چطور ویروس‌های تلفن‌ همراه کار می‌کنند؟

دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
۱۱:٢٧ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

چطور ویروس‌های تلفن‌ همراه کار می‌کنند؟

ویروس تلفن همراه همانند ویروس‌های کامپیوتری یک برنامه قابل اجرا است که سیستم هدف را آلوده کرده و خود را در سیستم‌های دیگر گسترش می‌دهد.

اولین ویروس تلفن‌های همراه در سال ۲۰۰۴ به نام کابیر.اِی (Cabir.A) توسط گروهی از برنامه نویسان طراحی شد. هدف این ویروس تلفن‌های بلوتوث‌دار بود ولی هیچ فعالیت مخربی نداشت و فقط برای اثبات اینکه می‌توان ویروسی برای سیستم عامل تلفن همراه نوشت ، ساخته شد. در حال حاضر این ویروس‌ها خیلی دردسر ساز نیستند ولی در آینده همانند ویرویس‌های کامپیوتر به مشکل بزرگی تبدیل خواهند شد. در اینجا به کارکرد این ویروس‌ها و راه‌های مقابله با آن‌ها اشاره می‌کنیم.

به همان صورت که ویروس‌های کامپیوتری توسط شبکه‌ها و اینترنت و ایمیل به سیستم‌های دیگر سرایت می‌کنند، ویروس‌های تلفن همراه نیز از طریق ارسال فایل‌ توسط بلوتوث و ام.ام.اس ؛ به تلفن‌های دیگر نفوذ می‌کنند. در حال حاضر شایع‌ترین نوع آلوده شدن به این ویروس‌ها از طریق اتصال تلفن به کامپیوتر و اینترنت است.

یکی از دلایل فراگیر نبودن ویروس‌های موبایل به اندازه ویروس‌های کامپیوتر تعدد انواع مختلف سیستم عامل‌های موبایل‌ها است ولی در حال حاضر هدف اصلی بیشتر ویروس‌های تلفن همراه سیستم عامل سیمبین ( Symbian ) است.

این ویروس‌ها معمولاً در قالب برنامه‌‌های مختلف بازی و فیلم و فایل‌های آهنگ ظاهر می‌شوند. یکی دیگر از راه‌های نفوذ که آسیب پذیری دارندگان تلفن‌های همراه از این ویروس‌ها را افزایش می‌دهد دریافت این ویروس‌ها در قالب پیامک‌هایی با نام‌های افراد داخل دفترچه تلفن است و یا با موضوع‌هایی که قبلاً از دوستان دریافت کرده‌اند.

تنها باز کردن این پیامک‌ها و فایل‌ها به آلوده شدن تلفن شما نمی‌انجامد. اجرای برنامه نصب این برنامه‌ها برای فعال شدن ویروس ضروری است. این هم یکی دیگر از دلایل شایع نبودن این ویروس‌ها است.

تلفن‌هایی که تنها تماس برقرار و دریافت می‌کنند در معرض این ویروس‌ها نیستند و تنها تلفن‌های دارای بلوتوث هدف این ویروس‌ها قرار دارند.

این ویروس‌ها به سه طریق به سیستم‌های دیگر نفوذ می‌کنند و خود را منتشر می‌کنند:

۱) برنامه‌های دریافتی از اینترنت : تلفن‌های همراه یا خود توانایی اتصال به اینترنت را دارند و یا با اتصال به کامپیوتر می‌توانند به اینترنت متصل شوند. این همان طریقی است که ویروس‌ها کامپیوترهای شخصی را نیز آلوده می‌کنند؛ با ارسال فایل به صورت زنگ تلفن یا بازی و برنامه‌هایی از این قبیل.

۲) اتصال بلوتوث : وقتی بلوتوث تلفن همراه در حالتی روشن است که برای تمام تلفن‌های دیگر قابل رویت است، ویروس خود را برای تلفن‌های مجاور ارسال میکند.

۳) ام.ام.اس (پیام‌های چند رسانه‌ای) : همانند ویروس‌ها که با نفوذ به ایمیل خود را منتشر می‌کنند، ویروس‌های تلفن همراه نیز خود را در قالب یک ام.ام.اس ارسال می‌کنند. با باز کردن این پیام‌ها و نصب برنامه‌های آلوده ویروس فعال می‌شود و با نفوذ به شماره تلفن‌ها خود را ارسال می‌کند.

طریقه ضربه زدن اکثر این ویروس‌ها ساده است. اولین ویروس‌های تلفن همراه تنها یک برنامه بود که هدفش ارسال به تلفن‌های دیگر بود. ویروس‌های کنونی خسارات قابل توجهی می‌توانند وارد کنند. آن‌ها با ارسال کردن خود به صورت ام.ام.اس به تمام شماره‌های داخل تلفن، هزینه بسیار زیادی را به صاحبان این تلفن‌ها تحمیل می‌کنند. اگر خیلی بدشانس باشید و تلفن شما به ویروس‌هایی مثل Locknut.B و Fontal. A آلوده شود، تمام برنامه‌های تلفنتان مختل می‌شود.

تعدادی از ویروس‌های تلفن همراه و نحوه خاسارت وارد کردنشان به این ترتیب می‌باشد:

Cabir.A

ـ اولین گزارش فعالیت ویروس: ژوئن۲۰۰۴

ـ طریقه انتشار : بلوتوث

ـ خسارت وارده : ـــــــ

Skulls.A

ـ اولین گزارش فعالیت ویروس : نوامبر ۲۰۰۴

ـ طریقه انتشار : فایل‌های دریافتی از اینترنت

ـ خسارت وارده : کارکرد تلفن را بجز دریافت و تماس تماس‌ها، مختل می‌کند

Commwarrior.A

ـ اولین گزارش فعالیت ویروس : ژانویه ۲۰۰۵

ـ طریقه انتشار : بلوتوث و ام.ام.اس

ـ خسارت وارده : به تمام شماره‌های داخل گوشی ام.ام.اس های گران می‌فرستد

Locknut.B

ـ اولین گزارش فعالیت ویروس: مارچ ۲۰۰۵

ـ طریقه انتشار:‌ فایل‌های دریافتی از اینترنت

ـ خسارت وارده: حافظه ROM گوشی را خراب کرده و کارکرد گوشی را مختل می‌کند

Fontal.A

ـ اولین گزارش فعالیت ویروس: آوریل ۲۰۰۵

ـ طریقه انتشار: فایل‌های دریافتی از اینترنت

ـ خسارت وارده : گوشی کاملاً قفل می‌شود

▪ برای جلوگیری از آلوده شدن به این ویروس‌ها رعایت چند نکته کافی است:

۱) فایل‌هایی که از محتوای آنها اطلاع ندارید را اجرا و نصب نکنید.

۲) بلوتوث خود را در حالتی قرار دهید که توسط همه قابل رویت نباشد.

۳) در سایت‌هایی که اطلاعاتی در مورد ایمنی کامپیوتر و تلفن همراه دارند، به دنبال نام‌ فایل‌های مشکوک بگردید و از دریافت و نصب آن‌ها خودداری کنید.

۴) برنامه‌های مفیدی برای ایمن کردن تلفن همراه وجود دارد. بعضی از این برنامه‌ها به صورت مجانی در سایت‌های ایمنی کامپیوتر و تلفن همراه وجود دارند.

گرچه شرکت‌های سازنده تلفن همراه و سیستم عامل برای مقابله با نفوذ این ویروس‌ها تلاش می‌کنند ولی این معضل متوقف نشده‌ است و در آینده نزدیک، سازندگان این ویروس‌ها قادر به دسترسی به اطلاعات شخصی شما و حتی گوش دادن به تماس‌هایتان خواهند بود. با گسترش قابلیت پرداخت و انتقال پول توسط تلفن‌های همراه، این معضل کمی نگران‌ کننده به نظر می‌رسد.

 


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: مقالات

یک ترفند برای افزایش سرعت ویندوز Xp

دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
۱۱:٢٦ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

یک ترفند برای افزایش سرعت ویندوز Xp

 این ترفند کارایی سیستم را تا حد زیادی افزایش می دهد و سبب پایداری بسیار زیاد سیستم می شود. این ترفند سبب می شود که قسمتهای مختلف از یک برنامه فرایند خود را به طور مستقل انجام دهند و حافظه ای را که برای انجام محاسبات لازم دارند، جداگانه انتخاب کنند. البته این کار باعث می شود که حافظه بیشتری اشغال شود. چون فایل های سیستم و سایر فایل های کاربردی مورد نیاز برای هر قسمت جداگانه فراخوانی می شود. اگر شما از RAM با ظرفیت 512 مگابایت یا بالاتر استفاده می کنید به شما توصیه می شود حتماً این ترفند را بکار ببرید. اگر مثلاً یکی از توابع اینترنت اکسپلورر شما خراب شودو کند شود دیگر توابع آن از این مشکل تاثیر نمی گیرد.

