرفت. در حین عمل این جنین دست خود را خارج کرد و انگشت جراح را در دست گرفت. در این لحظه “مایکل کلنسی” که برای ثبت تاریخ اولین جراحی داخل رحم در محل حاضر بود عکسی را شکار کرد که افکار عمومی جهان را تحت تاثیر قرار داد.

 

 

تکان دهنده ترین عکس های تاریخ

پدر و پسری پس از 60 سال دوباره با هم عکس می‌گیرند. اولین عکس در سال 1949 و دومین عکس در سال 2009 گرفته شده است. سومین عکس هم مربوط به مرگ پدر است.

 

 

photographs-hindenburg

سانحه هیندنبورگ در ژوئن ۱۹۳۷ در نیوجرسی آمریکا. در این عکس کشتی هوایی را می‌بینید که در اثر برخورد با یک دکل آتش گرفته است. در اثر این آتش سوزی 97 نفر از سرنشینان کشتی هوایی و 35 نفر روی زمین (به علت سقوط کشتی) آتش گرفتند؛ این واقعه باعث شد تا استفاده از کشتی هوایی منسوخ شود.


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: جالب , دانستنی ها
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به 💻بینهایت💻 است. || پرویز برومند نژاد