10 باور اشتباه در بقا که ممکن است شما را به کشتن دهد

جمعه ٢٦ شهریور ۱۳٩٥
۱٠:۱٥ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

 

10 باور اشتباه در بقا که ممکن است شما را به کشتن دهد

این یک واقعیت است که زنده ماندن در بیابان و شرایط بحرانی میتواند بسیار هیجان انگیز باشد. تلویزیون و روزنامه ها از شما به عنوان یک بازمانده در نبرد با طبیعت یاد خواهند کرد. اما زنده ماندن در شرایط سخت طبیعت به هیچ عنوان امر ساده ای نیست و روش های بقا در طبیعت در تلویزیون آموزش داده نمیشوند. در حقیقت بعضی از این آموزش ها در سالیان دراز گفته میشد به طور کلی اشتباه بوده اند و تجربه برخی از آنها میتواند بسیار خطرناک باشد. در این مطلب به 10 مورد از باورهای اشتباهی که با عملی ساختن آنها فاجعه به بار می آید آشنا میشوید. با ما همراه باشید.


1. شما میتوانید زهر را از ناحیه مارگزیده با مکیدن خارج کنید

اگر مار زهر داشته باشد بلافاصله وارد جریان خون میشود. قرار دادن دهان بر روی نیش فقط باکتری بیشتری به زخم وارد میکند و شما با اینکار به سادگی زهر را وارد دهان و سپس مری خود میکنید. اگر ما کسی را گزید سعی کنید ضربان قلب را پایین نگه دارید و عضو  مبتلا شده را پایین تر از سطح قلب نگه دارید و شخص را به بیمارستان برسانید.

2. وقتی یک خرس به شما حمله کرد وانمود کنید که مرده اید

اگر شما در جنگل هستید و خرسی دیدید، توصیه میشود که بی سر و صدا باشد. اگر در نزدیک کمپ و یا اطراف اردوگاه خود هستید خودتان را بزرگ و پر سرو صدا نشان دهید و امیدوار باشید که این کار خرس را برساند. اما در صورت حمله واقعی، استراتژی شما بستگی به خرس و نوع حمله آن دارد. هرگز در حضور یک خرس سیاه خودتان را به مردن نزنید. خرس های قهوه ای و خاکستری برای دفاع از خود یا توله هایشان حمله میکنند، ایجاد صدا برای آنها جلب توجه میکند، به آرامی و بدون سر و صدا فرار کنید و اگر خواستید نقش مردن را بازی کنید، روی شکم بخوابید و دست ها بالای گردنتان قرار دهید. اما به خاطر داشته باشید در موارد حمله ناگهانی بدون اخطار برای زندگی خود مبارزه کنید.

3. اگر در بیابان گم شدید نیاز دارید قبل از هر چیز غذا پیدا کنید

بسیار دور از واقعیت است. شما شش هفته میتوانید بدون غذا زنده بمانید. البته ممکن است زمان دقیق آن بسته به نقطه ای که از آن شروع میکنید، وضعیت سلامت خودتان متفاوت باشد. اما بخاطر داشته باشید آب و سرپناه نیازهای جدی تری هستند.

4. مایع درون کاکتوس میتواند جلوی مردن شما از تشنگی را بگیرد

اگر شما تجربه کافی داشته باشید که بتوانید تنها یک نوع کاکتوس را تشخیص دهید و آب آن را با خیال راحت بنوشید این کار جواب میدهد. اما در اکثر مواقع مایع درون کاکتوس ها شما را بیمار میکند و به شما حالت تهوع دست میدهد و این خود باعث میشود بدن شما آب بیشتری از دست دهد.

5. خزه در سمت شمالی درخت رشد میکند

طبق این باور از خزه ها برای جهت یابی استفاده میشود، به صورتی که اگر بر روی درختی خزه دیدیم، در نیمکره شمالی آن وجه درخت که خزه دارد شمال است و طرف دیگر که خالی است جنوب است. اما باید بدانید که خزه در همه طرف بسته به شرایط محیطی و میزان رطوبت میتواند رشد کند و باور عامه جهت یابی قدیمی صحت ندارد.

6. اگر یک حیوان چیزی را میخورد پس خوردن آن برای شما بدون خطر است

پرندگان و سنجاب ها میتوانند انواع خاصی از توت ها و قارچ ها را بخورند که به راحتی میتوانند باعث مرگ انسان شوند.

7. اگر شخصی در حال یخ زدن است با ماساژ پوست و قرار گرفتن درآب داغ گرم میشود

مالش پوست یخ زده میتواند حتی باعث آسیب بیشتر شود و همچنین آب گرم میتواند برای شخص سرما زده، شوکه کننده و مخرب باشد. چنین افرادی را باید به آرامی گرم کرد، ترجیجا با پتو و یا قرار دادن بطری آب گرم در زیر بغل.

8. اگر کوسه به شما حمله کرد یک مشت به بینی آن بزنید

واقعاً سخت است که بخواهید که بینی یک کوسه در حال حرکت مشت بزنید! در موارد نادری که ممکن است کوسه به شما حمله کند سعی کنید که جسم جامدی بین خودتان و حیوان قرار دهید. در صورتی که موفق به انجام اینکار نشدید به چشم و آبشش آن چنگ بزنید.

9. اگر در یک گرداب گرفتار شدید همیشه موازی با ساحل شنا کنید

جریان گردابی واقعا ترسناک است. اما شنا کردن موازی با ساحل تنها زمانی بهترین راه است که گرداب مستقیما در حال خارج شدن از دریا باشد. این نظریه به طور کامل اشتباه نیست. ایده کلی این است که باید در کنار ساحل باقی بمانید اما شنا کردن عمود بر زاویه گرداب به صورتی که شما را از گرداب دور و به ساحل نزدیک کند راه درستی است. راحت ترین راه این است که به سمت دیگری شنا کنید و خودتان را بیش از حد خسته نکنید و اگر نمیتوانید شنا کنید اجازه دهید که برای مدتی آب شما را هدایت کند.

10. پناهگاه های کج بهترین نوع پناهگاه است

این پناهگاه ها که از دیوار بزرگ و یک سقف که بر روی آن خم شده است تشکیل میشوند بطور قطع بهترین نیستند. سرپناه مناسب بستگی به شرایط محیط دارد. در حرارت بالا شما نیاز به سایه دارید و در آب و هوای سرد، گرم ماندن اولین اولویت است. این نوع پناهگاه شاید در مقابل باد از شما محافظت کند اما برای فرار از سرمای زمین، شما به یک لایه در قسمت زیرین آن نیاز دارید و این یعنی این پناهگاه برای گرم نگه داشتن شما گزینه مناسبی نیست.


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: دانستنی ها , جالب
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به 💻بینهایت💻 است. || پرویز برومند نژاد