 برای استفاده از این ترفند به روش زیر عمل کنید.

صفحه My Computer را باز کنید.

منوی Tools را اتخاب کنید.

Folder Option را انتخاب کنید. سپس وارد قسمت View شوید.

در این قسمت برای گزینه Launch Folder Windows in Seperate Process یک علامت تیکبگذارید و روی Apply کلیک کنید.

 


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ترفندها

ویروس ها را جدی بگیرید

دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
۱۱:٢٥ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

شاید بارها و بارها درباره ویروس و تعریف آن در این ماهنامه و دیگر مجلات خوانده باشید. اهمیت موضوع و اخباری که هر روزه از آلوده شدن رایانه ها به گوش می رسد باعث شد بار دیگر و از زاویه ای دیگر بطور مختصر به این پدیده مزاحم و خرابکار بپردازیم تا شاید اگر تاکنون برنامه آنتی ویروس روی کامپیوترتان نصب نکرده اید فورا به نصب یکی از برنامه های ویروس یاب موجود اقدام نمایید و یا اگر نصب کرده اید و عادت به آپدیت کردن ( Update ) آن ندارید آن را آپدیت کنید. در این مقاله می‌خوانید: ـ تعریف و عملکرد ویروس به زبان ساده ـ علت گسترش ویروس ـ چرا کاربران توصیه‌های ایمنی را جدی نمی‌گیرند؟

ویروس چیست؟

ویروس یک نوع از برنامه‌هایی است که به منظور تخریب و لطمه زدن به رایانه‌ها نوشته می‌شود.

ویروس‌ها به یکی از زبان‌های کلاسیک برنامه نویسی مثل زبان ویژوال بیسیک (‌ VB ) یا جاوا ( Java ) نوشته می‌شوند. یک ویروس باید بتواند از یک رایانه به رایانه دیگر سرایت کند و به راحتی در رایانه‌های دیگر انتشار یابد.

اولین ویروس رایانه‌ای در اواسط دهه80 میلادی ظاهرگردید، اما چون تعداد رایانه‌ها و توان شبکه‌های رایانه‌ای در مقایسه با امروز بسیار محدود بود تاثیر آن ناچیز بود.

تاخیر در اختراع رایانه‌های شخصی و عدم راه‌اندازی شبکه اینترنت در بین مردم به محدود بودن آثار تخریبی اولین ظهور ویروس کمک کرد.

یک ویروس می‌تواند به شکل یک فایل مستقل باشد و یا در داخل یکی ازدرایوها و یا به یکی از فایل‌ها چسبیده باشد. زمان یکه کاربر با یکی ازفایل‌های ] آلوده [ به ویروس کار می‌کند ویروس یک نسخه از‌ خود را در حافظه اصلی ( RAM )  قرار می‌دهد که این امر باعث می‌شود هر فایل یا برنامه ‌ای که برای اجراء به رم منتقل می‌شود مورد حمله ویروس قرار بگیرد.

چرا ویروس‌ها گسترش پیدا کردند؟

در عصر حاضرشرایط تغییرکرده است، تعداد رایانه‌های شخصی در جهان به صدها میلیون رسیده است و بیش از یک میلیارد کاربر توسط رایانه‌های شخصی به اینترنت متصل می‌شوند، که این امر قدرت ویروس‌ها را بسیار بالا برده است. ویروس‌ها با سوء استفاده از اینترنت و به عنوان یک وسیله سریع، اهداف شوم ویروس‌نویسان را محقق می‌سازند. بعنوان مثال کارشناسان شمار رایانه‌هایی که در سال 2004 میلادی مورد حمله ویروسMydoom  قرارگرفتند را بالغ برچندین میلیون تخمین زده‌اند. این درحالی است که ویروس Mydoom فقط در مدت کوتاهی توانست با حضور در شبکه اینترنت به این تعداد رایانه سرایت کنند.

ویروس خطرناک‌ترازMydoom ویروس میلسا بود که در ماه مارس سال 1999 در شبکه اینترنت منتشر شد. این ویروس شرکت مایکروسافت و شمار زیادی ازشرکت‌های بین المللی اینترنتی را مجبور کرد به منظور شناسایی این ویروس جدید و اتخاذ تدابیر لازم جهت ممانعت از سرایت آن به صندوق‌های پستی الکترونیکی، خدمات پست الکترونیکی خود را برای چند ساعتی متوقف کنند.

خطر ویروس Love که به نام I Love You نیز شناخته می‌شود، کمتر از خطرات دو ویروس قبلی نبود. این ویروس در سال 2000 انتشار یافت و حدود چندین ملیارد دلار خسارت مادی بجای گذاشت. این ویروس تا اندازه زیادی مشابه ویروس میلسا بود.

 در دسامبر 2004 شرکت سوفوس ( Sophos ) نیز بیش از ده ویروس خطرناک دنیا را معرفی کرد. که در میان آنها ویروس Zafi در صدر لیست ویروس‌های خطرناک قرار داشت و به40 درصد از رایانه‌هایی که در سال 2004 مورد حمله قرار گرفته بودند سرایت کرد.

پس از گذشت یک سال در دسامبر 2005 همان شرکت مجددا لیست معروفترین وفعالترین ویروس‌های 2005 را منتشر کرد و جالب این است که ویروس Zafi برای دومین بار در صدر لیست جای گرفته بود. و این نشان از عدم اهمیت کاربران به مقوله ویروس و ویروس‌یابی می‌دهد.

اما سوال اینجاست که چرا اینگونه برنامه‌های مخرب را  ویروس می‌نامند؟

علت این است که برنامه‌های مخرب را به خاطر تشابه با ویروس‌های طبیعی ، ویروس می‌نامند.

ویروس‌های رایانه‌ای در موارد زیر با ویروس‌های طبیعی تشابه دارند:

ـ قدرت سریع انتشار

ـ برجا گذاشتن آثار منفی

ـ قابل دید نبودن

ـ مقاوم بودن

ـ پنهان ماندن برای مدتی قبل از بروزعلائم ابتلا

ـ مقاومت کردن آنها با تغییر شکل دادن، که این موضوع  کار سیستم دفاعی بدن ونرم‌افزارهای ضد ویروس را در شناسایی ویروس‌ها دشوار می‌سازد.

همه این موارد، برنامه‌های مخرب رایانه‌ای را شبیه به ویروس‌های طبیعی ساخته و بخاطر همین، اینگونه برنامه‌ها را ویروس می‌نامند.

چرا کاربران به خطرات ویروس اهمیت نمی دهند؟

آنچه تعجب کارشناسان را برانگیخته این است که چرا کاربران با وجود اینکه از وجود ویروس‌ها و ضرورت نصب برنامه‌های ضد ویروس آگاهی دارند، توصیه‌های ایمنی را جدی نمی‌گیرند؟

موسسه ملی حمایت اینترنت در ایالات متحده آمریکا با انجام یک تحقیق اذعان کرد که نیمی از کاربران اینترنت در جهان یا مجهز به برنامه‌های ضد ویروس نیستند و یا برنامه‌های ضد ویروس خود را به روز نمی‌کنند.

یافته‌های این موسسه آمریکایی نشان می‌دهد که80 درصد از کاربران شبکه اینترنت طعمه آسانی برای تهدیدات موجود در شبکه هستند. از سوی دیگر یک منبع آگاه در شرکت سوفوس تاکید کرد اگرکاربری توسط رایانه فاقد نرم‌افزار ضد ویروس، به اینترنت وصل شود به احتمال زیاد ( 90 درصد ) ظرف یک ساعت مورد هجوم یکی از ویروس‌ها قرار می‌گیرد.

کارشناسان علاوه بر دعوت کاربران به نصب نرم‌افزارهای ضد ویروس و به روزکردن آنها، توصیه می‌کنند به نامه‌هایی که از طریق پست الکترونیکی دریافت می‌شوند و کاربر را به دادن اطلاعات شخصی دعوت می‌کنند، با احتیاط برخورد شود. این دعوت در حالی صورت می‌گیرد که برخی از نامه‌های الکترونیکی به بهانه اینکه از پایگاه‌های معروفی مثل YAHOO یا Ebay و یا از آدرس وب سایت یکی از بانک‌ها ارسال شده‌اند، کاربر را فریب و به محض بازشدن آنها، رایانه را مورد هجوم ویروس قرار می‌دهند.

