فعال کردن رابط شیشه ای Aero به ویندوز8 نویسنده: پرویز برومندنژاد - یکشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٢

هیچ چیز در ویندوز ۸ به اندازه حذف Aero مرا ناراحت نکرد. این محیط شیشه ای جذاب یکی از نکات مثبت ویندوز ۷ محسوب می شد اما انگار مایکروسافت آنچنان هم با این رابط حال نمی کرد! مایکروسافت در ویندوز ۸ بسیار بی پروا عمل کرده است و بسیاری از ویژگی های ویندوز را تغییر و یا حذف نموده است. حتی آن ویژگی هایی که بسیار زیاد مورد علاقه کاربران ویندوز بود. پنجره های شیشه ای Aero برای کاربران ویندوز بسیار اغوا کننده بودند اما انگار مایکروسافت هم دلایل خود را برای حذف آن دارد. احتمال غریب به یقین این رابط کاربری و حالت شیشه ای آن با رابط کاربری ویندوز ۸ هماهنگی ای نداشته است. پس مایکروسافت مجبور به حذف آن برای ایجاد همگامی بیشتر در این رابط کاربری شده است. اما این دلیل نخواهد شد که ما به این سادگی ها از رابط Aero دست بکشیم. جدا از این مورد که همیشه تغییرات با مقاومت توسط افراد رو به رو خواهد شد.


یک اپلیکیشن ساده به نام Aero8Tuner می تواند به سادگی عمل افزودن پنجره های شفاف را به ویندوز ۸ انجام دهد. این برنامه امکان تغییراتی در DWM یا همان (Desktop Window Manager) می دهد. البته نا گفته نماند برنامه هنوز در قسمت شیشه ای کردن پنجره ها باگ دارد و باید در نسخه های بعدی توسط توسعه دهنده رفع گردد. این باگ سبب می شود برنامه متن درون کادر شیشه ای شده ویندوز با جابه جایی به صورت مات در بیاید. کار کردن با این برنامه بسیار ساده است و با یک نگاه می توانید به چگونگی کار کردن با آن دست یابید.
Click this bar to view the original image of 418x326px.

رابط کاربری به دو قسمت رنگ ها و پارامترها تقسیم شده است. بخش رنگ ها شامل امکان تغییر رنگ پنجره ها، نوار وظیفه و حاشیه ها بوده؛ به علاوه گزینه Enable Windows Colorization که با غیر فعال کردن آن سبب می شود تمامی حواشی پنجره ها به رنگ سفید در بیایند و این اجازه را به شما خواهد داد تا رنگ نوار وظیفه یا همان Taskbar را تغییر دهید.

Click this bar to view the original image of 423x334px.

به کمک نوار لغزنده Color Balance نیز می توانید درجه اشباع رنگ را تغییر داده و به رنگ دلخواه خود برسید.

Click this bar to view the original image of 423x334px.

با کلیک بر روی آیکون رنگ در زیر مجموعه Main Color پالت رنگ باز شده و می توانید رنگ مورد نظر خود را انتخاب نمایید.از آنجایی که Aero Glass به طور کامل در ویندوز ۸ غیر فعال شده است. در نتیجه Aero8Tuner نیز این امکان را ندارد تا آن را به شکل ویندوز ویستا و ۷ در اختیار شما قرار دهد. اما با انتخاب گزینه Force High Contrast Mode با بالا بردن کنتراست حاشیه های پنجره های ویندوز را برای شما به حالت شیشه ای در خواهد آورد. اما همانطور که در بالا نیز گفتم با فعال کردن این گزینه گرچه پنجره ها شیشه ای خواهند شد اما با حرکت دادن آن ها نوشته ها بهم ریخته خواهند شد.

Click this bar to view the original image of 438x352px.


گرچه Aero8Tuner راه حلی تمام و کمال محسوب نمی شود. اما می تواند دل دوستاران این ویژگی حذف شده محبوب را بدست آورد. البته ما یقین داریم در آینده این باگ ها نیز مرتفع گردد تا احساس شیشه ای بیشتری به ما دست دهد.
این برنامه در هر دو نسخه ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی به خوبی کار می کند.

پسورد: www.shahreamozesh.ir

         Aero8Tuner.rar 

  نظرات ()
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به 💻بینهایت💻 است. || پرویز برومند نژاد