طراحی آزمایشات ((DOE)) نویسنده: پرویز برومندنژاد - جمعه ۱٤ شهریور ۱۳٩۳

طراحی آزمایشات ((DOE))
DOE عبارتست از ایجاد تغییرات هدفمند در ورودیها یا مشخصه های یک فرآیند بمنظور مشاهده و تست تغییرات حاصل در خروجیها یا نتایج. در واقع یک فرآیند از ترکیب ماشینها، مواد، روشها، انسان، محیط و اندازه گیری های مربوطه تشکیل شده که در نهایت منجربه تولید یک محصول یا خدمت می گردد. طراحی آزمایش یک راهکار علمی است که به شما این امکان را می دهد تا در زمینه درک بهتر از فرآیند، دانش بیشتری (بصورت سیستماتیک) کسب نموده و بر چگونگی اثر ورودی بر خروجی احاطه پیدا کنید.


هدف از اجرای DOE
هدف از اجرای DOE جهت نیل به مقاصد کیفیتی فوق الذکر و سوددهی بالا را می توان بصورت زیر دسته بندی نمود :
1- تعیین موثرترین و مهم ترین عوامل کنترل فرآیند و کاهش موثر هزینه های کیفیت نظیر ضایعات و بازرسی.
2- تعیین نحوه تاثیر مشخصه های کنترلی یا ورودی های فرآیند بر روی مشخصه‌های کیفی یا عملکردی فرآیند و محصول در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه ممکن.
3- مدلسازی فرآیند و تعیین رابطه ورودی ها و خروجی های (محصول یا عملکرد) فرآیند و اقدام جهت بهبود مستمر محصول و فرآیند با کمترین هزینه و درکوتاهترین زمان.
4- غیر حساس نمودن مشخصه‌های کیفی نسبت به عواملی که امکان کنترل آنها وجود ندارد و باعث افزایش ضایعات و نقصان عملکرد مشخصه‌های کیفی می‌گردند.
5- تعیین محدوده مجاز یا تلرانس عوامل کنترل فرآیند (بصورت علمی) بنحوی که عملکرد یا مشخصه‌های کیفی موردنظر همیشه درمحدوده مجاز تعریف شده قرار بگیرند.
6- تدوین دانش فنی عملکردی(شناخت) محصول و فرآیند با توجه به عملکرد و مشخصه‌های کیفی آنها و اقدام جهت کاهش موثر هزینه و زمان توسعه و بهبود محصول و فرآیند

 

 

 

دستاوردهای DOE
با توجه به موارد ذکر شده در بالا، دستاوردهای کلی تکنیک DOE را می توان در مباحث قابل توجه زیر در نظر گرفت :
1- شناخت مشخصه‌های محصول و فرآیند            2 - بهبود کیفیت
3- کاهش ضایعات                                             4- کاهش بازرسی
5- کاهش زمان عملکرد محصول و تولید             6 - بهبود عملکرد
7- افزایش بهره وری                                           8 - کاهش هزینه
9- کاهش زمان عملکرد محصول و تولید
مجهز شدن به این نوع ابزار کیفیت کاملاً امکان پذیر بوده و با توجه به میزان بالای ضایعات در صنایع و تخصصهای مختلف، بکارگیری آن کاملاً توجیه پذیر و همراه با سودآوری بسیار قابل توجه خواهد بود.

شرکتهای بین المللی نظیر تویوتا سالانه تعداد زیادی از مهندسان خود را تحت دوره های آموزشی DOE قرار می‌دهند و شرکتی مثل فورد در آمریکا، حتی تأمین کنندگان قطعات خود را ملزم به استفاده از این تکنیک می نماید. قابلیت و توانایی های DOE تا حدی زیاد است که کمپانی ITT در آمریکا توانست به کمک آن تنها در یکسال معادل 35 میلیون دلار صرفه جویی نماید و یک کمپانی دیگر ضایعات 40 درصدی خود را کاملاً از بین برد و به سود دهی بسیار زیادی دست یافت.

 

  نظرات ()
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به 💻بینهایت💻 است. || پرویز برومند نژاد