ویروس پست الکترونیکی

ویروس‌های پست الکترونیکی به خاطر داشتن قدرت بالا در انتشار از مشهورترین ویروس‌های مخرب به حساب می‌آیند. این نوع از ویروس‌ها ازطریق فایل‌های ضمیمه به نامه‌های الکترونیکی بدست کاربر می‌رسد. ویروس نویسان با متنوع کردن عناوین نامه های آلوده به ویروس، کاربران را به دریافت و بازکردن آن تشویق و تحریک می کنند. عناوینی همچون:

ـ شما هزار دولاربرنده شده اید، نامه ضمیمه شده را بازکنید تا ازمراحل دریافت جایزه آگاه شوید.

ـ یا عکس‌هایی که نباید فرصت دیدن آنها را ازدست بدهی.

ـ فایل ضمیمه را بازکن و ...

می تواند نمونه‌ای از عناوین ویروس‌های پست الکترونیکی باشد.

به محض اینکه فایل ضمیمه باز می‌شود ویروس فعال گردیده و رایانه را مورد حمله قرار می‌دهد. اولین کاری که این نوع از ویروس‌ها انجام می‌دهند این است که همه آدرس‌های پست الکترونیکی که کاربر با آنها نامه‌نگاری می‌کند را جمع می‌کند، تا از این طریق برای هر کدام از آدرس‌ها یک نسخه از خود را ارسال کند.

به عنوان مثال اگر ویروس بداند که در کامپیوتر100 آدرس پست الکترونیکی وجود دارد معنای آن این است که 100 رایانه را یکباره مورد حمله قرار خواهد داد، و این موضوع قدرت انتشار سریع ویروس‌های پست الکترونیکی را افزایش داده است.

کرم یاWorm

کرم یک نوع از ویروس‌هایی است که شبکه ‌ها را مورد هجوم قرار می‌دهد. قدرت بالای انتشار این نوع از ویروس‌ها در شبکه از ویژگی‌های برجسته آنان به شمار می‌آید. کرم‌ها از طریق تماس بین رایانه‌های یک شبکه منتقل می‌شوند و با سوء استفاده از خاصیت فایل و پوشه ای اشتراکی موجود درشبکه، یک نسخه از خود را به رایانه‌های مرتبط دیگر ارسال می‌کنند.     

سخن پایانی

انصاف نیست که تنها کابر را سرزنش کنیم و وی را مسئول سرایت تهدیدهای پنهان اینترنت بحساب آوریم، وباز هم منصفانه نیست فقط کاربر خانگی را به آپدیت کردن نرم‌افزارهایی مانند آنتی ویروس ملزم کنیم زیرا شرکت‌های فروشندگان رایانه‌های شخصی نیز در این زمینه مسئول هستند که رایانه های خود را به نرم‌افزارهای ضروری مجهز سازند تا کاربر در دستیابی و بکارگیری اینگونه نرم‌افزارها دچار مشکل نشود.

امروزه و با توجه به بازار کامپیوتر در کشورمان، کاربر مسئول قصور شرکت‌ها در تجهیز نرم‌افزاری رایانه‌ها می‌باشد. البته اگر بخواهیم ریشه موضوع را بررسی کنیم در این مقاله نخواهد گنجید.

در هر حال کارشناسان به کاربران سفارش می‌کنند که همواره از نرم افزار های آنتی ویروس ، پچ های اصلاحی مایکروسافت ، فایروال و نرم افزار های ضد جاسوسی استفاده و حداقل هر 2 روز یکبار نرم افزار های امنیتی را آپدیت کنند

 


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: مقالات

ذخیره کردن آپدیت های Kaspersky قبل از تعویض ویندوز

دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
۱۱:٢۳ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

ذخیره کردن آپدیت های Kaspersky قبل از تعویض ویندوز

   حتما شما دوستان هم شده که به سختی انتی ویروس خود را با حجم بالا اپدیت کردید

ولی بعد از نصب ویندوز جدید مجددا مجبور به اپدیت انتی ویروس شده اید که با این اینترنتی

که ما استفاده میکنیم زمان خیلی زیادی برای اپدیت لازم است

فقط کافیست که یک بار انتی ویروس خود را اپدیت کرده و برای همیشه این اپدیت را داشته باشید

یعنی بعد از نصب ویندوز اخرین اپدیت خود را داشته باشید

 ( اولین بار که کاسپر را نصب می کنید حداقل باید 60 mb آپدیت کنید تا به آخرین بروز رسانی برسد

و ظاهرش از قزمر به سبز برسد )

روش کار :

مرحله 1 : گرفتن کپی از آپدیت ها و ذخیره آنها

ابتدا یک بار انتی ویروس را کامل اپدیت کرده سپس قبل از تعویض ویندوز

یک کپی از اپدیت خود بگیرید که برای این کار لازم است ابتدا به folder options رفته و در تب

view تیک hidden files and folder را بر روی show hiden files and folder بزارید

به عبارتی همه چیز از حالت مخفی در بیارید

سپس به این ادرس بروید :

\Documents and Settings\All Users\Application Data\ ‌

در ویندوز Vista به صورت پیش فرض در مسیر C:\ProgramData\ قرار دارد

و از فولدر (Kaspersky Lab ) کپی تهیه کنید و آن را در در ایو D:\ کپی کنید

( توجه : قبل از کپی کردن باید کاسپر را در قسمت quick lunch ببندید – غیر فعال کنید در غیر این صورت اجازه کپی فلدر را نمی دهد

روش بهتر این است که از طریق Safe mode وارد ویندوز شده و بدون دردسر از فلدر فوق کپی بگیرید )

پس از پایان عملیات فوق شما میتوانید از این پس با استفاده از فایل های ذخیره شده در کامپیوتر خود بدون نیاز به اینترنت برنامه را آپدیت نمایید.

مرحله 2 : آپدیت برنامه از طرق فایلهای ذخیره شده روی کامپیوتر

جهت آپدیت از طریق این فایل ها مراحل زیر را انجام دهید :

*روی دکه Settings واقع در بالای پنجره اصلی برنامه کلیک نمایید.

*بعد از باز شدن پنجره Settings در سمت چپ پنجره روی گزینه Update کلیک کنید.

*حالا روی دکمه Settings که در سمت راست پنجره قرار دارد کلیک کنید.

*در سربرگ Source تیک کنار گزینه Kaspersky Lab’s update servers را برداشته و آن را غیر فعال کنید.

*حالا روی گزینه Add پایین تر از گزینه ای که غیر فعال نمودید کلیک کنید.

*در پنجره ظاهر شده مسیری زیر را انتخاب نمایید.

( نکته : باید دقیقا مسیر زیر را بدهید ، فلدر زیر همان فلدر ی است که در مرحله قبل آن را در درایو D:\ کپی کردید . )

D:\Kaspersky Lab\AVP8\Data\Updater\Temporary Files\temporaryFolder

*روی دکمه OK در تمام پنجره های باز شده کلیک نمایید تا همه آنها بسته شوند.

*نهایتاً در پنجره اصلی برنامه روی گزینه update از سمت چپ پنجره اصلی کلیک نمایید و سپس از سمت راست روی دکمه Start update کلیک نمایید تا برنامه از طریق فایل های آپدیت که روی کامپیوتر شما ذخیره شده است آپدیت شود

این روش مخصوص برنامه های Kaspersky Anti-Virus 2009 و Kaspersky Internet Security 2009 میباشد.

نکته : بهتر است اگر می خواهید از آپدیت ها در یک کامپوتر دیگر استفاده کنید ایتدا همان نسخه آنتی ویروس کاسپر را که آپدیت های آن را از اینترنت گرفته اید را در کامپیوتر مقصد نصب کنید و سپس مراحل فوق را انجام دهید .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: آموزش

حمله کرم‌های اینترنتی به گوشی‌های تلفن

دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
۱۱:٢٢ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

حمله کرم‌های اینترنتی به گوشی‌های تلفن، یکی دیگر از معضلات دنیای تلفن‌های همراه به‌شمار می‌رود که هر از چندی خبری از آن به گوش می‌رسد. محققان اخیراً از حمله یک کرم رایانه‌ای به گوشی‌های موبایل خبر می‌دهند.

 

این کرم به آن دسته از گوشی‌های تلفن‌همراهی حمله می‌کند که در آنها ویرایش سوم SymbianOS S60 نصب شده است.

این کرم را شرکت امنیتی فورتینت  SymbOS/Yxes.A نامگذاری کرده است.

این خزنده موذی دیجیتالی، شماره تلفن‌های موجود در گوشی‌های آلوده را جمع‌آوری می‌کند و بی‌وقفه می‌کوشد به آنها SMS بزند.

در این پیام‌ها، یک آدرس اینترنتی مخرب تعبیه شده است که با کلیک بر آنها، صاحبان تلفن همراه، ناخواسته یک نسخه از این کرم را روی گوشی خود دانلود می‌کنند.

کرم SymbOS/Yxes.A می‌کوشد اطلاعات مربوط به شماره سریال و کد اشتراک گوشی‌ها را به دست آورده و آنها را به یک server که شرکت فورتینت احتمال می‌دهد، تحت کنترل نفوذگران است، ارسال نماید.

فورتینت گفته است که در حال حاضر مشخص نیست بزهکاران با این اطلاعات چه کاری می‌خواهند انجام دهند.

فورتینت (Fortinet ) یک شرکت امنیتی است که در سال 2000 بنیان گذاشته شده و دفتر مرکزی آن در سانی‌ویل کالیفرنیا واقع است. محصولات این شرکت تحت برند FortiGate به فروش می‌رسد.

این شرکت که در بیش از 25 نقطه جهان دفتر دارد، به تولید محصولاتی هم‌چون Unified threat management، دیواره آتش، ضدویروس، سیستم‌های ضدنفوذ، ضدجاسوس‌افزار، ضدهرزنامه، VPN، فیلترینگ وب، Content-control software و ... می‌پردازد.

 


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: مقالات

جلوگیری از ویروسی شدن فلش‌ها

دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
۱۱:٢٠ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

جلوگیری از ویروسی شدن فلش‌ها

این روزها استفاده از فلش مموری ‌ها و کول دیسک‌ها بسیار فراگیر شده، از طرفی دیگر ویروس‌ها و کرم‌های زیادی نیز در کمین فلش مموری‌ها نشسته‌اند.

اکثر این کرم‌ها به محض اتصال فلش به یو اس بی منتقل می‌شوند و یک فایل اتوران(AutoRun) در ریشه درایو ایجاد می‌کنند و باعث گسترش خود می‌شوند. بسیاری از آن‌ها توسط یک آنتی ویروس به روز شناسایی و حذف می‌گردند و بسیاری هم که جدید هستند به انتشار خود ادامه می‌دهند. اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

روش اول

در ادامه روشی جدید را به شما آموزش می‌دهیم که از ویروسی شدن فلش خود به طور کامل جلوگیری کنید و با خیال راحت به هر کامپیوتری که می‌خواهید فلش خود را متصل کنید.

بطور خلاصه در این روش می‌خواهیم مقدار فضای خالی موجود در فلش را با یک فایل ساختگی یا Dummy پر کنیم تا هیچ فایلی نتواند درون فلش ذخیره و ایجاد شود. البته این روش زمانی کارآمد است که شما می‌خواهیداز اطلاعات داخل فلش مموری خود استفاده نمایید و نیازی به فضای خالی آن ندارید.

قبل از انجام این کار نیاز به دانستن میزان فضای خالی موجود در فلش داریم. برای این کار بر روی درایو فلش راست کلیک کنید و گزینه Properties را برگزینید. در پنجره باز شده میزان دقیق فضای خالی را یاداشت کنید.

حال در قسمت run فرمان Cmd را تایپ کنید. در این قسمت ما می‌خواهیم توسط فرمان Fsutil یک فایل با حجم دلخواه ایجاد کنیم بدین منظور فرمان زیر را وارد کنید و کلید Enter را فشار دهید.

fsutil file createnew F:\IamDummy 1300594688

شما باید بجای عدد مذکور میزان فضای خالی در فلش مموری خود و به جای درایو F، درایوی را که معرف فلش مموری‌تان است وارد نمایید و منتظر شوید تا فایلی با نام Iamdummy با حجم مورد نظر ساخته شود. انتخاب این نام دلخواه بوده و می‌توانید یک نام دیگر را برگزینید.

حال اگر دوباره میزان فضای خالی در فلش خود را مشاهده کنید خواهید دید که عدد صفر نمایش داده می‌شود این بدین معنی است که حتی 1 بیت هم فضای خالی در فلش شما موجود نیست !

حال درون فلش خود یک فایل txt جدید ایجاد کنید و متنی را به اندازه 1 کاراکتر درون آن تایپ کنید و آن را ذخیره کنید خواهید دید که با پیغام کمبود فضا مواجه می‌شوید.

زمانی که خطر مواجه با ویروس‌ها برطرف شد، می‌توانید فایل ساخته شده(Iamdummy یا هر نام دیگر) را از حافظه فلش پاک نمایید.

توجه: اگر در باز کردن درایو فلش مموری به مشکل برخوردید، روی درایو راست کلیک کرده  گزینه Explore را انتخاب نمایید.

 روش دوم

برنامه ThumbScrew را دانلود کنید و در فلش ذخیره نمایید. اگر فلش خود را به سیستمی متصل کرده‌اید که احتمال آلودگی آن بالاست و شما نگران ویروسی شدن فلش خود هستید. برنامه را اجرا کرده و با راست کلیک روی آیکون آن، فلش خود را فقط قابل خوانش( Read Only) کنید.

 

 


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ترفندها

بهینه سازی ویستا: ۱۰ ترفند سریع

دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
۱۱:۱٩ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

بهینه سازی ویستا: ۱۰ ترفند سریع

در صفحه‌ نمایش ویندوز ویستا هم تعداد زیادی از تنظیمات جدید بوجود آمده است و هم جای بسیاری از گزینه‌های آشنا عوض شده است.

در اینجا ۱۰ ترفند سودمند برای تناسب دهی سیستم ویستا به شما معرفی می‌شود.

● جابه جایی پوشه‌های استاندارد

پوشه‌های استاندارد «موسیقی»، «عکسها» و «اسناد» در ویستا در “User Accounts" جای گرفته‌اند. مسلما این تنظیم برای اشخاصی که با سیستم‌عامل‌های قدیمی کار کرده‌اند و جای دیگری را برای پوشه‌های گفته شده می‌شناسند، مناسب نیست.

اما خوبی کار اینجاست که می‌توانید به راحتی سیستم را متقاعد کنید تا داده‌های Partitionهای دیگری را قبول کند.

برای این کار در منوی شروع، گزینه مورد نظر را با دگمه راست موش کلیک کنید.

سپس گزینه Properties را انتخاب کرده و به بخش Target بروید.

سپس گزینه Move را برگزیده و به توضیحات و پیشنهادات ویستا عمل نمائید.

● مشکلات نرم‌افزاری

دردسر و ناراحتی در مورد نرم‌افزارهای ناپایدار در ویستا نیز وجود دارد. راه‌حلی وجود دارد و آن هم این است که ابزار سودمندی وجود دارد که به وسیله آن مهمترین قسمتهای مشکل‌دار آشکار می‌شوند. اگر Perfmon.msc را فراخوانی کنید، در قسمت مربوط به ابزار نگهبانی، گزینه‌ای مربوط به نگهبانی صحت را می‌یابید. در اینجا شاهد نوشته‌های قرمز رنگی خواهید بود. آنها را آزمایش کنید.

پس از این کار، متوجه خواهید شد که کدامین نرم‌افزارها در مشکلات و یا Crash کردن‌ها سهیم می‌باشند. در گزینه‌های قرمز، تمامی اطلاعات حتی تاریخ نصب نیز قابل مشاهده است.

● تناسب دهی عناصر ویندوز

در ویندوز XP پس از یک بار کلیک کردن دگمه راست موش در دسک‌تاپ و انتخاب گزینه Properties به پنجره‌ای برای کنترل بهتر عناصر ویندوز دست می‌یافتید؛ در ویستا نیز این گزینه وجود دارد.

گزینه‌های Control Panel→Customize را انتخاب کرده و به بخش رنگ پنجره و ساختار بروید. در اینجا برای رسیدن به پنجره مورد نظر باید لینک مربوط به خصوصیات ساختار کلاسیک را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که تغییر رنگ در Aero-Design هیچ تغییری ایجاد نمی‌کند و تنها تناسب دهی اندازه، تغییراتی را بوجود می‌آورد.

Gedgetهای گوگل در نوار کناری

گرچه تعداد نرم‌افزارهای کاربردی کوچک در نوار کناری ویستا به کندی افزایش می‌یابد، اما در عوض پیوسته و منظم می‌باشند. توسط ژنراتور Amnestyمی‌توان Gadgetهای بسیاری را که مربوط به گوگل می‌باشند در آنجا نشان داد.

برای این کار ژنراتور را فعال کرده و گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:

Google Gadgets→Open Site in Browser. سپس بر روی Gadget مورد نظر خود کلیک کرده و گزینه مربوط به اضافه کردن به سایت وب را برگزینید. با کلیک دیگر بر روی گزینه فراخوانی کد، کدی در پایین صفحه به شما نشان داده می‌شود که توسط Copy - Paste آن را به ژنراتور Amnesty اضافه می‌کنید. پس از Generate، نوار کناری پنجره با عناصر جدید باز خواهد شد. اگر اکنون بر روی آن دو بار کلیک کنید، Gadget در نوار کناری ظاهر خواهد شد.

● سرعت بخشیدن به درایورها

ویستا گزینه‌ای را عرضه می‌کند که توسط آن می‌توان بازدهی درایو را بالا برد. البته بالا بردن این بازدهی مشکلی را به همراه دارد و آن هم ضعف امنیت است. اگر شما در Computer- Management تحت گزینه مربوط به درایوها یک درایو را انتخاب کرده و در Properties به بخش Policies بروید، به گزینه‌ای برای فعال کردن بازدهی بالا برخواهید خورد. شرط موجود برای انجام این‌ کار، این است که در همان پنجره، کاشه نوشتن، فعال شده باشد.

بازدهی با این روش افزایش می‌یابد که سیستم اطلاعات رم را بصورت میانی در هارد ثبت نمی‌کند.

پس اینگونه حالت کار شده جدید بر روی یک فایل، تنها در حافظه وجود داشته و با یکبار قطع شدن برق کاملا از بین می‌رود.

اگر دارای هاردی می‌باشید که اطلاعات شخصی مهمی بر روی آن دارید، بهتر است از این روش استفاده نکنید.

● پروتکل شکایت‌وار

ویستا توسط یک ابزار جدید که متعلق به نگهبانی بازدهی و صحت کار می‌باشد، پروتکلی از تمامی اتفاقات افتاده در یک دستگاه را مثلا: Crashها و نصب‌ها و... در اختیار کاربر می‌گذارد.

اینگونه کاربر به راحتی در می‌یابد که از زمان نصب ویندوز ویستا چه اتفاقات و مشکلاتی بوجود آمده‌اند.

از طریق گزینه‌های زیر می‌توانید ابزار گفته شده را فعال کنید:

Control Panel→ System and attendance→ Power in formations and tools→ nother tools

در پنجره مربوط به نگهبانی صحت کار در بخشهای مختلف، مشکلات برنامه‌های کاربردی، مشکلات سخت‌افزاری، مشکلات ویندوز و مشکلات مختلف می‌توانید به برنامه‌هایی که ریشه‌های مشکلات را در کامپیوتر بوجود آورده‌اند، پی‌ببرید. به احتمال زیاد پس از نصب دوباره و یا به‌روزرسانی نرم‌افزارها، این مشکلات برطرف خواهند شد.

● تقویم ویندوز

تجهیزات تقویم در ویستا از iCalendar- Standard در فرم فایل‌های ICS استفاده می‌کند.

نتیجه این می‌شود که می‌توان اطلاعات تقویمی برنامه‌های دیگری مانند Rainlandar (Freeware) یا iCal (Apple) را وارد کرد و یا از Web– Calendar که باید عضو آن شد، استفاده نمود که خود از این استانداردها استفاده می‌کند.

برای عضو شدن تنها احتیاج به آدرس اینترنتی کامل Web-Kalender می‌باشد. توسط وارد کردن فایلهای ICS گفته شده، روزهای مهم و یا تعطیل کشورهای مختلف قابل مشاهده خواهند بود.

● نمایش آیکون

شما می‌توانید نمایش آیکونهای دسک‌تاپ را تناسب دهی کنید. برای این کار مانند نسخه‌های قبل در دسک‌تاپ دکمه راست موش را فشار دهید. سپس گزینه View را انتخاب کنید. البته گفتنی است که در اینجا، حق انتخاب شما تنها میان آیکون‌های بزرگ، معمولی و یا کلاسیک خواهد بود. گزینه‌هایی مانند: لیست، آیکون‌های کوچک، مربع‌ها، اطلاعات دیگر به چشم نمی‌خورند.

در صورتی که در دسک‌تاپ و یا در هر پوشه‌ای، دگمه Ctrl را فشار داده و دگمه دورانی موش را حرکت دهید، به امکانات بیشتری دست پیدا خواهید کرد، چرا که بدینوسیله می‌توانید تنظیمات اندازه را تا ۲۸ گزینه انجام دهید.

● منوی بوت: کدامین ویستا؟

اگر شما عمل نصب دو ویستا را در یک کامپیوتر انجام دهید، در هنگام بوت شدن هر دو به عنوان Microsoft Windows Vista معرفی می‌شوند. برای اینکه تفاوت معلوم شود، باید لااقل در یکی از گزینه‌ها تغییری بوجود آید. به عنوان مثال، اگر بخواهید سیستمی را که در حال کار است در Boot manager تغییر نام دهید، باید در محل نوشتن دستور، دستور زیر را وارد کنید:

bcdedit/ set discription "Vista Ultimate"

سیستمی که غیرفعال هست را نیز می‌توانید اسم‌گذاری نمائید. برای این کار باید پس از “/set” شماره ID سیستم را وارد کنید.

این شماره را می‌توانید توسط دستور bcdedit بدست آورید.

● آشکارسازی منوها

مایکروسافت سعی کرده است در ویستا، سرویس‌ بعضی از برنامه‌ها را واضح‌تر کند. در مرورگر و مرورگر اینترنت و Media Player عناصر سرویس ده تا آنجا که شده است، کاهش یافته‌اند و نوارهای منو نیز از بین رفته‌اند. برای برگرداندن آنها به صفحه، کافیست دگمه ALT را فشار دهید.

اگر می‌خواهید که منوها برای همیشه ظاهر و آشکار بمانند، در نرم‌افزارهای زیر به بخشهای گفته شده مراجعه کنید:

● مرورگر ویندوز:

Organize→ Layout→ Menubar

● مرورگر اینترنت:

View→ Toolbar→ Menubar

Media player:

View→ Classic Menu

و یا می‌توانید از ترکیب دگمه‌های Ctrl-M استفاده کنید.

 


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ترفندها

به این ترفند بعضی از محاسبات (ویندوز)را تا سه برابر سریعتر انجام میگیرد

دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
۱۱:۱۸ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

به این ترفند  بعضی از محاسبات (ویندوز)را تا سه برابر سریعتر انجام میگیرد

برای اجرای این ترفند به روش زیر عمل کنید:

از منوی Start روی Run کلیک کنید و در داخل کادر تایپ کنید: regedit

پنجره Registry editor در مقابل شماگشوده می شود در این پنجره مسیر زیر را بپیمایید.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CURRENT\CONTROLSET\CONTR OL\PRIOYITY CONTROL

یک DWORD به نام Win32PrioritySeperation مقدار آن را به 26 برای هگزا دسیمال تغییر دهید یا می توانید ب روی Decimal کلیک کنید و مقدار آن را به 38 تغییر دهید. این ترفند برای سیستمی که به عنوان SQL Server یا IIS استفاده می شود توصیه نمی شود چون سرعت بانک اطلاعاتی را پایین می آورد.

 


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ترفندها

14ترفند کاربردی در مرورگر Opera

دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
۱۱:۱٦ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

14ترفند کاربردی در مرورگر Opera

سلام دوستان عزیزم در میان جنگ غول های مرورگرهای اینترنتی ، همواره مثلثی که سه رأس آن را Firefox ، IE و Opera تشکیل میدهد وجود داشته است. در این میان مرورگر Opera یکی از نوآورترین ها بوده است و به واسطه همین موضوع توانسته است کاربران و طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد. در این مرورگر محبوب نیز ترفندهای متعددی وجود دارد که بسیاری از کاربران از آنها بی خبرند. هم اکنون قصد داریم تا 14 ترفند کاربردی پیرامون این مرورگر اینترنتی را برای شما بازگو کنیم که با استفاده از آنها میتوانید خود را حرفه ای تر نشان دهید.

 

1- احتمالا همه شما با قابلیت Tabbed Browsing آشنا هستید. تقریبا تمام مرورگرهای جدید این قابلیت را دارند. لازم نیست برای دیدن لینک های مختلف چندین پنجره باز کنید. میتوانید از زبانه های یک پنجره استفاده کنید. با راست کلیک کردن روی هر زبانه گزینه هایی از جمله بستن همه زبانه ها و بستن همه زبانه ها به جز زبانه فعلی را می بینید.

 

2- برای برگشت به صفحه قبلی می توانید حین فشردن کلیک راست کلیک چپ کنید.

 

3- اپرا قابلیت Pop-up Blocking دارد. یعنی پیام های تبلیغاتی را نشان نمی دهد. شما می توانید با زدن کلید F12 انتخاب کنید که چه Pop-up هایی نمایش داده شوند یا نمایش داده نشوند.

 

4- اگر صفحات زیادی را باز کردید. شما می توانید آنها را به عنوان یک session ذخیره کنید تا بعدا در موقع نیاز همه آنها را با یک کلیک باز کنید. کافیست از File > Session > Save this Session را انتخاب کنید و از همین طریق می توانید Sessionها را ببینید.

 

5- شما میتوانید از 20٪ تا 1000٪ زوم کنید. برای زوم راحت تر از کلیدهای + و – استفاده کنید.

 

6- بعضی سایت ها عرض زیادی دارن اگر از اسکرول افقی خوشتان نمی‌آید می توانید کلید از کلید ترکیبی Ctrl+F11 استفاده کنید.

 

7- اگر از ظاهر اپرا خسته شده اید می توانید پوسته اپرا را عوض کنید. به مسیر Tools > Appearances > Skin بروید و پوسته های جالبی دانلود کنید.

 

8- یکی از قابلیت های اپرا ذخیره یوزرنیم و پسورد هاست. هنگامی که از یک یوزرنیم و پسورد استفاده می کنید ؛ اپرا به طور اتوماتیک از شما می پرسد که آیا می خواهید پسورد را ذخیره کنید یا خیر. اپرا حتی می تواند بر روی یک سایت چندین پسورد ذخیره کند. شما می توانید با فشردن کلید Ctrl+Enter یوزرنیم خود را انتخاب کرده و وارد سایت شوید.

 

9- اپرا این قابلیت را دارد که متون انگلیسی را بخواند. شما (ترفندستان) می توانید با انتخاب متن و کلیک راست بر روی آن و انتخاب گزینه Speak متن را بشنوید. البته هنگامی که برای اولین بار این کار را می کنید باید یک فایل 10 مگا بایتی را دانلود کنید.

 

10- هنگامی که از یاز شدن یک pop-up جلوگیری میشود اپرا یک هشداری در بالای پنجره سمت راست می دهد. اگر میخواهید از آمدن این هشدار هم جلوگیری کنید مسیر Tools > Preferences > Advanced > Notifications را دنبال کرده و تیک Show notifications for blocked pop-ups را بردارید.

 

11- کلید Ctrl + Back Space را بزنید تا در آدرس بار یک دایرکتوری به عقب بروید.

 

12- اگر می خواهید یک عکس را ذخیره کنید کافیست حین فشردن کلید کنترل کلیک کنید.

 

13- اگر اشتباها یکی از زبانه هار ببندید میتوانید با کلیک روی دکمه سطل آشغال در بالای پنجره سمت راست دو باره آن را باز کنید.

 

14- شما می توانید برای هر سایت یک نام مستعار بگذارید. کافیست از طریق Bookmark> Bookmark page گزینه Details را بزنید و در کادر Nickname نام مستعار مورد نظر را وارد کنید و کلید Ok را بزنید. حال با نوشتن این نام مستعار در نوار آدرس و زدن کلید Enter وارد سایت شوید.

 

 


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ترفندها

آموزش nod32 Antivirus

دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
۱۱:۱۳ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

بخش های اصلی تشکلیل دهنده NOD32 Antivirus

- Antivirus MONitor :

این بخش که به اصطاح (AMON) نامیده می شود برای جستجوی خودکار و همیشگی File ها برای پیدا کردن ویروس قبل از دسترسی کاربران به آنها می باشد.

- NOD32 :

این بخش برای جستجوی دستی File ها یا Drive های مختلف می باشد.

- Internet MONitor :

این بخش که به اصطلاح (IMON) نامیده می شود برای جستجو و از بین بردن File های آلوده قبل از رسیدن به سیستم کاربر در شبکه اینترنت می باشد.

- Email MONitor :

این بخش که به اصطلاح (EMON) نامیده می شود برای جستجوی Email های دریافتی و فرستاده شده به وسیله برنامه های Microsoft Outlook و Microsoft Exchange می باشد.

- Document MONitor :

این بخش که به اصطلاح (DMON) نامیده می شود برای جستجوی اسناد متنی و File های Microsoft Office می باشد.

 

 


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: آموزش

ارسال Sms رایگان توسط ایرانسل در مواقع اضطراری!

دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
۱۱:۱٠ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:1; mso-generic-font-family:roman; mso-font-format:other; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 0 0 0 0 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; text-align:right; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} .MsoPapDefault {mso-style-type:export-only; margin-bottom:10.0pt; line-height:115%;} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0; mso-gutter-direction:rtl;} div.Section1 {page:Section1;} -->

ارسال Sms رایگان توسط ایرانسل در مواقع اضطراری!

برای اینکار ابتدا به این نکته توجه داشته باشید از آنجاییکه ایرانسل تنها شبکه ای است که این سرویس را در ایران ارائه می کند، در حال حاضر امکان استفاده از آن برای تماس با سایر اپراتورها موجود نیست در نتیجه شما تنها میتوانید از این روش برای ارسال پیام به دوستانی که ایرانسل دارند استفاده کنید.

اما نحوه کار:

کافی است کد زیر را داخل گوشی وارد نمایید و سپس کلید سبز (Call) را بزنید:09354401804#*150*

دقت کنید به جای شماره 09354401804 که به عنوان مثال وارد شده است شماره ای که قصد دارید SMS به آن ارسال شود را وارد کنید.

پس از فشردن کلید سبز ، پس از چند ثانیه عبارت زیر برای شما نمایان خواهد شد که نشانه موفقیت آمیز بودن عملیات است:

(Darkhaste Tamas be in shomare ersal shod (in service rayegan ast

و پیام کوتاهی با محتوای زیر برای دوست شما ارسال خواهد شد:

Lotfan Ba Man Tamas Begirid

(شماره ارسال کننده پیغام) : From


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ترفند موبایل

Paint ویندوز را دست کم نگیرید!

دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
۱۱:٠٧ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:1; mso-generic-font-family:roman; mso-font-format:other; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 0 0 0 0 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; text-align:right; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} .MsoPapDefault {mso-style-type:export-only; margin-bottom:10.0pt; line-height:115%;} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0; mso-gutter-direction:rtl;} div.Section1 {page:Section1;} -->

Paint ویندوز را دست کم نگیرید!

 

همگی کاربران چه مبتدی و چه پیشرفته ، مطمئنأ نرم افزار Paint یا همان نقاشی ویندوز را میشناسند. همگی زمانی را به تفریح صرف این برنامه کوچک کرده ایم. اما با آمدن نرم افزارهای حرفه ای ویرایش عکس همچون Corel ، Photoshop و ... این برنامه دیگر کاملأ به یک نرم افزار ابتدایی تبدیل گشته است. اما پیشنهاد میکنیم این نرم افزار را اصلا دست کم نگیرید! چرا که توانایی بسیار جالبی در این برنامه وجود دارد که تاکنون از دید شما پنهان مانده است. با استفاده از ترفندهای مخفی که اکنون به شما معرفی خواهیم کرد میتوانید اعمالی را با Paint انجام دهید که جزء ویژگیهای نرم افزارهای حرفه ای ویرایش تصویر است. این ترفند را اکیدأ به شما پیشنهاد میکنیم.

ابتدا برای اجرا کردن برنامه Paint ، از منوی Start و سپس All Programs وارد Accessories شده و Paint را انتخاب کنید.

پس از باز شدن برنامه ، از منوی File ، گزینه Open را انتخاب کنید. سپس در پنجره جدید باز شده یک عکس را برای نمونه انتخاب کرده و روی دکمه Open کلیک نمایید.

حالا عکس مورد نظر شما در برنامه باز شده است.

مهر زدن قطعه ای از عکس

در Paint قابلیت مخفی وجود دارد که با استفاده از آن میتوانید قطعه ای از عکس را همانند مهر کردن تکرار کنید.

برای این کار در داخل نوار ابزار برنامه ، ابزار Select را انتخاب کنید (مستطیل نقطه چین). سپس بر روی قسمتی از عکس با استفاده از موس یک مستطیل ایجاد کنید. اکنون دست خود را روی دکمه Ctrl نگه دارید و مستطیلی را که ایجاد کردید جابجا کنید و رها کنید. همواره دستتان که روی دکمه Ctrl است این عمل را ادامه دهید تا قطعه عکس انتخاب شده همانند عمل مهر زدن تکرار گردد.

ساییدن قطعه ای از عکس

با استفاده از این قابلیت مخفی ، میتوانید قطعه ای از عکس را همانند عمل ساییدن روی کل عکس بکشانید.

برای این کار در داخل نوار ابزار برنامه ، ابزار Select را انتخاب کنید (مستطیل نقطه چین). سپس بر روی قسمتی از عکس با استفاده از موس یک مستطیل ایجاد کنید. اکنون دست خود را روی دکمه Shift نگه دارید و مستطیلی را که ایجاد کردید جابجا کنید. ( ترفندستان ) تا زمانی که دستتان روی دکمه Shift باشد این عمل تکرار خواهد شد.

کوچک و بزرگ کردن قطعه ای از عکس

قابلیت مخفی دیگری که در Paint وجود دارد کوچک و بزرگ کردن قطعه ای از عکس به شکلی است که دیگر اجزای عکس تغییری نکند.

برای این کار در داخل نوار ابزار برنامه ، ابزار Select را انتخاب کنید (مستطیل نقطه چین). سپس بر روی قسمتی از عکس با استفاده از موس یک مستطیل ایجاد کنید. اکنون دست خود را روی دکمه Ctrl نگه دارید و یکی از دکمه های + و - را بزنید. دکمه های Ctrlو+ عکس قطعه انتخابی را بزرگ و دکمه Ctrlو- قطعه انتخابی را کوچک میکند.

لازم به ذکر است که این ترفند را میتوانید روی تمامی ابزارهای ایجاد نقاشی نیز اجرا کنید. به فرض مثال در نوار ابزار ، ابزار Brush (قلم مو) را انتخاب نمایید. اکنون دست خود را روی دکمه های Ctrl و + نگاه دارید تا نقطه بزرگتر شود


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: آموزش

نصب فوری ویندوز

دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
۱۱:٠۳ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:1; mso-generic-font-family:roman; mso-font-format:other; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 0 0 0 0 0;} @font-face {font-family:Verdana; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:536871559 0 0 0 415 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} .MsoPapDefault {mso-style-type:export-only; margin-bottom:10.0pt; line-height:115%;} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

نصب فوری ویندوز:

با این روشی که در اینجا شرح خواهم داد، شما می توانید نصب ویندوز را با تمام برنامه ها و درایورها و کلیه تنظیمات شخصی خودتان بر روی کامپیوتر، در کمتر از 10 دقیقه انجام دهید. برای این کار نیاز به برنامه ghost.exe دارید که در بازار به وفور یافت می شود.
اساس کاراین برنامه بر این روش قرار گرفته که شما یک
Image از تنظیمات، برنامه ها و درایورهای ویندوز خود می گیرید تا هر وقت لازم شد (به هر دلیل خواستید مجددا ویندوز را نصب کنید) به کمک این فایل همه چیز را در کمتر از 10 دقیقه به حالت اول برگردانید.

الف) ساخت فایل
Image از درایو حاوی ویندوز
قبل از هر چیز باید یک ویندوز سالم و بکردر درایو
C نصب کنید و تمام نرم افزارهای لازم خودتان را هم در آن install کنید. همه درایورهای لازم سیستم را هم نصب کنید و حتی با آنتی ویروس به روز شده هم سیستم را چک کنید و خلاصه سیستم دلخواهتان را در درایو C پیاده کنید. همچنین سعی کنید فایلهای غیرمرتبط به ویندوز (مانند فایلهای موسیقی ، فیلم و غیره) را به درایوهای دیگر منتقل کنید.
حالا به محیط
DOS بروید و فایل Ghost.exe را اجرا کنید. (رفتن به محیط DOS با اجرای دستورCmd درRun ویندوز انجام می گیرد)
از منوی برنامه
Ghost این گزینه ها را به ترتیب انتخاب کنید: Local > Partition > To Image
درایو
C (حاوی ویندوز و کلیه برنامه ها) را از هارددیسک انتخاب کنید.
محل ذخیره فایل
Image را انتخاب کنید و دکمه Save را بزنید. (نیازی به انتخاب گزینه فشرده سازی نیست)
از این به بعد هر موقع که نیاز به نصب مجدد ویندوزداشته باشید می توانید از این
Imag استفاده کنید.

ب) بازیابی ویندوز از فایل
Image
درایوی که می خواهید ویندوز روی آن نصب شود را فرمت کنید. (درایو
C)
توجه کنید که فقط از همان درایوی که فایل
Image را ساخته اید، مجددا می توانید Image را کپی کنید
به محیط
DOS بروید و فایل Ghost.exe را اجرا کنید.
از منوی برنامه
Ghost این گزینه ها را به ترتیب انتخاب کنید: Local > Partition > From Image
درایو
C ( که قرار است ویندوز و کلیه برنامه ها در آن نصب شود) را از هارددیسک انتخاب کنید.
پارتیشن (درایو) مبدا حاوی فایل
Image را انتخاب کنید.
پارتیشن (درایو) مقصد (درایو
C را که فرمت کرده اید و آماده نصب ویندوز است) را انتخاب کنید و چند دقیقه صبر کنید تا ویندوز اصلی و سالمی را که قبلا Image گرفته اید ، آماده شود.

 


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: آموزش , نرم افزار

رجیستری چیست؟

دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
۱٠:٥۸ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

رجیستری چیست؟

رجیستری یک بانک اطلاعاتی بسیار قدرتمند است که جهت ذخیره سازی تنظیمات و تغییرات اعمال شده در نسخه های 32 بیتی Microsoft Windows شامل 95 ، 98 ، NT ، 2000 و XP بکار می رود. رجیستری شامل اطلاعات و تنظیمات برای تمام سخت افزارها ، نرم افزارها ، کاربران ، اولویت های PC و .... می باشد. هنگامی که یک کاربر تغییراتی در تنظیمات Control Panel ، انتساب فایلها ، سیاستهای امنیتی و یا برنامه های نصب شده ایجاد می کند ، این تغییرات به رجیستری منعکس شده و در آنجا ذخیره می شود.

فایلهای فیزیکی که رجیستری را آرایش می دهند ، بطور مجزا و وابسته به هم ، در نسخه ویندوز شما ذخیره شده اند. در ویندوز 95 و 98 ، رجیستری در داخل دو فایل مخفی واقع در دایرکتوری ویندوز ، به نامهای User.dat و System.dat گنجانیده شده است. در ویندوز Me ، علاوه بر آن دو فایل ، در یک فایل دیگر نیز به نام Classes.dat نیز ذخیره شده است. در صورتی که در ویندوز NT ، 2000 و XP ، فایلها بطور جداگانه در داخل دایرکتوری %SystemRoot%System32\Confing قرار دارد. شما نمی توانید به طور مستقیم به این فایل ها دسترسی پیدا کنید ، بلکه باید از یک ابزار شناخته شده به نام "Registry Editor" جهت ویرایش و ایجاد تغییرات در رجیستری استفاده کنید.

 

 

ساختار رجیستری

رجیستری دارای یک ساختار مرتبه ای (hierachal) می باشد؛ هر چند که ساختمان آن پیچیده به نظر می آید ، اما همانند ساختار پوشه های روی هارد دیسک شما می باشد. شکل ظاهری "Registry Editor" مشابه Windows Explorer بوده و در آن ، ساختمان رجیستری به صورت یک ساختار درختی نمایش داده می شود.

 

 

ساختار مرتبه ای رجیستری

 

در ساختار رجیستری ، هر شاخه اصلی ( که با آیکن پوشه ویندوز نمایش داده شده است و کلمه اول آن HKEY می باشد) یک Hive نامیده می شود. Hiveها شامل Keyها هستند. هر Key (کلید) ، خود می تواند شامل زیر کلیدهای دیگر نیز باشد. کلیدهای دیگر رجوع کننده و یا به یک مقدار(Value) اشاره کنند. مقادیر شامل اطلاعات واقعی ذخیره شده در رجیستری می باشند. این شش شاخه عبارتند از:

 

·       HKEY_CLASSES_ROOT :

این شاخه شامل نگاشت تمامی انجمن های فایلی جهت پشتیبانی از طرح         Drag and Drop ، اطلاعات OLE ، میانبرهای ویندوز ، شکل ظاهری       رابط های کاربری ویندوز و ... می باشد. در این قسمت یک زیر کلید برای هر کدام از انواع فایلی تعریف شده وجود دارد.

 

·       HKEY_CLASSES_USER :

این شاخه به بخش HKEY_USER اختصاص داده شده به کاربری که در حال حاضر به PC وارد شده است ، ارتباط دارد و شامل اطلاعاتی از قبیل اسامی ورود ، تنظیمات Desktop و تنظیمات منوی Start می باشد.

 

·       HKEY_LOCAL_MACHINE :

این شاخه ، شامل اطلاعات ویژه کامپیوتر درباره نوع سخت افزار ، نرم افزار و سایر اولویت های ارایه شده بر روی یک PC می باشد. اطلاعات برای تمام کاربرانی که وارد کامپیوتر شده اند (Logon کرده اند) قابل استفاده می باشد.

 

·       HKEY_USERS :

این شاخه شامل اولویت های منحصر به فرد برای هر کاربر کامپیوتر می باشد. هر کاربر با استفاده از یک زیر کلید SID قرار گرفته در زیر شاخه اصلی ، نمایش داده می شود.

 

·       HKEY_CURRENT_CONFIG :

این شاخه به بخشی از شاخه HKEY_LOCAL_MACHINE اختصاص داده شده برای پیکربندی جاری سخت افزار ، متصل است.

 

·       HKEY_DYN_DATA :

این شاخه به قسمتی از شاخه HKEY_LOCAL_MACHINE برای استفاده در ابزار های Plug & Play نصب شده روی ویندوز اشاره می کند. این بخش ، پویا بوده و با اضافه و یا حذف شدن ابزارها از سیستم ، تغییر پیدا می کند.

 

انواع داده های رجیستری

هر مقدار رجیستری به صورت یکی از پنج نوع داده اصلی ذخیره می شود. این پنج نوع عبارتند از:

·       REG_SZ (String Value) :

این نوع ، یک رشته استاندارد است که برای نمایش مقادیر متنی قابل خواندن توسط انسان بکار می رود.

"SZ" مخفف (String Zero) می باشد.

 

·       REG_BINARY (Binary Value) :

این نوع ، مقادیر را به صورت داده های باینری خام ذخیره می کند. اکثر اطلاعات مربوط به اجزای سخت افزار بصورت داده های باینری هستند و می توانند در یک ویرایشگر بصورت هگزادسیمال نمایش داده شوند.

 

·       REG_DWORD :

این نوع ، داده ها را با یک عدد چهار بیتی یعنی در محدوده 0 تا 42949672295 نمایش می دهد و معمولا برای مقادیر بولی بکار می رود. مثلا 0 برای غیر فعال و 1 برای فعال و ... بعلاوه ، بسیاری از پارامتر ها برای راه اندازهای ابزارها و سرویس ها ، از این نوع اند و می توانند در Regedt32 بصورت باینری ، هگزادسیمال و دسیمال و در Regedit بصورت هگزادسیمال و دسیمال نشان داده شوند.

"DWORD" مخفف جمله (Double Word) می باشد.

 

·       REG_EXPAND_SZ (Expandable String Value) :

این نوع ، یک رشته داده ای قابل رشد است که یک رشته ، شامل یک متغییر می باشد که با فراخوانی توسط برنامه های کاربردی ، جایگزین می شود. برای مثال مقدار "%SystemRoot%" با مکان واقعی پوشه ای که شامل سیستم فایلی NT می باشد جایگزین می شود. (این نوع تنها در ویرایشگر رجیستری مربوط به ویندوز XP و یا یک نسخه پیشرفته ویرایشگر رجیستری نظیر Regedt32 قابل دسترس است).

 

·       REG_MULTY_SZ (Multi String Value) :

این نوع ، یک رشته چند گانه است که جهت نمایش مقادیری که شامل لیست ها یا مقادیر چند گانه ای بوده و هر کدام توسط یک کاراکتر NULL از هم جدا شدهاند ، به کار می رود. ( این مقدار در ویندوز XP و یا هنگام استفاده از یک ویرایشگر رجیستری پیشرفته مثل Regedt32 ، قابل دستیابی است).

 

انواع دیگر داده های رجیستری که در ویرایشگرهای استاندارد رجیستری قابل دستیابی نیستند ، عبارتند از :

·       REG_WORD_LITTLE_ENDIAN :  یک عدد 32 بیتی با قالب Little-Endian

·       REG_WORD_BIG_ENDIANیک عدد 32 بیتی با قالب     Big-Endian

·       REG_NONE : یک نوع مقدار تعریف نشده.

·       REG_QWORD : یک عدد 64 بیتی.

·       REG_QWORD_LITTLE_LIST : یک عدد 64 بیتی با قالب Little-Endian

·       REG_RESOURCE_LIST : یک لیست منابع از راه اندازهای سخت افزاری.

·   REG_LINK : یک ارتباط سمبلیک Unicode که به طور داخلی استفاده می شود. برنامه های کاربردی از این نوع استفاده نمی کنند.

 

ویرایش اطلاعات موجود در رجیستری :

ویرایشگر رجیستری (Regedit.exe) در اکثر نسخه های ویندوز وجود دارد ولی شما نمی توانید آن را در منوی Start و یا نقطه ای دیگر از ویندوز ببینید. این ویرایشگر شما را قادر به مشاهده ، جستجو و ویرایش کردن داده های داخل رجیستری می کند. روش های متعددی جهت اجرای ویرایشگر رجیستری وجود دارد. ساده ترین راه کلیک روی دگمه Start ، انتخاب گزینه Run ، تایپ کردن "Regedit" در قسمت Open و فشار دادن کلید OK در آنجاست. با این کار در صورتی که ویرایشگر رجیستری در ویندوز شما نصب شده باشد ، اجرا شده و پنجره ای باز می شود.

 

  

یک نسخه دیگر از ویرایشگر رجیستری به نام "Regedt32.exe" نیز وجود دارد که در ویندوز NT ، 2000 و XP قابل دسترسی می باشد. آن شامل برخی ترکیبات اضافی است که در نسخه استاندارد ویرایشگر رجیستری وجود ندارد. قابلیت این نسخه در نمایش ، تغییر و اصلاح دستورات امنیتی و همچنین ایجاد و تغییر مقادیر رشته ای توسعه یافته REG_EXPAND_SZ و REG_MULTI_SZ می باشد.

 

استفاده از Regedit.exe برای تغییر دادن رجیستری

همانگونه که قبلا ذکر شد در قسمت چپ پنجره Regedit یک ساختار درختی از پوشه ها و در قسمت سمت راست ، محتویات (مقادیر) پوشه انتخاب شده ، نمایش داده       می شود. همانند Windows Explorer ، جهت بسط یک شاخه در نمودار درختی ، روی علامت "+" واقع در سمت چپ پوشه ها ، کلیک کرده و یا روی متن پوشه دابل کلیک نمایید. برای مشاهده محتویات یک کلید ، فقط روی آیکن کلید مربوط ، کلیک کرده و به مقادیر لیست شده در قسمت سمت راست پنجره توجه کنید. شما می توانید یک کلید یا مقدار را با انتخاب گزینه New از منوی Edit و یا با کلیک راست در قسمت سمت راست پنجره اضافه کنید.

 

ایجاد ، حذف و تغییر نام کلیدها و مقادیر

برای ایجاد یک کلید یا مقدار جدید ، می توانید از منوی Edit ، گزینه New را انتخاب کرده و یا در قسمت راست پنجره ، کلیک راست نموده و گزینه New را انتخاب کنید. در این صورت منویی باز می شود که از آنجا می توانید کلید جدید و یا مقدار جدید را بر اساس نوع داده مورد نظر خود ایجاد کنید.

 

 

برای تغییر دادن نام کلید ها و یا مقادیر نیز می توانید روی آن کلیک راست نموده و گزینه Rename را انتخاب کنید ، از منوی Edit ، گزینه Rename را انتخاب کنید و کلید F2 را فشار دهید.

برای حذف کردن یک کلید یا مقدار ، می توانید کلید Delete روی صفحه کلید را فشار دهید و یا روی آن کلید راست کرده و گزینه Delete را انتخاب کنید.

 

نکته : به خاطر داشته باشید که قبل از انجام هر گونه تغییر در رجیستری ویندوزتان ، حتما یک Backup از آن تهیه کنید. زیرا ممکن است تغییر دادن و یا حذف کردن یک تنظیم بحرانی رجیستری ، منجر به نصب دوباره سیستم عاملتان گردد.

 

 

مقدار دهی به مقادیر

هر کدام از انواع مقادیر تعریف شده در رجیستری جهت کارآیی ، نیاز به مقدار دهی دارند تا براساس مقدار انتساب شده عمل محوله را انجام دهند. برای مقدار دهی به هر کدام از انواع مقادیر (Dword ، Binary و String) از دو روش می توانید استفاده کنید :

·       روی مقدار ایجاد شده دابل کلیک کنید.

·       روی مقدار کلیک راست کرده و گزینه Modify را انتخاب کنید.

پس از انجام یکی از روشهای ذکر شده پنجره مقدار دهی مربوط به مقدار انتخابی نمایش داده خواهد شد. این پنجره در هر سه نوع مقدار تعریف شده برای رجیستری متفاوت می باشد. برای مقدار دهی تنها کافی است در پنجره نمایش داده شده و در محل مربوط مقدار عددی مورد نظر را وارد کرده و OK را بزنید. مقدار وارد شده ، انتساب خواهد شد.

 

 

 

 

نحوه جستجوی مقادیر و کلیدها در رجیستری

چنانچه پیدا کردن یک کلید ، مقدار و یا یک موضوع خاص در میان Hiveها و زیر کلیدهای رجیستری برایتان دشوار و خسته کننده است ، می توانید آنرا از گزینه Find واقع در منوی Edit جستجو کنید. برای اینکار در قسمت Find What عبارت مورد نظر خود را تایپ کرده و روی دگمه Find Next کلیک کنید. چنانچه عبارت مورد نظر پیدا شود ، نمایش داده خواهد شد.

 

 


موضوعات مرتبط:

١١٨ تبریز وشهرستان ها

دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۸
۱۱:٠٠ ‎ب.ظ
پرویز برومندنژاد

١١٨ تبریز وشهرستان ها

دانلود


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نرم افزار
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به 💻بینهایت💻 است. || پرویز برومند نژاد